បាងកក ប្រើរថយន្តក្រុង ចាក់វ៉ាក់សាំងចល័តជូន មនុស្សចាស់និងក្រុមងាយរងគ្រោះ
កាលពីថ្ងៃពុធទី៨ខែកញ្ញា រាជធានីរបស់ប្រទេសថៃ បានដាក់ដំណើរការនូវសេវាចាក់វ៉ាក់សាំងតាមរថយន្តក្រុង ដើម្បីធានាថា មនុស្សចាស់និងក្រុមងាយរងគ្រោះផ្សេងទៀតនៅក្នុងទីក្រុងបាងកក ទទួលបានថ្នាំបង្ការប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ-១៩។
ដោយសារតែវីរុសកូវីដបំប្លែងខ្លួន Delta កំពុងវាយលុក អាជ្ញាធរថៃបានតស៊ូដើម្បីទប់ស្កាត់ការផ្ទុះឡើងនៃមេរោគឆ្លងដ៏អាក្រក់បំផុតរបស់ប្រទេសនេះ។
នៅក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដើម្បីទៅដល់អ្នកដែលពិបាកធ្វើដំណើរឆ្ងាយពីផ្ទះ រដ្ឋបាលទីក្រុងបាងកក បានដាក់រថយន្តក្រុងមួយគ្រឿងដែលមានក្រុមចាក់វ៉ាក់សាំងចល័ត។
អភិបាលក្រុងបាងកកលោក Aswin Kwanmuang និយាយថា នៅពេលនីតិវិធីត្រូវបានបញ្ចប់ រថយន្តក្រុងគួរតែអាចធ្វើដំណើរទៅកន្លែងផ្សេងៗគ្នាជារៀងរាល់ថ្ងៃ ហើយក្រុមចល័តជាច្រើនអាចត្រូវបានបញ្ជូនមក។
លោក Aswin Kwanmuang បានប្រាប់ក្រុមមនុស្សដែលរង់ចាំទទួលការចាក់ថ្នាំបង្ការថា “នេះគឺជាប្រភេទដំបូងរបស់យើង យើងកំពុងដំណើរការបន្ថែមទៀត”។
រថយន្តក្រុងនេះ ត្រូវការមនុស្សតែ ៥ ទៅ ៦ នាក់ប៉ុណ្ណោះ ដើម្បីធ្វើប្រតិបត្តិការ ពោលគឺអ្នកបើកបរម្នាក់ ពេទ្យចាក់វ៉ាក់សាំង៣នាក់និងអ្នករៀបចំឯកសារ២នាក់។ គម្រោងនេះអាចចាក់វ៉ាក់សាំងដល់មនុស្សជាង ១,០០០ នាក់ក្នុងមួយថ្ងៃ។
គួរបញ្ជាក់ថា យុទ្ធនាការចាក់ថ្នាំបង្ការរបស់ប្រទេសថៃ បានចាប់ផ្តើមយឺតជាងប្រទេសជិតខាងមួយចំនួន។ ប្រហែល ១៦,៥ ភាគរយនៃប្រជាជន ៧២ លាននាក់របស់ខ្លួន បានទទួលវ៉ាក់សាំងរួចហើយ។