ដឹងទេថា អាកាសយានដ្ឋានសៀមរាបចាស់ នឹងយកទៅធ្វើអ្វី ក្រោយអាកាសយានដ្ឋានថ្មី​ដំណើរការ
អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាបអង្គរ បាននិងកំពុងធ្វើតេស្តសាកល្បងហោះហើរចាប់ពីថ្ងៃទី ០៥ រហូតដល់ថ្ងៃទី ១៥ តុលា និងសម្រេចបើកការហោះហើរជាផ្លូវការនៅថ្ងៃទី ១៦ តុលាខាងមុខនេះ។
បន្ទាប់ពីអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាបអង្គរ ដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវ អាកាសយានដ្ឋានចាស់ នឹងត្រូវបិទទ្វារ​ជាស្ថាពរ។ តើអាកាសយានដ្ឋានចាស់ នឹងយកទៅធ្វើអ្វី ក្រោយពីអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាបអង្គរថ្មី បើក​ដំណើរការ?
លោក ស៊ីន ចាន់សេរីវុត្ថា អ្នកនាំពាក្យអាកាសចរស៊ីវិល បានលើកឡើងថា តាមសេចក្តីសម្រេច ស.ជ.ណ របស់រដ្ឋាភិបាល គឺអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាបចាស់ នឹងត្រូវប្រគល់ឱ្យក្រុមហ៊ុន Angkor International Airport Investment (AIAI) ជាអ្នកគ្រប់គ្រងបន្ត។ ដោយឡែកការសម្រេចចិត្តរបស់ក្រុមហ៊ុននេះ យកទៅ​អភិវឌ្ឍធ្វើអ្វីនោះ គឺជាការសម្រេចរបស់ក្រុមហ៊ុន ប៉ុន្តែក៏ត្រូវពិគ្រោះយោបល់ជាមួយរដ្ឋាភិបាលជាមុនផងដែរ។
កម្ពុជាថ្មី មិនទាន់អាចទាក់ទងក្រុមហ៊ុន AIAI ដែលទទួលបានសិទ្ធិក្នុងការវិនិយោគសាងសង់អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិសៀមរាបអង្គរ បាននៅឡើយ ដើម្បីបញ្ជាក់បន្ថែមពីការអភិវឌ្ឍអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាបចាស់នេះ។
អ្នកនាំពាក្យអាកាសចរណ៍ស៊ីវិល ធ្លាប់បានលើកឡើងថា ព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិសៀមរាប នឹងត្រូវបិទទ្វារឈប់​ទទួលជើងហោះហើរជាផ្លូវការចាប់ពីម៉ោង ១២​យប់​ថ្ងៃទី ១៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣ខាងមុខនេះ។ ការបិទទ្វារ​អាកាស​យានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាបចាស់នេះ ធ្វើឡើងក្រោយពីរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សម្រេចដាក់ឱ្យដំណើរការ​ជាផ្លូវ​ការ អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិសៀមរាបអង្គរថ្មី នៅថ្ងៃទី១៦ ខែតុលា ឆ្នាំ ២០២៣។
យោងតាមឯកសារស្រាវជ្រាវព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិសៀមរាបចាស់ បានបើកដំណើរការដំបូងក្នុងឆ្នាំ ១៩៣២ ក្នុងសម័យអាណានិគមបារំាង និងបានកែលម្អស្ថានភាពសំណង់ក្នុងសម័យសង្គមរាស្ត្រនិយម ឆ្នាំ១៩៥៥។ នៅឆ្នាំ​១៩៧០ ព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិសៀមរាប ក៏បានបិទទ្វារ ដោយសារសង្រ្គាមស៊ីវិលនៅកម្ពុជា ហើយបាន​បើក​ដំណើរការទ្បើងវិញម្តងទៀតក្នុងឆ្នាំ២០០៦ រហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន៕