មន្ដ្រីស្នើឲ្យចូលរួមថែរក្សាសត្វត្មាត រស់នៅតំបន់ព្រៃអភិរក្សសៀមប៉ាង ដើម្បីបម្រើឲ្យវិស័យទេសចរណ៍
សូម​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​នាំគ្នាចូលរួមថែរក្សាសត្វត្មាតប្រមាណជិត១០០ក្បាល រស់នៅតំបន់​ព្រៃអភិរក្សសៀមប៉ាង ក្នុងឃុំព្រែកមាស និងឃុំថ្មកែវ ស្រុក​សៀម​ប៉ាង ខេត្តស្ទឹងត្រែង ដើម្បី​បម្រើ​ឲ្យ​វិស័យ​ទេសចរណ៍​។
លោក​ លាង ប៊ុន​ប៉ែង មន្ត្រី​អង្គការ​ជីវិត​សត្វ​ស្លាប​អន្តរជាតិ​ប្រចាំ​នៅ​ស្រុក​សៀម​ប៉ាង​ បាន​បញ្ជាក់​ថា​​ ការចូលរួម​ថែរក្សា​សត្វ​ទាំងនេះ គឺ​ដើម្បី​ឲ្យ​សត្វ​ត្មាត រស់នៅ​គង់វង្ស នៅក្នុង​ព្រៃ​ទឹកដី​ខេត្តស្ទឹងត្រែង កុំឱ្យ​វា​ទៅ​រស់នៅ​តំបន់​ព្រៃ​ប្រទេស​ឡាវ ដោយសារ​បច្ចុប្បន្ន​វា​នៅសល់​១០០​ក្បាល​តែប៉ុណ្ណោះ។ លោក​បន្តថា ​បច្ចុប្បន្ន​យើង​ទិញ​សត្វ​គោ ផ្តល់​ជា​ចំណី​បន្ថែម ធ្វើឡើង​ក្នុង​មួយខែ​៤​ដង ជា​រៀងរាល់ខែ ដើម្បីឱ្យ​សត្វ​ត្មាត​វា​មក​ស៊ី ព្រោះ​ចំណី​ធម្មជាតិ​ក្នុងព្រៃ បច្ចុប្បន្ន​មិន​សម្បូរ​បែប​នោះទេ។
លោក​ ស៊ីន ដាន​ មេឃុំ​ថ្មកែវ ស្រុក​សៀម​ប៉ាង ​ខេត្តស្ទឹងត្រែង​ បាន​អំពាវនាវ​ដល់​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងអស់ ចូលរួម​អភិរក្ស​សត្វ​ស្លាប​នេះ វា​អាច​បម្រើ​ឱ្យ​វិស័យ​ទេសចរណ៍​ដោយសារ​ភ្ញៀវទេសចរ​មកលេង​ចង់​មើល​ពពួកសត្វ​ដ៏​កម្រ​ទាំងនេះ​។
បញ្ជាក់ថា សត្វ​ត្មាត​បច្ចុប្បន្ននេះ ពេល​យើង​ដាក់​ចំណី​ឱ្យ​ម្តងៗ​សង្កេតឃើញ​មាន​ចន្លោះ​ចាប់ពី​៩០​ក្បាល​ទៅ​១០០​ក្បាល​តែប៉ុណ្ណោះ​។ ​ជាមួយនេះ គេ​ក៏​សង្កេតឃើញ​មាន សត្វ​ត្រ​យ៉ង​យក្ស សត្វ​ចំ​កំ​កស សត្វ​ត្រដក់​តូច និង​ត្រដក់​ធំ ដែលមាន​រស់នៅ​ទំនប់​ព្រៃ​អភិរក្ស​សៀម​ប៉ាង​ខេត្តស្ទឹងត្រែង យើង​នេះ​ផងដែរ​៕​