លោក ហេង វ៉ាន់ដា ៖ មានសាលាឯកជន ៥ ទៅ ៦ សាលា បាន​បិទទ្វារ​ដោយសារវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩
លោក​បណ្ឌិត ហេង វ៉ាន់ដា ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​សមាគម​គ្រឹះស្ថាន​ឧត្ដម​សិក្សា​កម្ពុជា បាន​មាន​ប្រសាសន៍​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី ១៥ ឧសភា​នេះ​ថា មាន​គ្រឹះស្ថានសិក្សា​ឯកជន​ប្រមាណ​ពី ៥ ទៅ ៦ សាលា​បាន​បិទទ្វារ​លែង​ដំណើរការ​បន្ត​ទៀត ដោយសារ​ផល​ប៉ះពាល់ នៃ​ជំងឺ​កូវីដ-១៩។
លោក​បណ្ឌិត​បាន​បន្ត​ថា «រហូតមកដល់​ពេលនេះ​សាលា​ដែល​បាន​ផ្អាក​ដំណើរការ​នៅ​ពេល​ប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​ជួប​វិបត្តិ​ជំងឺ​កូវីដ-១៩ ធ្ងន់ធ្ងរ​នោះ បាន​បិទ​ជា​ស្ថាពរ​ហើយ ដោយសារ​ពួកគាត់​បាន​ស្នើ​សុំ​ដក​បេក្ខភាព​ពី​សមាគម​តែម្ដង ប្រហែលជា ៥ ទៅ ៦ សាលា»។
លោក​បណ្ឌិត​បាន​បន្ត​ទៀត​ថា ការ​បិទទ្វារ​របស់​សាលា​ទាំងនោះ ដោយសារ​ការ​រាតត្បាត​ជំងឺ​កូវីដ-​១៩ មាន​រយៈពេល​យូរ ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​ពួកគាត់​មិន​អាច​ទ្រទ្រង់​នឹង​ការខាតបង់​ជាប្រចាំ​ខែ​បាន ពីព្រោះ​គាត់​ត្រូវ​ចំណាយ​ទៅលើ​ថ្លៃ​អគារ ថ្លៃ​បុគ្គលិក និង​សម្ភារៈ​បរិក្ខារ​ផ្សេងៗ។
លោក​បណ្ឌិត​បាន​បន្ថែម​ទៀត​ថា រហូត​មកដល់​ពេលនេះ ក៏​នៅ​មិន​ទាន់​មាន​សាលា​ថ្មី​ណាមួយ​បើក​ដំណើរការ​ដែរ ពោល​គឺ​មានតែ​សាលា​ដែល​បាន​បើក​កន្លងមក​នៅ​ក្នុង​កំឡុង​ជំងឺ​កូវីដ ដែល​រៀន​តាម​អន​ឡាញ ហើយ​ពួកគេ​បាន​កំពុង​បង្កើន​សកម្មភាព​បន្ថែម ដើម្បី​ទាក់ទាញ​សិស្ស​ចូលរៀន​ឲ្យ​បាន​ច្រើន​ប៉ុណ្ណោះ។
យោង​តាម​របាយការណ៍​របស់​ក្រសួង​អប់រំ​យុវជន និង​កីឡា បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា គិត​ត្រឹម​ឆ្នាំ​សិក្សា ២០២១-២០២២ នេះ កម្ពុជា មាន​សាលា​មត្តេយ្យ​សិក្សា និង​គ្រឹះស្ថានសិក្សា​ចំណេះ​ទូទៅ​ទាំង​សាធារណៈ និង​ឯកជន​មាន​ចំនួន ១៨,៤៣០ ក្នុង​នោះ ម​ត្តេ​យ្យ​សិក្សា​សហគមន៍ ៣.០៨៣ កន្លែង​, គ្រឹះស្ថានសិក្សា​ចំណេះ​ទូទៅ​សាធារណៈ ១៣.៦៨១, និង​គ្រឹះស្ថានសិក្សា​ឯកជន ១.៦៦៦​នាក់​។​
ក្នុងនោះ​មាន​សិស្ស​សរុប​ចំនួន ៣.៥៨៩.០២៥ នាក់ សិស្ស​ស្រី ៥០,៤ ភាគរយ ក្នុង​នោះ​សិស្ស ម​ត្តេ​យ្យ​សិក្សា​សហគមន៍ ៧១.៣៩៩​នាក់ ស្រី ៥១,៧ ភាគរយ​, សិស្ស​គ្រឹះស្ថានសិក្សា​ចំណេះ​ទូទៅ​សាធារណៈ ៣.២៧៧,០៧៦ នាក់ ស្រី ៥០,៤ ភាគរយ​, និង​សិស្ស​គ្រឹះស្ថានសិក្សា​ឯកជន ២៤០៥៥០ នាក់ ស្រី ៤៩,០ ភាគរយ។
ចំណែក​គ្រឹះស្ថាន​ឧ​ត្ត​ម​សិក្សា​សរុប​មាន​ចំនួន ១៣០ ក្នុង​នោះ​គ្រឹះស្ថាន​ឧ​ត្ត​ម​សិក្សា​សាធារណៈ ៤៨ និង​គ្រឹះស្ថាន​ឧ​ត្ត​ម​សិក្សា​ឯកជន ៨២។ និស្សិត​កំពុង​សិក្សា​នៅ​កម្រិត​ឧត្ដម​សិក្សា​សរុប​មាន​ចំនួន ១៩៨.៣៦៣ នាក់ ស្រី ៤៩,៧ ភាគរយ៕