៥ ខែ ក្រសួងការងារ ផ្តល់សេវាពិនិត្យកាយសម្បទាជូនកម្មករ-និយោជិតខ្មែរ និងបរទេស ជាង ៣៥ ម៉ឺននាក់
រយៈពេល ៥ ខែ ឆ្នាំ ២០២៤ នេះ ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បាន​ផ្តល់​សេវា​សាធារណៈ​ដល់​កម្មករ-និយោជិត​ខ្មែរ និង​បរទេស តាមរយៈ​ការ​ពិនិត្យ និង​ផ្ដល់​វិញ្ញាបនបត្រ​ពិនិត្យ​កាយសម្បទា​ប្រមាណ​ជាង ៣៥ ម៉ឺន​នាក់ ក្នុងនោះ​មាន​បរទេស​ជាង ១២ ម៉ឺន​នាក់។
លោក កត្តា អ៊ន រដ្ឋលេខាធិការ និង​ជា​អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បាន​មានប្រសាសន៍​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​ ០៥​ មិថុនា​ នេះ​ថា​ គិត​ចាប់ពី​ខែមករា ដល់​ខែឧសភា ឆ្នាំ​ ២០២៤ នាយកដ្ឋាន​ពេទ្យ​ការងារ នៃ​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ​ បានផ្តល់​សេវា​ពិនិត្យ​កាយសម្បទា និង​បញ្ជាក់​វិញ្ញាបនបត្រ​ពិនិត្យ​កាយសម្បទា ជូន​កម្មករ-និយោជិត​ខ្មែរ និង​ជនបរទេស​ចំនួន ​៣៥៤ ០៥២ ​នាក់​ ក្នុង​កម្មករ-និយោជិត​ខ្មែរ​សរុប​ចំនួន ២២៤ ៩៥៨​ នាក់​ និង​ជនបរទេស​សរុប​ចំនួន ១២៩ ០៩៤​ នាក់។
លោក កត្តា អ៊ន បាន​បន្តថា​ តាមរយៈ​សមិទ្ធផល​ការងារ​ទាំងនេះ​ឃើញថា​ សកម្មភាព​ការងារ​នៅ​នាយកដ្ឋាន​ពេទ្យ​ការងារ​មាន​ដំណើរការ​ល្អ បាន​អនុវត្ត​ប្រកប​ដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ខ្ពស់ ស្របតាម​តួនាទី​ភារកិច្ច​ដែល​បានកំណត់​ដោយ​ប្រកាស​របស់​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ព្រម​ទាំង​បាន​ខិតខំ​បង្កើន​សមត្ថភាព​តាមរយៈ​ការអនុវត្ត​ការងារ​ជាក់ស្តែង ការចូលរួម​សិក្ខាសាលា និង​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ផ្សេងៗ។
ជាមួយគ្នានេះ ក្រសួង​ការងារ​ បាន​ដាក់​ចេញ​នូវ​ផែនការ​សកម្មភាព​ប្រចាំឆ្នាំ​ ២០២៤​ ដើម្បី​លើក​កម្ពស់​សុវត្ថិភាព និង​សុខភាព​ការងារ ដល់​កម្មករ-និយោជិត ហើយ​វា​ក៏​ស្របតាម​យុទ្ធសាស្ត្រ​បញ្ចកោណ​-​ដំណាក់កាល​ទី​ ១ របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល និង​ផែនការ​យុទ្ធសាស្ត្រ​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ២០២៤-២០២៨។
លោក កត្តា អ៊ន បាន​បញ្ជាក់ថា កិច្ចការងារ​ទាំងនោះ​រួមមាន ​៖ ទី​១ ក្របខណ្ឌ​ច្បាប់ និង​គោល​នយោបាយ​ស្តីពី​សុវត្ថិភាព និង​សុខភាព​ការងារ មាន​ភាព​ស៊ីចង្វាក់​គ្នា​ស្របតាម​បទដ្ឋាន​អន្តរជាតិ និង​ការអនុវត្ត​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​។ ទី​២ ការបង្កើត​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ នៃ​ប្រព័ន្ធ​គ្រប់គ្រង​សុវត្ថិភាព និង​សុខភាព​ការងារ​ដែល​ដំណើរការ ទាំង​នៅ​ថ្នាក់ជាតិ ថ្នាក់ក្រោម​ជាតិ និង​ថ្នាក់​សហគ្រាស គ្រឹះស្ថាន តាមរយៈ​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និង​ការអភិវឌ្ឍ​សមត្ថភាព​។ ទី​៣ ការ​អនុវត្ត​អនុលោម​ភាព​ទៅតាម​ច្បាប់ និង​ការធ្វើ​អធិការកិច្ច​ការងារ​ផ្នែក​សុវត្ថិភាព និង​សុខភាព​ការងារ​ប្រកប​ដោយ​គុណវុឌ្ឍិ និង​ប្រសិទ្ធភាព​។ ទី​៤ ការបង្កើន​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​រវាង​និយោជក និង​កម្មករ-និយោជិត ស្តីពី​សុវត្ថិភាព និង​សុខភាព​ការងារ​នៅក្នុង​វិស័យ​ក្នុង​ប្រព័ន្ធ ជាពិសេស​នៅ​វិស័យ​ដែល​មាន​ហានិភ័យ​ខ្ពស់ ដើម្បី​ធ្វើឱ្យ​ប្រសើរឡើង​នូវ​បរិយាកាស​ការងារ និង​បង្កើន​ផលិតភាព​ការងារ។ ទី​៥ ការ​លើក​កម្ពស់​បរិយាកាស​ការងារ​ប្រកបដោយ​សុវត្ថិភាព និង​សុខភាព​ល្អ នៅក្នុង​សហគ្រាស​ខ្នាត​តូច និង​មធ្យម វិស័យ​សេដ្ឋកិច្ច​ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ និង​នៅ​តាម​ជនបទ ព្រមទាំង​បង្កើន​ការ​យល់ដឹង​អំពី​សុវត្ថិភាព និង​សុខភាព​ការងារ​និង ទី​៦ ការ​លុបបំបាត់​ពលកម្ម​កុមារ និង​ការងារ​ដោយ​បង្ខំ សហ​ប្រតិបត្តិការ​ក្នុង​ការ​បង្ការ​មេរោគ​អេដស៍ ជំងឺ​អេដស៍ ការ​ប្រើប្រាស់​គ្រឿងញៀន ជំងឺឆ្លង និង​ជំងឺ​មិន​ឆ្លង​នៅ​កន្លែង​ធ្វើការ៕
សេចក្ដីជូនដំណឹង៤ នាទីutes មុន
សេចក្តីជូនដំណឹង ស្តីពី ការអញ្ជើញចូលរួមដេញថ្លៃការងារជួសជុល ផ្លូវបេតុងអារមេប្រវែង ៤៦៩ម ទទឹង ៥ម កម្រាស់ ០,១៥ម នៅសង្កាត់អូរជ្រៅ ក្រុងកំពង់សោម សម្រាប់ឆ្នាំ ២០២៥ ជូនមន្ទីរអភិវឌ្ឍន៍ជនបទខេត្តព្រះសីហនុ