ដឹងទេថា អាកាសយានដ្ឋានសៀមរាបចាស់ នឹងយកទៅធ្វើអ្វី ក្រោយអាកាសយានដ្ឋានថ្មីដំណើរការ
អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាបអង្គរ បាននិងកំពុងធ្វើតេស្តសាកល្បងហោះហើរចាប់ពីថ្ងៃទី ០៥ រហូតដល់ថ្ងៃទី ១៥ តុលា និងសម្រេចបើកការហោះហើរជាផ្លូវការនៅថ្ងៃទី ១៦ តុលាខាងមុខនេះ។
បន្ទាប់ពីអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាបអង្គរ ដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវ អាកាសយានដ្ឋានចាស់ នឹងត្រូវបិទទ្វារជាស្ថាពរ។ តើអាកាសយានដ្ឋានចាស់ នឹងយកទៅធ្វើអ្វី ក្រោយពីអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាបអង្គរថ្មី បើកដំណើរការ?
លោក ស៊ីន ចាន់សេរីវុត្ថា អ្នកនាំពាក្យអាកាសចរស៊ីវិល បានលើកឡើងថា តាមសេចក្តីសម្រេច ស.ជ.ណ របស់រដ្ឋាភិបាល គឺអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាបចាស់ នឹងត្រូវប្រគល់ឱ្យក្រុមហ៊ុន Angkor International Airport Investment (AIAI) ជាអ្នកគ្រប់គ្រងបន្ត។ ដោយឡែកការសម្រេចចិត្តរបស់ក្រុមហ៊ុននេះ យកទៅអភិវឌ្ឍធ្វើអ្វីនោះ គឺជាការសម្រេចរបស់ក្រុមហ៊ុន ប៉ុន្តែក៏ត្រូវពិគ្រោះយោបល់ជាមួយរដ្ឋាភិបាលជាមុនផងដែរ។
កម្ពុជាថ្មី មិនទាន់អាចទាក់ទងក្រុមហ៊ុន AIAI ដែលទទួលបានសិទ្ធិក្នុងការវិនិយោគសាងសង់អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាបអង្គរ បាននៅឡើយ ដើម្បីបញ្ជាក់បន្ថែមពីការអភិវឌ្ឍអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាបចាស់នេះ។
អ្នកនាំពាក្យអាកាសចរណ៍ស៊ីវិល ធ្លាប់បានលើកឡើងថា ព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិសៀមរាប នឹងត្រូវបិទទ្វារឈប់ទទួលជើងហោះហើរជាផ្លូវការចាប់ពីម៉ោង ១២យប់ថ្ងៃទី ១៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣ខាងមុខនេះ។ ការបិទទ្វារអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាបចាស់នេះ ធ្វើឡើងក្រោយពីរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សម្រេចដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការ អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាបអង្គរថ្មី នៅថ្ងៃទី១៦ ខែតុលា ឆ្នាំ ២០២៣។
យោងតាមឯកសារស្រាវជ្រាវព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិសៀមរាបចាស់ បានបើកដំណើរការដំបូងក្នុងឆ្នាំ ១៩៣២ ក្នុងសម័យអាណានិគមបារំាង និងបានកែលម្អស្ថានភាពសំណង់ក្នុងសម័យសង្គមរាស្ត្រនិយម ឆ្នាំ១៩៥៥។ នៅឆ្នាំ១៩៧០ ព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិសៀមរាប ក៏បានបិទទ្វារ ដោយសារសង្រ្គាមស៊ីវិលនៅកម្ពុជា ហើយបានបើកដំណើរការទ្បើងវិញម្តងទៀតក្នុងឆ្នាំ២០០៦ រហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន៕