ស្រុកចំនួន៣ជាប់ព្រំដែនថៃ រងផលប៉ះពាល់ដោយសារទឹកជំនន់
យ៉ាងហោចណាស់ក៏មានស្រុកចំនួន៣ដែរដែលកំពុងរងផលប៉ះពាល់ដោយសារជំនន់ទឹកភ្លៀង ដែលបានបង្កអោយមានការខូចខាតផលដំណាំ ផ្លូវថ្នល់ និងសាលារៀនមួយចំនួនត្រូវផ្អាកជាបណ្តោះអាសន្ន។
ជាក់ស្តែងកាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២ គឺស្រុកចំនួន៣ ដែលស្ថិតនៅជាប់ព្រំប្រទល់ប្រទេសថៃ គឺស្រុកកំរៀង ស្រុកភ្នំព្រឹក និងស្រុកសំពៅលូន ដែលតំបន់មួយចំនួនបានទទួលរងនូវទឹកជំនន់ធ្វើអោយផលដំណាំរបស់ប្រជាពលរដ្ឋមួយចំនួនត្រូវខ្ទេចខ្ទីយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ។
បើតាមប្រភពពីអាជ្ញាធរក្នុងតំបន់នោះបានបញ្ជាក់ថា តំបន់ខ្លះគឺរងគ្រោះដោយសារជំនន់ទឹកភ្លៀង ឯតំបន់ខ្លះទៀត ដូចជានៅក្នុងស្រុកកំរៀង គឺរងគ្រោះដោយសារទឹកស្ទឹងម្នាស់កាលជន់ជោរហូរហៀរខ្លាំង បណ្តាលអោយលិចនៅចំណុច អូរសាមសិប និងចម្ការមៀន ដំឡូង និងពោត ជាដើម ។ល។ ចំណែកផ្លូវប្រវែងជិត ៥០ ម៉ែត្រ នៅត្រង់ចំណុច ភូមិកំពង់ចម្លងលើ ក្នុងឃុំតាក្រី ត្រូវបានខូចខាតទាំងស្រុង ។
ឯស្រុកពីរទៀត គឺទឹកជំនន់ទឹកភ្លៀង បានបំផ្លាញផលដំណាំនៅក្នុងចម្ការយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ ដូចជានៅចំណុចចម្ការ១០០ ចំណុចបឹងត្រកួន ស្ថិតក្នុងឃុំបួរ និងឃុំគនរបេង ។ ម៉្យាងវិញទៀតសាលាបឋមសិក្សាមួយចំនួន ក៏ត្រូវបានផ្អាកកាសិក្សាជាបណ្តោះអាសន្ន ដោយសារទឹកលិចបរិវេណសាលា ដូចជាសាលាបឋមសិក្សា ស្រះកំប្លោក និងសាលាបឋមសិក្សា បឹងត្រកួន ជាដើម។
រហូតមកដល់ព្រឹកថ្ងៃទី២៩ កញ្ញានេះ ទឹកនៅមិនទាន់ថយចុះនៅឡើយទេ ដោយសារតែភ្លៀងនៅតែបន្តធ្លាក់មកឥតឈប់ឈរ ដូច្នេះទឹកអាចបន្តជន់ជោរទៅកាន់តំបន់ដ៏ទៃទៀត និងស្រុកផ្សេងទៀត ៕