ហេតុអ្វីបានជាអ្នកជំនាញសុខភាព មិនណែនាំឲ្យញ៉ាំស៊ុតឆ្អិន ជាមួយកាហ្វេ ?
ស៊ុតស្ងោរ និងកាហ្វេ អាចជាអាហារពេលព្រឹកសម្រាប់មនុស្សជាច្រើន ប៉ុន្តែតើអ្នកដឹងទេថា ការទទួលទានអាហារទាំងពីរមុខនេះ អាចមានផលប៉ះពាល់អវិជ្ជមានជាច្រើនដល់រាងកាយរបស់អ្នក? ខាងក្រោមនេះ គឺជាផលរំខានខ្លះៗនៃការទទួលទានស៊ុតស្ងោរជាមួយកាហ្វេ។
អាស៊ីតក្រពះ៖ ទាំងស៊ុត និងកាហ្វេជំរុញការផលិតអាស៊ីតក្រពះ។ ការ​ទទួលទាន​រួម​គ្នា​អាច​ធ្វើ​ឲ្យមាន​ការ​ច្រាល​អាស៊ីត ឈឺចុងដង្ហើម ឬឈឺក្រពះ។
ការស្រូបយកជាតិដែក៖ កាហ្វេមានសមាសធាតុដែលភ្ជាប់ទៅនឹងស្ពាន់ធ័រនៅក្នុងស៊ុតឆ្អិន។ វាប៉ះពាល់ដល់ការស្រូបយកជាតិដែកពីរាងកាយ។
ការខះជាតិទឹក៖ ស៊ុត និងកាហ្វេមានឥទ្ធិពល diuretic ។ ការ​យក​វា​រួម​គ្នា​​ អាច​ធ្វើ​ឲ្យរាងកាយ​បាត់បង់​ជាតិ​ទឹក និង​សារធាតុ​រ៉ែ។ ជាពិសេស ប៉ះពាល់ដល់ការខះជាតិទឹក។
ទល់លាមក៖ ស៊ុតមានជាតិខ្លាញ់ឆ្អែតខ្ពស់។ កាហ្វេមានជាតិកាហ្វេអ៊ីន ការ​យក​វា​រួម​គ្នា​អាច​ប៉ះ​ពាល់​ដល់​ប្រព័ន្ធ​រំលាយ​អាហារ ដែល​ធ្វើ​ឲ្យទល់​លាមក។
ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ផលប៉ះពាល់ទាំងនេះប្រហែលជាមិនកើតឡើងចំពោះមនុស្សគ្រប់គ្នានោះទេ។ អាស្រ័យលើបរិមាណអាហារ លក្ខណៈចម្អិនអាហារ និងសុខភាពរបស់មនុស្សម្នាក់ៗ។ ​ប្រសិនបើអ្នកដែលចូលចិត្តញ៉ាំស៊ុតស្ងោរជាមួយកាហ្វេ។ អ្នកអាចសាកល្បងធ្វើតាមការណែនាំខាងក្រោម។
– សង្កេត​ការ​ឆ្លើយ​តប​របស់​រាង​កាយ​របស់​អ្នក៖ ប្រសិន​បើ​អ្នក​មាន​អារម្មណ៍​ថា​ឈឺ​ បន្ទាប់​ពី​ញ៉ាំ​ស៊ុត​ជាមួយ​កាហ្វេ។ អ្នកគួរតែសាកល្បងញ៉ាំវាដោយឡែកពីគ្នា ឬកែតម្រូវបរិមាណអាហារ។
-ជ្រើសរើសប្រភេទស៊ុតផ្សេងៗគ្នា៖ ស៊ុតចៀន ពងមាន់ ឬស៊ុតឆ្អិន អាចប៉ះពាល់ដល់ការស្រូបយកជាតិដែកតិចជាងស៊ុតឆ្អិន។
-ផឹកទឹកឲ្យបានគ្រប់គ្រាន់៖ ការទទួលទានស៊ុត និងកាហ្វេអាចធ្វើឲ្យរាងកាយរបស់អ្នកខ្សោះជាតិទឹក។
-ទទួល​ទាន​អាហារ​ពី​ក្រុម​អាហារ​ទាំង​៥៖ វា​នឹង​ផ្តល់​ឲ្យអ្នក​នូវ​សារធាតុចិញ្ចឹម​ទាំងអស់​ដែល​រាងកាយ​អ្នក​ត្រូវ​ការ។
-សម្រាកឲ្យបានគ្រប់គ្រាន់៖ ជួយប្រព័ន្ធរំលាយអាហាររបស់អ្នកដំណើរការប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។
នៅ​ចុងបញ្ចប់ ញ៉ាំស៊ុតជាមួយកាហ្វេឬអត់? វាជាការសម្រេចចិត្តផ្ទាល់ខ្លួន ស្តាប់រាងកាយរបស់អ្នកហើយជ្រើសរើសអាហារត្រឹមត្រូវ។​​ កែ​បរិមាណ​ឲ្យ​បាន​ត្រឹម​ត្រូវ ដូច​នេះ​អ្នក​អាច​រីករាយ​ជាមួយ​អាហារ​ពេល​ព្រឹក​ដ៏​ឆ្ងាញ់​និង​មាន​ជីវជាតិ៕