មកដឹងអត្ថន័យឈុត “រាជិនីក្រមាយ័ន្តខ្មែរ” មាន សូនីតា បង្ហាញលើកម្រាលព្រំក្រហម នៅបារាំង
ដូចប្រិយមិត្តជ្រាបហើយថាតារាសម្តែងកញ្ញា មាន សូនីតា បានធ្វើឲ្យអ្នកគាំទ្រភ្ញាក់ផ្អើលនិងចាប់អារម្មណ៍ជាខ្លាំង ខណ:លេចវត្តមានដើរលើកម្រាលព្រំក្រហម នៅក្នុងកម្មវិធី the 77 canes film festival 2024 ដែលជាកម្មពិធីលំបាក់ពិភពលោក នៅទីក្រុងកាន ប្រទេសបារាំង។
គេកត់សម្គាល់សម្រាប់វត្តមានរបស់តារាខ្មែរកញ្ញា មាន សូនីតា នៅលើកម្រាលព្រំក្រហមទីក្រុងកាននេះ គឺនាងបានរំលេចខ្លួនយ៉ាងស្រស់ស្អាតលេចធ្លោជាមួយឈុតក្រមាខ្មែរអមព័ន្ធដោយអក្សរយ័ន្តរំលេចឌិនដាម តាមរចនាបថបុរាណទំនើបនិងមួកក្រមាកែខៃច្នៃតាមដាននៃមួកស្លឹកត្នោតកសិករខ្មែរ។
ស្របពេលនេះដែរស្រីស្អាត មាន សូនីតា បានបញ្ជាក់ពីអត្ថន័យឈុត “រាជិនីក្រមាយ័ន្តខ្មែរ” ប្រវែង៥ម៉ែត្រដូច្នេះថា “រាជិនីក្រមាយ័ន្តខ្មែរ”គឺ រាជិនី ចង់សំដៅទៅលើស្ត្រីដែលមានឋាន: និងសំឡេងមានឥទ្ធិពល។ រ៉ូបមួយនេះមានបូកបញ្ចូលជាមួយអត្តសញ្ញាណខ្មែរជាច្រើនជាមួយនឹងការច្នៃប្រឌិតបែបសម័យទំនើប(ការឌិនត្បូងជាច្រើន)លាយជាមួយនឹងបុរាណ។
ដោយក្នុងនោះគឺមានដូចជា ក្រមា ដែលដូនតាបានបន្សល់ទុកឲ្យដែលប្រជាជនខ្មែរយើងតែងយកមកប្រើប្រាស់ជាប្រចាំ។យ័ន្តខ្មែរ, ក. ឱមឡោមចន្ទ (ឱម ជាសញ្ញាក្នុងភាសាបាលីសំស្ក្រឹតដែលឡោមព័ទ្ធជុំវិញសំលៀកបំពាក់និងលំអទៅដោយក្បាច់ រាហ៊ូចាប់ចន្ទដែលមានទម្រង់ជាច័ក្កច័ន)។ ខ. កថាឡោមចន្ទ (កថាជាភាសាដែលសំដៅទៅលើភាសាបាលីសំស្ក្រឹ តនៅលើយ័ន្ត រីឯឡោមចន្ទចង់សំដៅទៅលើក្បាច់រាហ៊ូចាប់ចន្ទដែលជាយ័ន្ត)។
សញ្ញា”ឱម”គឺជាការវិវត្តន៍រីកចម្រើនជារាងរហូតគ្មាន ទីបញ្ចប់។ សញ្ញា គេប្រើតាំងពីសម័យមុនអង្គរ ។ “ឱ ម”ជាពាក្យបន្លើសុំពរជ័យសិរីសួរស្តីឬប្រកាសជ័យជម្នះ។ នេះជាការរចនាលាយបញ្ចូលគ្នារវាងនិមិត្តសញ្ញា អូម និងសន្លឹកក្បាច់ភ្ញីទេស បង្កើតបានជាការរចនាថ្មីមួយ។ ការប្រើប្រាស់យ័ន្តនេះជាការរចនាថ្មី ស្របតាមភាសាភាលីសំស្ក្រឹតបញ្ចូលជាមួយក្បាច់រាហ៊ូចាប់ចន្ទ។
ចំណែកឯផ្នត់សម្លុយសារបាប់ឬចរបាប់របស់ស្រ្តីខ្មែរ ការច្នៃថ្មីតែមិនចោលំនាំដើមនិងមានការដាំត្បូង និងសន្លឹកក្បាច់ភ្ញីទេសលំអនៅលើផ្នត់សម្លុយផងដែរ។នាងបញ្ជាក់ទៀតថាមួកស្លឹកត្នោតត្រូវបានគេចាត់ទុកថា ជាផលិតផលអត្តសញ្ញាណជាតិដ៏សំខាន់មួយដែលប្រជាជនខ្មែរយើងប្រើប្រាស់ជាប្រចាំតាំងពីយូណាស់មកហើយ។ បើមួកដែលយើងច្នៃថ្មីគឺធ្វើពីក្រមាដែលមានការឌិនត្បូងពេញទាំងអស់បញ្ចេញពន្លឺភ្លឺចែងចាំង។ រីឯផ្ការំដួល(ផ្ការំដួលជាផ្កាតំណាងជាតិរបស់ខ្មែរ)។
សូមបញ្ជាក់ថាកម្មវិធីកម្រាលព្រំក្រហមthe 77 can es film festival 2024 គឺ ជាកម្មពិធីលំបាក់ពិភពលោកដែលធ្វើឡើងនៅទីក្រុងកានប្រទេសបារាំង ដោយមានការចូលរួមពីសំណាក់បុគ្គលល្បីៗ នៅជុំវិញពិភពលោកខណ:ដែលកម្ពុជាក៏មានសិល្បករនិងបុគ្គលល្បីៗមួយចំនួនចូលរួមផងដែរ៕