ពលករថៃជិត២ម៉ឺននាក់នៅម៉ាឡេស៊ី វិលត្រឡប់មកផ្ទះវិញដោយសារវិបត្តិកូវីដ
យោងតាមអគ្គកុងស៊ុលថៃប្រចាំទីក្រុង Kota Bharu នៃប្រទេសម៉ាឡេស៊ីលោក Mongkol Sinsomboon បានឲ្យដឹងថា ពលករថៃប្រហែល១៩,០០០នាក់នៅប្រទេសម៉ាឡេស៊ី បានវិលត្រឡប់ទៅផ្ទះវិញ ដោយសារផលប៉ះពាល់សេដ្ឋកិច្ចបង្កឡើងដោយជំងឺរាតត្បាតកូវីដ១៩និងប្រាក់រីងហ្គីតរបស់ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី ខណៈមនុស្ស៣០,០០០នាក់ផ្សេងទៀត បន្តស្នាក់នៅ។
លោក Mongkol និយាយថា តួលេខបានបង្ហាញថា ពលករថៃចំនួន៣៨,៤៨៧នាក់ បានធ្វើការស្របច្បាប់នៅក្នុងប្រទេសម៉ាឡេស៊ីនិង ៣០,០០០នាក់ផ្សេងទៀតកំពុងធ្វើការខុសច្បាប់នៅក្នុងប្រទេសជិតខាងមួយនេះ។
លោកបន្តថា ពលករចំណាកស្រុកថៃទាំង២ក្រុមនេះ បានផ្ញើប្រាក់មកផ្ទះវិញប្រហែល៤០០លានបាតក្នុងមួយខែ។
ប៉ុន្តែរលកថ្មីនៃជំងឺកូវីដ១៩នៅដើមឆ្នាំនេះដែលក៏វាយប្រហារយ៉ាងខ្លាំងដល់ប្រទេសម៉ាឡេស៊ីផងដែរ បានជំរុញឲ្យរដ្ឋាភិបាលម៉ាឡេស៊ីអំពាវនាវឲ្យដាក់ប្រទេសក្នុងគ្រាអាសន្ន និងបណ្តាលឲ្យពលករថៃជាច្រើននាក់គ្មានការងារធ្វើ។
យោងតាមតួលេខការងាររបស់ប្រទេសម៉ាឡេស៊ីបានបង្ហាញថា ប្រទេសម៉ាឡេស៊ីបានជួលជនជាតិមីយ៉ាន់ម៉ា១២៥,៧៩៥នាក់ ជនជាតិឥណ្ឌា១១៧,៧៣៣នាក់ ជនជាតិបង់ក្លាដែស៥៦៨,៩២៩នាក់ ជនជាតិនេប៉ាល់៣១៦,១០២នាក់ ជនជាតិឥណ្ឌូនេស៊ី៧០៤,១៧៥នាក់និងជនជាតិថៃ៣៨,៤៨៧នាក់ មុនពេលមានជំងឺរាតត្បាតផ្ទុះឡើង៕
ចុចអាន៖ ក្រសួង​សុខាភិបាល​ផ្អាក​ការ​ចាក់​វ៉ាក់សាំង AstraZeneca​ ជូន​ពលរដ្ឋ​អាយុ៦០ឆ្នាំ​បណ្តោះអាសន្ន​ ដើម្បី​សម្រួល​មក​ចាក់​តាម​ថ្ងៃ​វិញ