មានជនខិលខូច ឆបោកអ្នកប្រើប្រាស់អគ្គិសនីឲ្យផ្ទេរប្រាក់ថ្លៃប្រើប្រចាំខែ ឬសេវាផ្សេង
មានជនខិលខូច បានឆបោកអ្នកប្រើប្រាស់អគ្គិសនី ឲ្យផ្ទេរប្រាក់ថ្លៃប្រើប្រាស់អគ្គិសនីប្រចាំខែ និងថ្លៃសេវាផ្សេងៗ​ដល់ពួកគេ ក្រោមហេតុផលបង់ថ្លៃប្រើប្រាស់អគ្គិសនីប្រចាំខែ ថ្លៃប្តូរនាឡិកាស្ទង់ ប្តូរឌីស្យុងទ័រ ប្តូរបរិក្ខារអគ្គិសនីមួយចំនួន ដើម្បីចៀសវាងការផ្អាកកាផ្គត់ផ្គង់ ឬការកាត់ផ្តាច់ចរន្តអគ្គសនីជាដើម។
នេះបើតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់អអជ្ញាធរអគ្គិសនីកម្ពុជា នៅរសៀលថ្ងៃទី០៥ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣។
បន្ទាប់ពីទទួលបានព័ត៌មានជាបន្តបន្ទាប់ពីអគ្គសនីកម្ពុជា (EDC) និងអ្នកកាន់អជ្ញាបណ្ណផ្គត់ផ្គង់អគ្គិសនីឯកជន ថានៅតាមតំបន់មួយចំនួន មានករណីឆបោកអ្នកប្រើប្រាស់អគ្គិសនីតាមទូរស័ព្ទ តាមបណ្តាញទំនាក់ទំនងសង្គម ឬតាមមធ្យោបាយនានា ក្នុងការបង់ប្រាក់។
មធ្យោបាយនៃការឆបោកនោះ គឺរួមមានជាការឲ្យបង់ថ្លៃប្រើប្រាស់អគ្គិសនីប្រចាំខែ ថ្លៃប្តូរនាឡិកាស្ទង់ ប្តូរឌីស្យុងទ័រ ប្តូរបរិក្ខារអគ្គិសនីមួយចំនួន ដើម្បីចៀសវាងការផ្អាកកាផ្គត់ផ្គង់ ឬការកាត់ផ្តាច់ចរន្តអគ្គសនីជាដើម។
ពាក់ព័ន្ធនឹងបញ្ហានេះ អាជ្ញាធរអគ្គិសនី​សង្កត់ធ្ងន់ថា ប្រសិនបើមានបុគ្គលមិនស្គាល់អត្តសញ្ញាណណា ដែលបានទំនាក់ទំនងទៅ​ឲ្យបង់ប្រាក់ យោងតាមហេតុផលខាងលើនេះ សូមកុំបង់ប្រាក់​ឬផ្ទេរប្រាក់ឲ្យជននោះឲ្យសោះ ហើយត្រូវជូនដំណឹង​ដល់​អគ្គិសនីកម្ពុជា ឬអ្នកកាន់អាជ្ញាបណ្ណអគ្គិសនីឯកជន ដែលទទួលបន្ទុកផ្គត់ផ្គង់អគ្គសនីនៅតាមតំបន់របស់ខ្លួន ដើម្បីមានវិធានការទៅតាមផ្លូវច្បាប់។
អាជ្ញាធរអគ្គិសនីកម្ពុជាក៏បានសង្កត់ធ្ងន់ថា រាល់ការបង់ប្រាក់ថ្លៃប្រើប្រាស់អគ្គិសនី ឬសេវាផ្សេងៗ លុះត្រាតែមានវិក្កយបត្រ និងបង្កាន់ដៃ​ទទួលប្រាក់​ត្រឹមត្រូវរបស់អគ្គិសនីកម្ពុជា ឬរបស់អ្នកកាន់អាជ្ញាបណ្ណអគ្គិស​នីឯកជន។ បើមិនមានឯកសារទាំងនោះទេ សូមបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ កុំបង់ប្រាក់ឲ្យសោះ៕