ក្រដាសប្រាក់រៀលនៅរក្សាទ្រង់ទ្រាយដើមលើសពី ៧០% ពលរដ្ឋអាចយកទៅប្តូរនៅធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា
រាល់​ក្រដាសប្រាក់រៀល​ដែល​ចាស់ ទក់ រហែក ឬ​ត្រូវ​ភ្លើង​ឆេះ ប៉ុន្តែ​​នៅរក្សាទ្រង់ទ្រាយដើម​លើស​ពី ៧០% នោះ​ប្រជាពលរដ្ឋ​អាច​យក​ក្រដាស​ប្រាក់​ទាំង​នោះ ទៅ​ប្តូរ​យក​ក្រដាស​ប្រាក់​ថ្មី​នៅ​នៅ​តាម​បណ្តាសាខា​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា រាជធានី-ខេត្ត ទូទាំង​ប្រទេស។
បច្ចុប្បន្ន​ ធនាគារ​ជាតិ​នៃ​កម្ពុជា គឺ​នៅ​តែ​បន្ត​ប្តូរ​ប្រាក់​រៀល​ដែល​ចាស់ ទក់ ឬ​រហែក ជាប់​ជា​ប្រចាំ​ដល់​ប្រពលរដ្ឋ​នៅតាមបណ្តាសាខាធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា រាជធានី-ខេត្ត ទូទាំងប្រទេស។ ជាក់ស្តែង ក្នុងចំណោម​ប្រតិបត្តិការ​ប្តូរនៃយុទ្ធនាការ​នេះដែរ នៅ​ថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា សាខាខេត្ត​កំពង់ធំ បានប្តូរប្រាក់រៀលថ្មី ជូនពលរដ្ឋម្នាក់រស់នៅក្នុង​ឃុំ​បល្ល័ង្ក ស្រុក​បារាយណ៍ ខេត្តកំពង់ធំ ដែល​ប្រាក់​សន្សំ​របស់គាត់​បាន​ឆេះខូចខាត ដោយសារភ្លើងឆេះផ្ទះ។ ការប្តូរជូននេះ ធ្វើឡើងដោយ​អនុលោម​តាម​លក្ខខណ្ឌ​ជា​ក្រដាស​ប្រាក់​រៀល​ពិត​ប្រាកដ មិន​ក្លែងក្លាយ និងគោលការណ៍​វាយតម្លៃ​ដែល​រក្សា​ទ្រង់ទ្រាយ​ដើម​នៃ​ក្រដាស​ប្រាក់​លើស​ពី ៧០%។
គួររំលេចថា សាធារណជនអាចបន្តប្តូរក្រដាសប្រាក់រៀលចាស់ ទក់ ឬរហែក យកប្រាក់រៀលថ្មីដោយមិនគិតកម្រៃសេវា នៅតាមសាខាធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា រាជធានី-ខេត្ត ដែលនៅជិតផ្ទះ រៀងរាល់ម៉ោងធ្វើការ៕