មន្ត្រី ប.ស.ស. ៖ ប្រព័ន្ធសន្តិសុខសង្គមសំខាន់ ក្នុងការកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ និងអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច
លោក ម៉េង ហុង អគ្គនាយកបេឡាជាតិសន្ដិសុខសង្គមស្ដីទី នៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានថ្លែងថា ប្រព័ន្ធសន្តិសុខសង្គមមានសារសំខាន់ណាស់ ក្នុងការចូលរួមចំណែកកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ និងអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច ប្រកប ដោយចីរភាព។
ថ្លែងក្នុងពិធីផ្សព្វផ្សាយស្តីពីអត្ថប្រយោជន៍របបសន្តិសុខសង្គម ជូនដល់តំណាងសមាគម និងអង្គការសង្គមស៊ីវិល កាលពីថ្ងៃទី ១២ ធ្នូ លោក ម៉េង ហុង បានបន្ថែមទៀតថា រាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៧ បានសម្រេចដាក់ឱ្យ អនុវត្ត របបសន្តិសុខសង្គមផ្នែកថែទាំសុខភាព តាមរបបភាគទានដោយស្ម័គ្រចិត្តសម្រាប់បុគ្គលស្វ័យនិយោជន៍ និងអ្នក ក្នុងបន្ទុកសមាជិក ប.ស.ស. នាពេលថ្មីៗនេះ ដោយមានវិសាលភាពអនុវត្តចំពោះបុគ្គលស្វ័យនិយោជន៍ និងអ្នកក្នុង បន្ទុកសមាជិក ប.ស.ស. រួមមានប្តី ឬប្រពន្ធ និងកូនក្នុងបន្ទុក ដើម្បីឱ្យបងប្អូនដែលជាបុគ្គលស្វ័យនិយោជន៍ និងអ្នកក្នុង បន្ទុកសមាជិក ប.ស.ស. អាចបង់ភាគទាន ប.ស.ស. ផ្នែកថែទាំសុខភាពបាន។
លោកបានបញ្ជាក់ថា ការពង្រីកវិសាលភាពនេះ គឺដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងកំណើននៃតម្រូវការ និងសេចក្តីប្រាថ្នា ក្នុងការ ចង់ក្លាយទៅជាសមាជិក ប.ស.ស. ពីសំណាក់ពលរដ្ឋនៃវិស័យសេដ្ឋកិច្ចក្រៅប្រព័ន្ធ ជាពិសេសបុគ្គល ស្វ័យនិយោជន៍ ព្រមទាំងពីសំណាក់សមាជិក ប.ស.ស. ខណៈបច្ចុប្បន្ននេះ ប.ស.ស. បានក្លាយជានិមិត្តរូបនៃសុខភាព និងការ រីកចម្រើនរបស់ប្រជាជន និងកម្មករនិយោជិត ដែលបានជួយកាត់បន្ថយបន្ទុកចំណាយ ពង្រឹងស្ថិរភាព ការព្យាករណ៍ បាននៃចំណូល និងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវសុខភាពរបស់ខ្លួន។
ជាមួយគ្នានេះ លោក ម៉េង ហុង បានសំណូមពរដល់តំណាងសមាគម និងអង្គការសង្គមស៊ីវិល ចូលរួមស្តាប់ បទបង្ហាញដោយមន្រ្តីជំនាញមកពីបេឡាជាតិសន្តិសង្គម ប្រកបដោយការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ និងចូលរួម លើកជាសំណួរឱ្យបានផុសផុល ក្នុងន័យឈ្វេងយល់ឱ្យបានកាន់តែច្បាស់ និងគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ដើម្បីមាន លទ្ធភាពអាចផ្សព្វផ្សាយបន្ត ឬពន្យល់ទៅកាន់អ្នកផ្សេងៗទៀត៕