កម្ពុជាទទួលបានអ្នកដំណើរចេញ-ចូល តាមជើង​ហោះ​​ហើរជិត ៥ លាននាក់ ក្នុងរយៈពេល ១០ ខែ
គិតចាប់ពីខែមករា ដល់ខែតុលា ឆ្នាំ ២០២៤ កម្ពុជា ទទួលបានអ្នកដំណើរតាមជើងហោះហើរជិត ៥ លាននាក់ (៤ ៩៧៨ ៦៦៣) មានការកើនឡើង ២១ ភាគរយ បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នានៅឆ្នាំ ២០២៣។ នេះបើយោងតាមរដ្ឋលេខាធិការដ្ឋានអាកាស​ចរណ៍ស៊ីវិល។
លោក ម៉ៅ ហាវណ្ណាល់ រដ្ឋមន្ត្រី ទទួលបន្ទុករដ្ឋលេខាធិការដ្ឋានអកាសចរណ៍ស៊ីវិលមាន​ប្រសា​សន៍​​​ថា ការអភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​​អាកាស​ចរណ៍នៅតែជារបៀបវារៈនៃគោលនយោបាយ​របស់រាជរដ្ឋា​ភិបាល​​​​​កម្ពុជា ដើម្បីជំរុញការតភ្ជាប់ទីផ្សារក្នុងស្រុក និងអន្តរជាតិ ជំរុញវិស័យទេសចរណ៍ និង​ពាណិជ្ជ​កម្ម, ជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច តាមរយៈការវិនិយោគបរទេស និងបង្កើតការងារ។
លោក ធួន ស៊ីណាន ប្រធានសមាគមទេសចរណ៍អាស៊ី ប៉ាស៊ីហ្វិក (PATA) ប្រាប់កម្ពុជាថ្មី នៅថ្ងៃទី ២៥ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២៤ ថា លោកសាទរចំពោះកំណើនអ្នកដំណើរចេញ-ចូល​តាមជើង​ហោះហើរ ដែលជាគោលដៅសម្រាប់យើងគ្រប់គ្នាចង់បាន ខណៈរដ្ឋាភិបាល និងវិស័យ​ឯកជន​​ត្រូវខិតខំ​ប្រឹង​ប្រែង​​បន្ថែមទៀត នៅចំពេលដែលពិភពលោកកាន់តែរួមតូចនៅក្នុងទីផ្សារ ដែលមានការ​ប្រកួត​​​ប្រជែងកាន់តែច្រើន។
លោក ធួន ស៊ីណាន ថ្លែងថា៖ «ពិភពលោកកាន់តែរួមតូចទៅនៅក្នុងទីផ្សារ អញ្ចឹងការប្រកួត​ប្រ​ជែង​​​មានកាន់តែច្រើន អ្វីដែលយើងត្រូវធ្វើប្រឹងប្រែងបន្ថែមទៀត ទាំងរដ្ឋ និងឯកជន យើង​អត់​ដឹង​ថា ថ្ងៃស្អែកវាមានរឿងអ្វីកើតឡើងទេ ប្រសិនបើមិនមានភូមិសាស្ត្រនយោបាយ យើងអាចប៉ាន់​ស្មាន​​បាន ប៉ុន្តែនៅពេលដែលយើងជាប់នឹងភូមិសាស្ត្រនយោបាយយើងមិនអាចវាយ​តម្លៃបាន​ទេ»។
យោងតាមរដ្ឋលេខាធិការដ្ឋានអាកាស​ចរណ៍ស៊ីវិល គិតចាប់ពីខែមករា ដល់ខែតុលា កម្ពុជាទទួល​បាន​ជើងហោះហើរចេញ-ចូល (ទ្វេទិស) ចំនួនជិត ៥ ម៉ឺនជើង (៤៧ ៤៤៧)  កើនឡើង ១៤ ភាគរយ​។