ឆ្នាំ ២០២៣ រុស្សី មានគម្រោងបញ្ជូនមន្ត្រីនគរបាលជាតិកម្ពុជា ទៅបណ្ដុះបណ្ដាលក្នុងវិស័យសន្តិសុខផ្សេងៗ នៅប្រទេសរុស្សី
នៅ​ឆ្នាំ ២០២៣ ខាងមុខ​នេះ សហព័ន្ធ​រុស្សី មាន​គម្រោង​បញ្ជូន​មន្ត្រី​នគរបាល​ជាតិ​កម្ពុជា ទៅ​បណ្ដុះបណ្ដាល​ក្នុង​វិស័យ​សន្តិសុខ​ផ្សេងៗ​នៅ​ប្រទេស​រុស្សី។
គម្រោង​នេះ ត្រូវ​បាន​បង្ហាញ​ដោយ លោក Anatoly BOROVIK ឯកអគ្គរដ្ឋទូត​សហព័ន្ធ​រុស្សី ប្រចាំ​នៅ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ក្នុង​ឱកាស​ចូល​ជួប​សម្ដែង​ការ​គួរសម និង​ពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ សម្ដេច​ក្រឡា​ហោម ស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងមហាផ្ទៃ កាលពី​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី ២៩ ធ្នូ នា​ទីស្ដីការ​ក្រសួង។
លោក​ឯកអគ្គរដ្ឋទូត បាន​លើក​ឡើង​ថា ភ្នាក់ងារ​អនុវត្ត​ច្បាប់​រុស្សី បាន​ធ្វើ​ការងារ​យ៉ាង​ជិតស្និទ្ធ​ជាមួយ​ភ្នាក់ងារ​អនុវត្ត​របស់​កម្ពុជា ដែល​ក្នុង​នោះ​មាន​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​លើ​ការងារ​បណ្ដុះបណ្ដាល​ដល់​មន្ត្រី​នគរបាល​ជាតិ​កម្ពុជា នៅ​ប្រទេស​រុស្សី ក្នុង​វិស័យ​សន្តិសុខ​ផ្សេងៗ រួមមាន ការ​ប្រឆាំង​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ឆ្លងដែន ការ​ប្រឆាំង​អំពើ​ភេរវកម្ម ការ​ប្រឆាំង​សកម្មភាព​ជ្រុលនិយម និង​ការ​ប្រឆាំង​ការ​លាង​លុយ​កខ្វក់ (​គ្រី​តូ​) ផង​ដែរ។
លោក​ឯកអគ្គរដ្ឋទូត ជម្រាប​ជូន សម្ដេច​ក្រឡា​ហោម ថា នៅ​ឆ្នាំ​ថ្មី​ខាងមុខ​នេះ ប្រទេស​រុស្សី មាន​គម្រោង និង​រៀបចំ​នូវ​វគ្គ​បណ្ដុះបណ្ដាល​ថ្មី ព្រមទាំង​នឹង​ត្រៀម​ទទួល​មន្ត្រី​នគរបាល​របស់​ភាគី​កម្ពុជា​ឲ្យ​ចូលរួម​ក្នុង​វគ្គ​បណ្ដុះបណ្ដាល​នេះ​ផង​ដែរ។
ក្នុង​ឱកាស​នោះ លោក​ឯកអគ្គរដ្ឋទូត បាន​ស្នើ​ដល់ កម្ពុជា បន្ថែម​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ ក្នុង​ការ​ពង្រីក​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ មាន​គិត​ចាប់​តាំងពី​ឆ្នាំ ១៩៩១ មក មាន​ឯកសារ នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ចំនួន ៧៤ ច្បាប់ ដែល​បាន​ចុះហត្ថលេខា និង​កំពុង​អនុវត្ត និង​មាន​នៅសល់​ឯកសារ នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​មួយ​ចំនួន​ទៀត ស្ថិត​ក្នុង​ដំណាក់កាល​សិក្សា មិន​ទាន់​បាន​ចុះ​ហត្ថលេខា​នៅឡើយ។
ផ្អែក​តាម​ការងារ​ដែល​នៅ​សេសសល់​នេះ លោក​ឯកអគ្គរដ្ឋទូត សូម​ស្នើ​ដល់ សម្ដេច​ក្រឡាហោម ដើម្បី​ជួយ​ពិនិត្យ និង​ពន្លឿន​លើ​កិច្ច​ការងារ​ទាំងនេះ​ឲ្យ​បាន​ឆាប់​រហ័ស។
ជា​ការ​ឆ្លើយតប សម្ដេច​ក្រឡាហោម ស ខេង បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​បន្ថែម​ទៀត​ដល់​ប្រទេស​រុស្ស៊ី ដែល​បាន​ជួយ​បណ្ដុះបណ្ដាល​មន្ត្រី​នគរបាល​ជាតិ​កម្ពុជា។
ពាក់ព័ន្ធ​ទៅ​នឹង​លាង​លុយ​កខ្វក់​តាមរយៈ​រូបិយប័ណ្ណ​និម្មិត​គ្រី​តូ​នេះ​ដែរ សម្ដេច​ក្រឡាហោម ក៏បាន​លើក​ឡើង​ដែរ​ថា ការ​ប្រើប្រាស់​រូបិយប័ណ្ណ​និម្មិត​គ្រី​តូ ដូចដែល​ភាគី​រុស្ស៊ី​កំពុង​ព្រួយបារម្ភ គឺជា​បញ្ហា​ទាមទារ​ឲ្យ​មាន​ការ​យកចិត្តទុកដាក់​ខ្ពស់ ព្រោះ​ជនល្មើស​ប្រើ​វិធី​នេះ​ដើម្បី​លាង​លុយ​កខ្វក់ និង​ប្រព្រឹត្ត​បទល្មើស​ឆ្លងដែន។
ដោយឡែក​ចំពោះ​ឯកសារ នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ដែល​នៅ​សេសសល់ សម្ដេច សន្យា​ថា នឹង​ជំរុញ​មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ​ធ្វើ​យ៉ាងណា​ជំរុញ​ការងារ​នេះ​ឲ្យ​មាន​វឌ្ឍនភាព​បាន​លឿន៕