ក្រុម​កង​វិស្វកម្ម​ក្រសួង​ការពារជាតិ​ សាងសង់​ផ្លូវ​កៅស៊ូ​១៨០០​ម៉ែត្រ​ នៅ​ក្រុង​ស្ទឹងត្រែង ​គ្រោង​បញ្ចប់​នៅ​ខែសីហា
ក្រុម​កង​វិស្វកម្ម​ក្រសួង​ការពារជាតិ ​ស្ថាបនា​ផ្លូវ​កៅស៊ូ​ដ៏​ធំ​ជាង​គេ​១៨០០​ម៉ែត្រ នៅ​ក្នុង​ក្រុង​ស្ទឹងត្រែង ដើម្បី​ដាក់បញ្ចូល​ទៅ​ក្នុង​សូចនាករ ចូលរួម​ប្រកួតប្រជែង ទីក្រុង​ស្អាត​នៅ​ចុងឆ្នាំ​២០២១ ឱ្យ​ទទួលបាន​ចំណាត់ថ្នាក់​ល្អប្រសើរ​ជាង​ឆ្នាំមុន។
លោក ​សាយ​កុសល ​អភិបាលក្រុង បាន​បញ្ជាក់​ថា ​ផ្លូវ​កៅស៊ូ​កំពុង​ស្ថាបនា​ដ៏​ធំជាងគេ​នេះ មាន​ប្រវែង​ជាង​១.៨០០​ម៉ែត្រ​ ទទឹង​១៨​ម៉ែត្រ ធំ​ជាង​ផ្លូវ​ចាស់​២​ដង ត​ភ្ជាប់​ពី​ផ្លូវកែង​ទៅ​ស្ពាន​មេគង្គ ភ្ជាប់​និង​ផ្លូវ​លេខ​០៩​ថ្មី​ឆ្ពោះទៅ​ខេត្តព្រះវិហារ​។ លោក​អភិបាលក្រុង​បន្ថែមថា ការពង្រីក​ផ្លូវ​ឲ្យ​បាន​ធំ​ទូលាយ មានគុណ​ភាព​រឹងមាំ​ប្រើប្រាស់​យូរអង្វែង ងាយស្រួល​ឲ្យ​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ធ្វើដំណើរ ក៏ដូចជា​លើក​សោភ័ណភាព​ក្រុង ត្រៀមលក្ខណៈ​ចូលរួម​ប្រកួតប្រជែង​ទីក្រុង​ស្អាត​នៅក្នុង​ចុងឆ្នាំ​២០២១ នេះ​ផងដែរ​។​
លោក​ ចាន់ ណេ​ត​ ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ភូមិ​រាជា​នុ​កូ​ល​ បាន​រៀបរាប់ថា ផ្លូវ​នេះ​ជា​ផ្លូវ​ចាស់​តាំងពី​ទស្ស​វត្ត​ន៏​ទី​៦០​មក​ម្ល៉េះ ផ្លូវ​តូច​ចង្អៀត ខូច​ស្ទើរ​ទាំងស្រុង​បង្ក​ភាព​លំបាក​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ចរាចរណ៍ ពេលនេះ ​អាជ្ញាធរ​បាន​ស្ថាបនា​ថ្មី​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​សប្បាយចិត្ត​យ៉ាង​ខ្លាំង និង​នាំគ្នា​ជួយ​ថែរក្សា​ស​ម្អា​ត់​បរិស្ថាន​ទាំង​អស់គ្នា​។ លោក​បន្តថា ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅតាម​ជួរ​ដងផ្លូវ​នេះ ​បាន​លើកឡើងថា នៅពេល​មាន​ផ្លូវ​ស្អាត​ប្រជាពលរដ្ឋ​និង​ភ្ញាក់រលឹក​ផ្លាស់​ប្តូរ​ឈប់​ចោល​សំរាម​រាយប៉ាយ និង​ងាក​មក​ចូលរួម​ស្រឡាញ់​សមិទ្ធផល​របស់ខ្លួន ព្រោះ​មាន​ផ្លូវ​ធំ​ស្រួល​ធ្វើដំណើរ នឹង​នាំគ្នា​ចូលរួម​ថែរក្សា​ដើម្បី​លើក​សោភ័ណភាព​ក្រុង​ឲ្យ​កាន់តែ​ល្អ​ប្រសើរ​៕