មន្រ្តីក្រសួងសាធារណការ បញ្ជាក់ហេតុការណ៍​ធ្លាក់ទូរថភ្លើងដឹកប្រេងឥន្ធនៈនៅ​ខេត្តពោធិ៍សាត់
មន្រ្តីក្រសួងសាធារណការ​និង​ដឹកជញ្ជូន​ បាន​ធ្វើការ​គូស​បញ្ជាក់ពីឧប្បត្តិហេតុធ្លាក់ទូរថភ្លើងដឹកប្រេងឥន្ធនៈចេញពីដែករ៉ៃ លើផ្លូវដែកភាគខាងជើងចំណុច PK-123+350 ស្ថិតក្នុងភូមិកប៉ាស់ ឃុំឈើតុំ ស្រុកក្រគរ ខេត្តពោធិ៍សាត់ ដែល​បង្កការ​ខូចខាត​មួយ​ចំនួន​ តែ​មិន​បង្ក​ឲ្យគ្រោះថ្នាក់​ដល់អាយុជីវិត​មនុស្ស​នោះទេ។
លោក ផន រឹម​ មន្រ្តីអ្នកនាំពាក្យក្រសួងសសាធារណការ​និង​ដឹកជញ្ជូន​នៅ​រសៀលនេះ​ បាន​ប្រាប់​ពី​ហេតុការណ៍​នេះថា កាលពី​វេលាម៉ោង ៤ និង ៣០ នាទីព្រឹកថ្ងៃទី ៤ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៤ រថភ្លើងមួយខ្សែចេញដំណើរពីបាត់ដំបងឆ្ពោះទៅកាន់​រាជធានីភ្នំពេញ បានជួបឧប្បត្តិហេតុធ្លាក់ទូរថភ្លើងដឹកប្រេងឥន្ធនៈចេញពីដែករ៉ៃ លើផ្លូវដែកភាគខាងជើងចំណុច PK-123+350 ស្ថិតក្នុងភូមិកប៉ាស់ ឃុំឈើតុំ ស្រុកក្រគរ ខេត្តពោធិ៍សាត់ ចំនួន ៦ ទូ (ទូទទេ)។ ឧបទ្ទវហេតុនេះ​មិនបណ្តាលឲ្យរងគ្រោះថ្នាក់ដល់អ្នកបើកបរ អ្នកធ្វើដំណើរ និងប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅតាមដងផ្លូវដែកឡើយ។
ក្រោយកើតហេតុ ក្រុមការងារនាយកដ្ឋានផ្លូវដែក នៃក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន និងក្រុមហ៊ុន Royal Railway Cambodia បានទៅដល់កន្លែងកើតហេតុភ្លាមៗដើម្បីអន្តរាគមន៍ និងយករថយន្តស្ទូចលើកទូរថភ្លើងមកដាក់លើផ្លូវដែកវិញ។
ក្រុមការងារបច្ចេកទេសបាន​ពិនិត្យជាក់ស្តែងនៅកន្លែងកើតហេតុ ដោយមើលឃើញស្ថានភាពផ្លូវដែកខូចខាតប្រវែង​ ១០០ ម៉ែត្រ និងស្រុតមួយចំហៀងដោយសារទឹកហូរច្រោះបន្ទាប់ពីភ្លៀងធ្លាក់ជាបន្តបន្ទាប់ប៉ុន្មានថ្ងៃជាប់ៗគ្នានេះ។
បើតាមលោក ផន រឹម លទ្ធផល នៃការស្រាវជ្រាវលម្អិត នាយកដ្ឋានផ្លូវដែក នៃក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន និងភាគីក្រុមហ៊ុន Royal Railway Cambodia នឹងផ្សព្វផ្សាយនាពេលក្រោយ៕