រមណីយដ្ឋានទឹកធ្លាក់ច្រកល្អៀង ហាមមិនឱ្យភ្ញៀវទេសចរចាក់តន្រ្តីលាន់ឮខ្លាំង
ក្នុងចំណោមបម្រាមមួយចំនួនដែលមានស្រាប់ ក្រោយពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរ ឆ្នាំ២០២៤ បានបញ្ចប់ទៅ អាជ្ញាធរប្រចាំរមណីយដ្ឋានទឹកធ្លាក់ច្រកល្អៀង បានបន្ថែមនៅបម្រាមថ្មីមួយទៀត គឺហាមមិនឱ្យភ្ញៀវដែលលេងកម្សាន្តនៅទីនោះចាក់ឧបករណ៍តន្រ្តីឮខ្លាំងៗទៀតឡើយ។ តាមការអះអាងរបស់អាជ្ញាធរ បម្រាមថ្មីមួយនេះ បានដាក់ចេញក្រោយមានការរិះគន់រឿងភ្ញៀវមួយចំនួនបានចាក់តន្ត្រីឮខ្លាំងជ្រុល ក្នុងតំបន់ធម្មជាតិរមណីដ្ឋានទឹកធ្លាក់ច្រកល្អៀង។
ជាការកត់សម្គាល់ គេឃើញថាភ្ញៀវដែលបានយកឧបករណ៍តន្រ្តីចូលទៅក្នុងរមណីយដ្ឋានមួយនេះ គឺចាក់តន្រ្តីក្នុងកម្រិតសម្លេងមួយដែលស្ដាប់ឮត្រឹមតែរង្វង់ក្រុមគ្រួសាររបស់គាត់តែប៉ុណ្ណោះ ពោលគឺលែងចាក់តន្រ្តីលាន់ឮរំពងរមណីយដ្ឋានដូចមុន។
តាមក្រដាសព័ត៌មាននៃរមណីយដ្ឋានទឹកធ្លាក់ច្រកល្អៀង បានឱ្យដឹងថា  រមណីដ្ឋានមួយនេះ បានបង្កើតឡើងកាលពីឆ្នាំ២០០២ លើផ្ទៃដីទំហំ១៥០ហិកតា ស្ថិតនៅតំបន់ការពារធម្មជាតិភ្នំ​ឱរ៉ាល់ ក្នុងភូមិសាស្ត្រភូមិបំណក់ ឃុំឈើតុំ ស្រុកក្រគរ ខេត្តពោធិ៍សាត់។
សក្ដានុភាពទេសចរណ៍រមណីយដ្ឋាននេះ មានដូចជា ទឹកហូរថ្លាគ្រប់រដូវ មិនចេះរីងស្ងួត លម្អដោយផ្ទាំងថ្មតូចធំនៅរាយប៉ាយនៅក្នុងទឹក។ ឯជម្រៅទឹកវិញអំណោយផលសម្រាប់ការចុះលេងកម្សាន្តរបស់មនុស្សគ្រប់វ័យ។ ខ្យល់ត្រជាក់ ម្លប់ដើមឈើគ្រប់កន្លែង និងមានសត្វព្រៃចូលមករស់នៅដូចជា ខ្លា ឈ្លូស ស្វា ទោច ពស់ថ្លាន់ ជ្រូកព្រៃ។ ល្បាក់ទឹកធ្លាក់ជាច្រើនកន្លែង និងកម្ពស់ទឹកធ្លាក់កម្ពស់៥ម៉ែត្រ។
ប្រវែងសរុបនៃរមណីយដ្ឋានទឹកធ្លាក់ច្រកល្អៀង គឺបណ្ដោយ៣គីឡូម៉ែត្រ និងទទឹង៥០០ម៉ែត្រ។ ទីកម្សាន្តក្នុងរមណីយដ្ឋានមាន៨ដំណាក់ ដូចជាដំណាក់កោះយាយចាំតា ដំណាក់ទឹកឈូ ដំណាក់មនោរម្យ ដំណាក់ថ្មសណ្ដូក   ដំណាក់ព្រះ ដំណាក់ម្លប់ជ្រៃក្រឹម ដំណាក់កោះសុបិន្ត និងដំណាក់ទឹកធ្លាក់ ដែលដំណាក់នីមួយៗមានប្រវែងពី៥០ទៅ២០០ម៉ែត្រ។