អភិបាល​រាជធានី​ណែ​នាំ​ ឱ្យ​ទប់ស្កាត់​ការ​ចោល​សំរាម​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ទន្លេ បង្ក្រាបក្មេង​ទំនើង​ និង​ល្បែងស៊ីសង​ឱ្យ​អស់ពី​ក្នុង​មូលដ្ឋាន
​អភិបាល​នៃ​គណៈ​អភិបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ លោក​ឃួ​ង ស្រេង បាន​ណែនាំ​ឱ្យ​អាជ្ញាធរ​និង​កងកម្លាំង​ចំណុះ​ឱ្យ​រដ្ឋបាល​រាជធានី ទប់ស្កាត់​កុំឱ្យ​មានការ​ចោល​សំរាម កម្ទេច​សំណង់​នានា​ចូល​ទៅក្នុង​ទន្លេ លុបបំបាត់​ក្មេង​ទំនើង​ និង ​ល្បែងស៊ីសង​គ្រប់​ប្រភេទ​នៅក្នុង​មូលដ្ឋាន​។
ការណែនាំ​របស់លោក​ឃួ​ង ស្រេង បាន​ធ្វើ​ឡើង​នា​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​០១ ​កក្កដា ​២០២៤​នេះ ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​គណៈបញ្ជាការ​ឯកភាព​រា​ជ​ធានី​ភ្នំពេញ​នៅ​សាលា​រាជធានី​ភ្នំពេញ​។
លោក​ឃួ​ង ស្រេង បាន​មានប្រសាសន៍ថា​ ការរៀបចំ​សណ្តាប់ធ្នាប់ មិនមែន​ធ្វើឡើង​ត្រឹមតែ​នៅ​លើ​ផ្លូវគោក​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ការរៀបចំ​សណ្តាប់ធ្នាប់​នៅតាម​ផ្លូវទឹក ក៏​រឿង​សំខាន់​ដែល​អាជ្ញាធរ​និង​កម្លាំង​របស់​យើង​ត្រូវ​យកចិត្តទុកដាក់​អនុវត្ត ពិសេស​ការទប់ស្កាត់​មិន​ឱ្យ​មានការ​ចោល​សំរាម ចោល​កម្ទេច​សំណង់​នានា​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ទន្លេ​ជាដើម​។
លោក​បាន​បន្ត​ថា ចំពោះ​ក្មេង​ទំនើង គណៈបញ្ជាការ​ឯកភាព​ខណ្ឌ​ទាំង​១៤​ត្រូវតែ​បន្ត​បង្ក្រាប​ឱ្យ​ខ្លាំងក្លា​ ដើម្បី​ធ្វើ​យ៉ាងណា​ឱ្យ​ភូមិ សង្កាត់​មាន​សុវត្ថិភាព បង្ក​ភាព​កក់ក្តៅ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទៅតាម​អនុសាសន៍​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់​សម្តេច​អគ្គ​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ា​ណែ​ត នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​។ លើ​បញ្ហា​នេះ ខណ្ឌ​ទាំង​១៤ បើ​ខ្វះ​កម្លាំង​អាច​ស្នើ​មក​រាជធានី​ភ្នំពេញ ដើម្បី​អនុវត្ត​ការងារ​នេះ​ឱ្យ​ទទួល​បាន​ជោគជ័យ ពិសេស​គឺ​ធ្វើ​ឱ្យ​ភូមិ សង្កាត់​មាន​សុវត្ថិភាព​។
