ហ្វ៊ុនស៊ិនប៉ិច​ជួបបញ្ហាតិចតួច នៅក្នុង​ដំណើការ​ចុះបញ្ជីបេក្ខជនឈរឈ្មោះបោះឆ្នោត​​ក្រុមប្រឹក្សាឃុំ សង្កាត់​
ការចុះបញ្ជីបេក្ខជនឈរឈ្មោះបោះឆ្នោតរបស់គណបក្សនយោបាយ​ សម្រាប់​ការឈរឈ្មោះបោះឆ្នោត​ជ្រើសរើសក្រុមប្រឹក្សាឃុំ សង្កាត់ អាណត្តិទី៥​ ចាប់ផ្តើម​ពីថ្ងៃទី៤ ដល់ថ្ងៃទី៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២​។
លោក ញឿន ​រ៉ាដែន អ្នកនាំពាក្យគណបក្សហ្វ៊ុនស៊ិនប៉ិច​បានថ្លែងប្រាប់កម្ពុជាថ្មីថា មកដល់ពេលនេះគណបក្សហ្វ៊ុនស៊ិនប៉ិចកំពុងតែដាក់បេក្ខជនទៅតាមរាជធានី ខេត្ត។ ចំណែកតួលេខ  អគ្គលេខាធិការដ្ឋាន កំពុងតែធ្វើការទំនាក់ទំនងជាមួយតំណាងគណបក្សនៅតាមបណ្ដារាជធានី ខេត្ត ហើយក៏កំពុងតែទំនាក់ទំនងជាមួយ គ.ជ.ប ផងដែរ ពីព្រោះ​នៅពេលដាក់ទៅ មាន​ឯក​សារខ្លះ​ មានការកែតម្រូវបន្តិចបន្តួច ដូច្នេះមិនទាន់សរុបតួ​លេខបានទេសម្រាប់ថ្ងៃទី០១ នេះ។
បើតាមលោក ញឿន ​រ៉ាដែន ​ទាក់ទងទៅនឹងដំណើរការនៃការចុះឈ្មោះបេក្ខជនសម្រាប់​ការឈរឈ្មោះបោះឆ្នោត​ជ្រើស​រើសក្រុមប្រឹក្សាឃុំ សង្កាត់ អាណត្តិទី៥​​​នេះដែរ​ លោក ញឿន រ៉ាដែន ​បានអះអាងថា មានការបង្កលក្ខណៈ​ពីគណៈ​កម្មាធិការ ឃុំ សង្កាត់  ក៏ដូចជាគណៈកម្មាធិការ​រៀបចំការបោះឆ្នោត​​ដោយល្អ និងរលូន គ្មានអ្វីរំខាននោះទេ​ ប៉ុន្តែទាក់ទងទៅនឹងបច្ចេ​ក​ទេស គណបក្សហ៊្វុនស៊ិនប៉ិច មានកន្លែងខ្លះបានដាក់រួចហើយ និងបន្តដាក់ទៅថ្ងៃទី២ ទី៣ ជាបន្តបន្ទាប់ទៀតទៅតាមគោលការណ៍របស់​ គ.ជ.ប​។​​
លោក នុត សុខុម អនុប្រធានគណៈកម្មាធិការជាតិរៀបចំការបោះឆ្នោត​ (គ.ជ.ប) ​ធ្លាប់បាន​លើក​ឡើងថា ​គណបក្ សនយោ​បាយ​ដែល​បានចុះបញ្ជីត្រឹមត្រូវនៅក្រសួងមហាផ្ទៃ អាចដាក់ពាក្យស្នើសុំចុះបញ្ជីបេក្ខជនរបស់ខ្លួន ទៅគណៈកម្មការឃុំ សង្កាត់រៀបចំការបោះឆ្នោត (គឃ.សប) ចាប់ពីថ្ងៃទី៤ ដល់ថ្ងៃទី៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២។ ពាក្យសុំចុះបញ្ជី​បេក្ខជន ត្រូវចុះហត្ថលេខាដោយប្រធានគណបក្សនយោបាយ ឬតំណាងដែលបានទទួលការផ្ទេរសិទ្ធិជាលាយ​លក្ខណ៍អក្សរពីប្រធានគណបក្សនយោបាយសាមី។ ការផ្ទេរសិទ្ធិនេះមិនអនុញ្ញាតឱ្យផ្ទេរសិទ្ធិបន្តឡើយ លើកលែងតែក្នុងលិខិតផ្ទេរសិទ្ធិនោះមានខ្លឹមសារអនុញ្ញាតឱ្យផ្ទេរសិទ្ធិបន្ត៕