ឆ្នាំនេះ មណ្ឌលភ្នំពេញ មានបេក្ខជនដាក់ពាក្យប្រឡងបាក់ឌុប ជាង ២ ម៉ឺននាក់ កើនជាងឆ្នាំមុន
លោក ហែម ស៊ី ណារ៉េត ប្រធាន​មន្ទីរអប់រំ យុវជន និង​កីឡា ​បាន​មានប្រសាសន៍​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃទី ​០៩ កញ្ញា ​នេះ​ថា​ ការប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ​ឬ​ បាក់​ឌុប​ នៅ​ឆ្នាំនេះ​ នៅ​មណ្ឌល​ប្រឡង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​មាន​បេក្ខជន​ចុះឈ្មោះ​ប្រឡង​សរុប ២៥ ៧៣៩​ នាក់​ ស្រី ​១២ ៤៦២​ នាក់ ក្នុង​នោះ​បេក្ខជន ថ្នាក់​វិទ្យាសាស្ត្រ សរុប​ចំនួន ៩ ៤២២ ​នាក់ និង​បេក្ខជន​ថ្នាក់​វិទ្យាសាស្ត្រ​សង្គម សរុប ចំនួន ១៦ ៣១៧ នាក់។
លោក​ប្រធាន​មន្ទីរ​បាន​បន្តថា​ ករណី​នេះ​ធ្វើឱ្យ​មណ្ឌល​ប្រឡង​កើន​ឡើងដល់​ចំនួន ៣២​ មណ្ឌល​សំណេរ​ ត្រូវជា ១ ០៣៧ ​បន្ទប់ ក្នុងនោះ ថ្នាក់​វិទ្យាសាស្ត្រ ចំនួន ១៣​ មណ្ឌល ស្មើនឹង ៣៨១ បន្ទប់ មាន​បេក្ខជន ៩ ៩ ៤២២​ នាក់ ស្រី ៥ ០៩៨​ នាក់ ថ្នាក់​វិទ្យាសាស្ត្រ​សង្គម ចំនួន នួន ១៩​ មណ្ឌល ស្មើនឹង ៦៥៦ ​បន្ទប់ មាន​បេក្ខជន ១៦ ៣១៧​ នាក់ ស្រី ៧ ៣៦៤​ នាក់។
លោក​ប្រធាន​មន្ទីរអប់រំ​ បាន​បន្តថា ​ដោយសារ​ចំនួន​បេក្ខជន​កើនឡើង​ទើប​មន្ទីរ​បានធ្វើ​សំណើសុំ​ទៅ លោក​បណ្ឌិត​សភាព​ចា​រ្យ​ ហង់ ​ជួន​ណា​រ៉ុ​ន ​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ និង​ជា​រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​អប់រំ​ យុវជន ​និង​កីឡា ​បើក​មណ្ឌល​ប្រឡង​បន្ថែម ​ដើម្បី​សម្រួល​ដល់​ដំណើរការ​ប្រឡង។
លោក​ប្រធាន​មន្ទីរ ​បាន​បន្តទៀតថា​ ចំនួន​បេក្ខជន​ដាក់ពាក្យ​ប្រឡង​នៅ​ឆ្នាំនេះ​ មានការ​កើនឡើង​បើ​ធៀប​ទៅនឹង​ឆ្នាំមុន​ដែលមាន​បេក្ខជន​ដាក់ពាក្យ​ប្រឡង​ចំនួន​ ២៥ ៦៩៥​ នាក់​ មាន​ ៣១ ​មណ្ឌល ចែក​ជា ​១ ០៤២ ​បន្ទប់ ​ក្នុងនោះ​មាន​បេក្ខជន​ប្រឡង​ជាប់​ចំនួន ១៦ ០៦៩ នាក់ ​ស្មើនឹង ៦៤,២៧% ស្រី ​៨ ៥៥១​ នាក់​ នៃ​បេក្ខជន​មក​ប្រឡង ២៥ ០០៣ នាក់​ ស្រី ១២ ១៨៨ នាក់។
លោក​ប្រធាន​មន្ទីរ ​បាន​បន្ថែមថា ក្នុងចំណោម​បេក្ខជន​ប្រឡង​ជាប់ ១៦ ០៦៩ នាក់ ​ក្នុងនោះ​ ជាប់​និទ្ទេស A មាន​ចំនួន ៥៤៧ នាក់​ ស្រី ​២៩៦ នាក់ កើនឡើង​ទ្វេដង និទ្ទេស B ១ ៤៩៥ នាក់ ​ស្រី ៨៥៦ នាក់​ និទ្ទេស C ២៨៤៦ នាក់​ ស្រី ១ ៦៧២​ នាក់ និទ្ទេស D ៤ ៩៩៤ នាក់ ​ស្រី ២ ៧៥០ និង​ និទ្ទេស E ៦ ១៨៧ នាក់ ​ស្រី ២ ៩៧៧​ នាក់។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា ​ឆ្នាំ ​២០២៣ ​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​មាន​បេក្ខជន​ប្រឡង​ជាប់​បាក់ឌុប​សរុប ៩៨ ៤៦០ នាក់ ត្រូវជា​ ៧២,៨៩​ ភាគរយ​ នៃ​ចំនួន​បេក្ខជន​មក​ប្រឡង​ចំនួន ១៣៥ ០៨៤ នាក់ ​ស្រី ៧២ ៣៤៤ នាក់​ក្នុង​ចំណោម​បេក្ខជន​ចុះឈ្មោះ​ប្រឡង​សរុប​ចំនួន ១៣៧ ៤១២ នាក់​ ស្រី ៧៣ ២៧៨ នាក់។
ក្នុង​នោះ ​បេក្ខជន​ជាប់​និទ្ទេស A ចំនួន ១ ៦៧៣ នាក់​, និទ្ទេស B ចំនួន ៦៩៦៤ ​នាក់ ​និទ្ទេស C ចំនួន ១៨ ៣០៨ នាក់​, និទ្ទេស D ចំនួន ៣៤ ២៤៦ នាក់​,​ និង​និទ្ទេស E ចំនួន ៣៧ ២៦៩ នាក់៕