ការយល់ខុសរបស់មនុស្សចាស់ ចំពោះកុមារ
គេបានចាត់ទុកកុមារប្រៀបដូចក្រណាត់ស ដែលងាយជាប់ប្រឡាក់ពណ៌។ ក្រណាត់សនោះនឹងប្រែជាមានតម្លៃបើគេគូសវាសនូវគំនូរដ៏វិចិត្រ ប៉ុន្តែបើក្រណាត់សនោះប្រឡាក់ដោយពណ៌កខ្វក់ នោះបើឱ្យយកជាក្រណាត់ជូតជើង ក៏គេមិនប្រើផង។ ដឹងថា កុមារងាយរងទទួលរងឥទ្ធិពលនានាក្នុងមជ្ឈដ្ឋានរស់នៅរបស់កុមារបែបនេះហើយ នៅតែមនុស្សចាស់មួយចំនួនប្រព្រឹត្តិខុសចំពោះកុមារដោយសារការយល់ខុស។
លោក យិន សុភាព ជានាយក និងជាស្ថាបនិក សាលារៀនគ្រូយើង មានប្រសាសន៍ប្រាប់ “កម្ពុជាថ្មី” ថា មនុស្សធំ មនុស្សចាស់ទាំងអស់គួរតែដាស់តឿនខ្លួនឯង ខណៈលោកបានសង្កេតឃើញថា ​យើង​តែងតែ​យល់ខុស ដោយសារតែគិតថា កូនក្មេងនៅតូច ឯទម្លាប់របស់មនុស្សចាស់​​តែងតែប្រយ័ត្នជាមួយអ្នកមានឋានៈខ្ពស់ជាងខ្លួន ជាមួយអ្នកមានអាយុ ភាពចាស់ទុំជាងខ្លួន ប៉ុន្តែអត់សូវប្រយ័ត្នជាមួយអ្នកមានឋានៈតូចជាងខ្លួន ឬអ្នកមានអាយុតិចជាងខ្លួន។
លោក យិន សុភាព មានប្រសាន៍បន្តថា៖ “យើងគិតថា យើងធ្វើទៅ អ្នកនោះជាកូនយើង ក្មួយ​យើង អ្នកតូចៗជាងយើងទាំងអស់ហ្នឹងប្រាកដជាមិនចាប់ទោសអូសដំណើរយើងទេ ព្រោះយើងធំ យើងមានអំណាចជាងគេ។ ប៉ុន្តែបើយើងធ្វើជាមួយនឹងអ្នកធំជាងយើង ចាស់ទុំជាងយើង យើងខិតខំប្រិតប្រៀងណាស់ ព្រោះយើងខ្លាចគាត់ចាប់ទោសអូសដំណើរយើងជាដើម។ ដល់តែក្មេងតូចៗ គ្នាម៉េចហ៊ានស្ដីឱ្យយើង ឬអ្នកមានឋានៈតូច គ្នាមិនហ៊ានស្ដីឱ្យយើងទេ។ ចំណុចហ្នឹងដែលយើងទាំងអស់គ្នាត្រូវរម្លឹកខ្លួនឯងថា ការគិតបែបនេះ ការប្រព្រឹត្តបែបនេះជារឿងដែលមិនត្រឹមត្រូវទេ ធាតុពិតមែនទែន នៅជុំវិញខ្លួនយើងនេះគឺយើងត្រូវប្រយ័ត្នគ្រប់ជំហាន ហើយដែលយើងត្រូវប្រយ័ត្នជាងគេ គឺប្រយ័ត្នចំពោះក្មេងៗ ជាពិសេសយើងជាមនុស្សធំ យើងជាមេគេហ្នឹង ត្រូវ​ប្រយ័ត្នចំពោះកូនៗយើង ចំពោះអ្នកដែលមានវ័យក្មេងជាងយើង និងចំពោះកូនចៅរបស់យើង។
លោក យិន សុភាព មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា យើងត្រូវប្រព្រឹត្តជាគំរូ ដោយសារជាធម្មតារបស់មនុស្ស ជាពិសេសក្មេង គឺ រៀនពីទង្វើរបស់មនុស្សធំជាងពីការអប់រំទូន្មានរបស់មនុស្សធំ។ យើងចង់អប់រំទូន្មានគេច្រើនប៉ុណ្ណា​ក៏ដោយ ពាក្យសម្ដីដែលយើងអប់រំទូន្មាន និងអត្ថន័យនៅក្នុងពាក្យសម្ដីដែលយើងនិយាយទៅ គេស្ដាប់បានតិចណាស់ ហើយរិតតែចង់ចាំតិចជាងហ្នឹងទៅទៀត។ ប៉ុន្តែរបៀបដែលយើងពន្យល់ របៀបដែលយើងនិយាយ របៀបដែលយើងអប់រំគាត់ គឺគាត់រៀនពីហ្នឹងបានច្រើនជាង។
លោក យិន សុភាព បញ្ជាក់ថា៖ “ឧបមាថា បើយើងជេរគាត់ យើងស្ដីឱ្យគាត់ ឧទាហរណ៍ស្ដីឱ្យគាត់ថា៖ “អ្ហែងក្បាលកញ្ចាស់ប៉ុណ្ណឹងហើយ អ្ហែងត្រូវតែចេះគិត អ្ហែងត្រូវតែខំរៀន អ្ហែងត្រូវដឹងថាម៉ែឪអ្ហែងលំបាកប៉ុណ្ណា…” យើងគិតថាធ្វើបែបហ្នឹងទៅគាត់នឹងភ្ញាក់រឭក ប៉ុន្តែសម្ដីទាំងអស់ហ្នឹងអាច​ថាលឺមួយភ្លែតចុះ ក្រោយមកគាត់ភ្លេចបាត់ ប៉ុន្តែរបៀបយើងស្ដីឱ្យហ្នឹង គាត់ចាប់បានហើយរបៀបហ្នឹងនឹងជាប់ក្នុងខ្លួន ហើយថ្ងៃណាមួយ គាត់នឹងដាក់ទាំងៗអ៊ីចឹងមកឱ្យ​យើង​វិញ”។
លោក យិន សុភាព លើកឡើងថា ដូចនេះបានជាពេលខ្លះយើងឃើញ បទពិសោធញាតិមិត្តជិត​ខាងមួយចំនួន ពេលដែលកាលពីនៅក្មេង ឪពុកម្ដាយតែងតែស្ដីឱ្យ ប្រព្រឹត្តិអាក្រក់ដាក់កូន ដល់ពេលចាស់ទៅ កូនៗនឹងប្រព្រឹត្តិបែបហ្នឹងដាក់គាត់វិញ ដោយសារឆ្លងបែបហ្នឹង។ ជារឿងសំខាន់ដែលយើងទាំងអស់គ្នា ត្រូវតែប្រយ័ត្នខ្លួនឯងថា អ្វីដែលយើងធ្វើ កូនៗយើង ក្មេងៗ និងកូនចៅយើងរៀនពីយើងច្រើនជាងអ្វីដែលយើងបាននិយាយ ឬស្ដីឱ្យ៕