មកដល់ពេលនេះ កម្ពុជាមានអ្នកឆ្លងជំងឺកូវីដ‑១៩ជិត៥ម៉ឺននាក់និងអ្នកស្លាប់ជាង៥៥០នាក់
ភ្នំពេញ៖ រហូតមកដល់ពេលនេះប្រទេសកម្ពុជាមានអ្នកឆ្លងជំងឺកូវីដ១៩ប្រមាណជិត៥ម៉ឺននាក់និងមានអ្នកស្លាប់បាត់បង់ជីវិតប្រមាណជាង៥៥០នាក់។ ប្រទេសកម្ពុជាបានឆ្លងជំងឺកូវីដ ១៩ជាលើកដំបូងនៅថ្ងៃទី២៧ខែមករាឆ្នាំ២០២០ទៅលើបុរសជនជាតិចិន១នាក់នៅខេត្តព្រះសីហនុ។ប៉ុន្តែមិនមានអ្នកស្លាប់ហើយក៏មិនមានឆ្លងជំងឺនេះច្រើនដែរ។
បន្ទាប់មកទៀតកម្ពុជាបានឆ្លងក្នុងសហគមន៍ចំនួន៣លើកក្នុងនោះទី១.ព្រឹត្តិការណ៍សហគមន៍៣វិច្ឆិកាឆ្នាំ២០២០ ទី២.ព្រឹត្តិការណ៍សហគមន៍២៨វិច្ឆិកាឆ្នាំ២០២០និងទី៣ ព្រឹត្តិការណ៍សហគមន៍២០កម្ភៈទើបមានអ្នកស្លាប់ជាបន្តបន្ទាប់ហើយដែលរហូតមកដល់ពេលនេះនៅមិនទាន់បានបិទបញ្ចប់នៅឡើយទេ។
យោងតាមក្រសួងសុខាភិបាលបានឲ្យដឹងថាថ្ងៃនេះក្រសួងបានរកឃើញអ្នកឆ្លងថ្មីចំនួន៨៨៣នាក់ទៀតក្នុងនោះ ករណីឆ្លងសហគមន៍ចំនួន៧៤៨នាក់នាក់និងអ្នកដំណើរមកពីបរទេសចំនួន១៣៥នាក់ ជាសះស្បើយ៦០៧នាក់ និងស្លាប់១៦នាក់។
បើគិតត្រឹមព្រឹក ថ្ងៃទី២៨ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២១នេះកម្ពុជាមាន អ្នកឆ្លងសរុបចំនួន៤៨៥៣២នាក់ អ្នកជាសះស្បើយចំនួន៤២៧៦៤ នាក់ កំពុងសម្រាកព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យចំនួន៥៧៦៨នាក់និង អ្នកស្លាប់ចំនួន៥៥៦នាក់។
តាមកាកត់សម្គាល់អ្នកស្លាប់ដោយសារជំងឺកូវីដ១៩ភាគច្រើនជាមនុស្សមានវ័យចំណាស់និងអ្នកជំងឺដែលមានជំងឺប្រចាំកាយពិសេ សជំងឺសួត បេះដូង លើសឈាមនិងជំងឺទឹកនោមផ្អែមជាដើម។
ចំណែកអ្នកឆ្លងវិញភាគច្រើនជាកម្មករកម្មការិនីបម្រើការងារនៅតាមរោងចក្រសហគ្រាសនានា អាជីវករលក់ដូរតាមផ្សារ ពលករខ្មែរវិលត្រឡប់មកពីប្រទេសនិងប្រជាពលរដ្ឋទូទៅ៕