លោក​ឃួ​ង ស្រេង បាន​សង្កត់​ធ្ងន់​ថា ចំពោះ​ល្បែងស៊ីសង​គ្រប់​ប្រភេទ ត្រូវតែ​លុបបំបាត់ មិនត្រូវ​ឱ្យ​មាន​នៅក្នុង​មូលដ្ឋាន​របស់​ខ្លួន​ដាច់ខាត តាមរយៈ​ការ​ពង្រឹង ពីមួយថ្ងៃ​ទៅមួយថ្ងៃ​ឱ្យបាន​ខ្លាំង ដើម្បី​ឈានទៅ​លុបបំបាត់​ឱ្យ​អស់​។ ទប់ស្កាត់​ការយក​ភា​ស៊ី ចំពោះ​អ្នក​យកលុយ​ពី​អ្នកលក់ដូរ​តាម​កញ្ច្រែង កញ្ជើ ល្អី និង​ការលក់ដូរ​ចល័ត​នៅក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ ជាមួយ​ការទប់ស្កាត់​អ្នកយក​លុយ​លើស​សៀវភៅ​បន្ទុក​។
លោក​បាន​បន្ថែមទៀត​ថា ចំពោះ​មន្ទីរ​ពាក់ព័ន្ធ​ក៏ត្រូវ​បំពេញការងារ​រ​បស់​ខ្លួន ដោយ​ត្រូវ​ធ្វើជា​ភ្នែក ជា​ច្រមុះ​ឱ្យ​អាជ្ញាធរ​រាជធានី ទាំង​ការ​ពិនិត្យមើល​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​នានា ផ្លូវ ទឹក លូ ប្រឡាយ អនាម័យ បរិស្ថាន ការដាំ ថែទាំ ដើមឈើ ដែលជា​គម្រប​បៃតង​របស់​រាជធានី​ភ្នំពេញ​។ ដោយឡែក​ការងារ​ទីក្រុង​ឆ្លាត​វៃ យើង​ត្រូវ​ដាំ​ដើមឈើ​ជា​គម្រប​បៃតង​ឱ្យបាន​ច្រើន មាន​ដើមឈើ​ច្រើន មិន​ត្រឹមតែ​ស្អាត​ទេ តែ​វា​ជាការ​ទាក់ទាញ​ខ្លាំង​ពី​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍​ជាតិ​និង​អន្តរជាតិ​ផងដែរ​។ ជាមួយនឹង​ការបន្ថែម​ខ្សែ​រត់ រថយន្តក្រុង ដើម្បី​បង្កើន​ការដឹក​អ្នកដំណើរ​។
លោក​ឃួ​ង ស្រេង បានបញ្ជាក់​ផងដែរ​ថា ការផ្តល់​សេវាសាធារណៈ តាមរយៈ​ច្រកចេញ ចូល​តែមួយ​ពិតជា​ទទួលបាន​ការកើត​សរសើរ​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​ហើយ តែ​ទោះបីជា​យ៉ាងណាក្តី យើង​ត្រូវ​បន្ត​ខិតខំ​បន្ថែមទៀត ដោយ​ត្រូវធ្វើ​ឱ្យទាន់​ពេលវេលា និង​មាន​តម្លាភាព ស្របទៅតាម​ការណែនាំរ​បស់​ប្រមុខ​រាជរដ្ឋាភិបាល​របស់​យើង​។
លោក​ឧ​ត្ត​ម​សេនីយ៍ ជួន ណារិន អគ្គ​ស្នងការរង​នគរបាលជាតិ​និង​ជា​ស្នងការ​នគរបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ ​បាន​បញ្ជាក់​ឱ្យ​ដឹង​ថា នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ កាលពី​ខែ​មុន យើង​គ្រប់គ្រង​ក្រុម​ក្មេង​ទំនើង​បាន​ចំនួន​១២​ក្រុម តែ​នៅក្នុង​ខែ​នេះ យើង​គ្រប់គ្រង​ក្មេង​ទំនើង​បាន​ចំនួន​១៧​ក្រុម ដែល​ធ្វើឱ្យ​ក្រុម​ក្មេង​ទំនើង​បាន​ថមថយ​យ៉ាងខ្លាំង ពោលគឺ​ស្ទើ​តែ​លុបបំបាត់បាន​១០០%​ហើយ​៕