មន្ត្រីកសិកម្មនឹងចុះផ្តល់បច្ចេកទេសកម្ចាត់សត្វដង្កូវស៊ីបំផ្លាញដំណាំពោត
មន្ត្រីមន្ទីរកសិកម្មខេត្តស្ទឹងត្រែងនឹងចុះផ្ដល់បច្ចេកទេសដល់កសិករនៅភូមិខាំផាន់សង្កាត់សាមគ្គី ក្រុង ខេត្តស្ទឹងត្រែង ដែលប្រកបរបរដាំពោតធ្វើជាភូមិមួយ មានផលិតផលមួយ ដោយរងផលប៉ះពាល់ពីសត្វដង្កូវស៊ីបំផ្លាញធ្វើឱ្យពួកគាត់ខាតបង់ថវិកា។
លោក មាស ពិសិដ្ឋអនុប្រធានមន្ទីរកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទខេត្តស្ទឹងត្រែងបានបញ្ជាក់ថា កន្លងមកមន្ត្រីកសិកម្មបានចុះណែនាំ និងផ្ដល់បច្ចេកទេសដល់ពួកគាត់ជាញឹកញាប់រួចមកហើយដែរ កត្តាដែលរងផលប៉ះពាល់ពីសត្វល្អិត អាចមកពីកត្តាអាកាសធាតុក៏អាចថាបាន ដោយសាររដូវភ្លៀងធ្លាក់ កសិករមានការធ្វេសប្រហែស មិនបានអនុវត្តតាមការណែនាំរបស់មន្ត្រីកសិកម្មក៏អាចថាបាន។
លោកអនុប្រធានមន្ទីរកសិកម្មបានបញ្ជាក់បន្ថែមថា មានកត្តាជាច្រើនដែលធ្វើឱ្យរងផលប៉ះពាល់អាចមកពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុកកើតជាសត្វល្អិត ដូចជាការភ្ជួរដីមិនបានហាល ដាំដុះបានផ្លែផ្កាហើយ មិនបានធ្វើស្មៅបង្កឲ្យមានសត្វល្អិត កើតជារោគដង្កូវស៊ីទាំងដើមស៊ីទាំងថ្លែ ភ្លៀងខ្លាំងមិនមានប្រឡាយបង្ហូរទឹកធ្វើឲ្យរលាំទឹកស្លឹកក្រហមងាប់ដើមក៏មាន។
លោកថានឹងចាត់មន្ត្រីកសិកម្មចុះពិនិត្យជាក់ស្ដែង និងធ្វើការណែនាំផ្តល់បច្ចេកទេសបន្ថែមដល់កសិករ ដាំដុះទទួលបានផលល្អនិងវិធីសាស្រ្តដើម្បីកម្ចាត់សត្វល្អិតផងដែរ។
លោកតាត យុទ្ធកសិករនៅភូមិខេបានបានទទួលស្គាល់ថារៀងរាល់រដូវវស្សាការដាំដំណាំពោត មិនសូវបានទទួលផលល្អទេ ដោយរងប៉ះពាល់ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុផងមកពីសត្វល្អិត ដូចជាដង្កូវស៊ីដើម ស៊ីផ្លែងាប់ដើមក៏មានដែរ។ លោកថាខុសពីរដូវប្រាំងដាំទទួលបានផលល្អ ពុំមានសត្វល្អិតឬដង្កូវស៊ីនោះទេ។
លោកបន្តថា៖កសិករប្រមាណជាង៧០%នៅក្នុងភូមិនេះបានព្យាយាមដាំពោតជាប្រចាំដើម្បីផ្គត់ផ្គង់ទៅកាន់ទីផ្សារប្រយោជន៍រួមគ្នាថែរក្សាឱ្យបានកេរ្ត៍ឈ្មោះភូមិមួយមានផលិតផលមួយគឺពោតភូមិខាំផាន់។
សូមបញ្ជាក់ថា៖ នៅភូមិខាំផាន់សង្កាត់សាមគ្គីមានប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅជាង២០០គ្រួសារ បានប្រកបមុខរបរដាំដំណាំរួមផ្សំ ជាពិសេសដំណាំពោត នៅតាមជួរដងទន្លេមេគង្គលើ ដែលមានផ្ទៃដីលាតសន្ធឹងជាង៨គីឡូម៉ែត្រចាប់ពីអូរ (ម៉មកើត) ទៅដល់អូរឈើទាល(កោះកី)៕