ស្ពានអាកាស«មរតកតេជោ» នឹងសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ ក្រោមអធិបតីភាព សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត និង លោកជំទាវបណ្ឌិត នាថ្ងៃទី ០៧ មេសាខាងមុខ
ស្ពាន​អាកាស «មរតក​តេ​ជោ» ប្រសព្វ​រវាង​មហាវិថី​ព្រះមុនីវង្ស មហាវិថី​សម្តេច​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន និង មហាវិថី​យោធពលខេមរភូមិន្ទ (​ផ្លូវ ២៧១) ក្នុង​ខណ្ឌ​មានជ័យ និង​ខណ្ឌ​ចំការមន ដែល​ជា​ស្ពាន​អាកាស​ពីរ​ជាន់​ដំបូង​គេ​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា គ្រោង​នឹង​សម្ពោធ​ដាក់​ឲ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ​ក្រោម​អធិបតីភាព​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​បំផុត​របស់ សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត និង លោកជំទាវ​បណ្ឌិត នា​ថ្ងៃ​ទី ០៧ ខែ​មេសា ខាងមុខនេះ។
ស្ពាន​អាកាស «មរតក​តេ​ជោ» នឹង​ជួយ​កាត់បន្ថយ​ការ​ខាតបង់​ពេលវេលា​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ សន្សំ​សំចៃ សម្រួល​លំហូរ​ចរាចរណ៍ ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ងាយស្រួល​ធ្វើដំណើរ ជាពិសេស​ពេល​រដូវ​បុណ្យ​ទាន​ម្តងៗ ដូចជា ក្នុងអំឡុងពេល​ពិធីបុណ្យ​ចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ ប្រពៃណី​ជាតិ​ខាងមុខនេះ ជា​ដើម។
សមិទ្ធផល​ថ្មីៗ ជា​បន្តបន្ទាប់​ទៀត នឹង​លេច​រូបរាង​ឡើង ក្រោម​ការ​ដឹកនាំ​ប្រកប​ដោយ​គតិបណ្ឌិត របស់ សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា។
លោកស្រី ដោ សម្ផស្ស នាយិកា​រង​រដ្ឋបាល និង​ជា​អ្នកនាំពាក្យ​រដ្ឋបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ បាន​ឱ្យ​ដឹង​ថា ស្ពាន​អាកាស «មរតក​តេ​ជោ​» នឹង​បើក​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ​ក្រោម​អធិបតីភាព​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​បំផុត​របស់ សម្តេច​មហា​បវរ​ធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត និង លោកជំទាវ​បណ្ឌិត នា​ថ្ងៃ​ទី ០៧ ខែ​មេសា ខាងមុខនេះ ដើម្បី​ជួយ​សម្រួល​ដល់​ការ​ធ្វើដំណើរ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ និង​ដើម្បី​ដោះស្រាយ​ការ​កកស្ទះ​ចរាចរណ៍​នៅ​ទីតាំង​នេះ​ផង​ដែរ។
គួរ​រំលឹក​ថា ស្ពាន​អាកាស «​មរតក​តេ​ជោ​» ក្នុង​ជំហាន​ទី ២ បាន​ធ្វើ​ពិធី​ត​ភ្ជាប់​ស្ពាន​(​ស្ពាន​អាកាស​ជាន់​ទី ១) កាលពី​រសៀល​ថ្ងៃទី ​១៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ​២០២៤ ក្រោម​អធិបតីភាព​ លោក ឃួង ស្រេង អភិបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ និង អ្នកឧកញ៉ា ពុង ឃាវសែ ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល OCIC។ ស្ពាន​អាកាស​ថ្មី​នេះ ត្រូវ​បាន​អភិបាល នៃ​គណៈ​អភិបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ លោក ឃួង ស្រេង និង លោកស្រី អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី ក្រុង​ពាលី​បញ្ចុះ​បឋម​សិលា សុំ​ម្ចាស់​ទឹក​ម្ចាស់​ដី​ កាលពី​រសៀល​ថ្ងៃទី​ ៣០ ខែសីហា ​ឆ្នាំ ២០២២ ហើយ​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​ ៣១ ខែសីហា ឆ្នាំ​ ២០២២ ត្រូវ​បាន​ សម្តេច​អគ្គ​មហា​សេនា​បតី​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន អតីត​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតីភាព​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ បើក​ការដ្ឋាន​ស្ថាបនា។
ស្ពាន​អាកាស​នេះ សាងសង់​ដោយ​ក្រុមហ៊ុន​វិនិយោគទុន​អាណិកជន​កម្ពុជា OCIC នៅ​ចំណុច​ប្រសព្វ​មហាវិថី​ សម្តេច​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន មហាវិថី​ព្រះមុនីវង្ស ជាមួយ​វិថី​កងយោធពលខេមរភូមិន្ទ ហៅ​ផ្លូវ​លេខ​ ២៧១ ក្នុង​ទឹកដី​ខណ្ឌចំការមន និង​ ខណ្ឌមានជ័យ ដោយ​គ្រោង​ចំណាយ​ថវិកា ជាង ៣៦ ​លាន​ដុល្លារ និង​ចំណាយ​ពេលវេលា​សាងសង់ ៣៦ ខែ។
ស្ពាន​អាកាស​ថ្មី​នេះ នឹង​ដោះស្រាយ​បាន​នូវ​លំហូរ​ចរាចរណ៍​ពី​ខេត្តកណ្ដាល​ឆ្លងកាត់​មហាវិថី​តេ​ជោ​ហ៊ុន សែន ពី​ព្រលានយន្តហោះ​ថ្មី ខេត្ត​កណ្ដាល ចូល​មក​រាជធានី​ភ្នំពេញ និង​ទី​ ២ ​ទៀត អាច​កាត់​បន្ថយ​បាន​នូវ​ការ​កកស្ទះ​ចរាចរណ៍​នៅ​តាម​បណ្ដោយ​ផ្លូវជាតិ​ ១​ ចូល​មក​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ផង​ដែរ៕