អាជ្ញាធរខណ្ឌបឹងកេងកង ទុករយៈពេលមួយសប្ដាហ៍ឲ្យរុះរើចេញ បញ្ឈប់ការលក់ដូរលើចិញ្ចើមផ្លូវ
ដើម្បី​សោភ័ណភាព​តាម​ដង​ផ្លូវ​សាធារណៈ និង​កាត់បន្ថយ​ការ​កកស្ទះ អាជ្ញាធរ​ខណ្ឌ​បឹង​កេងកង បាន​ចេញ​សេចក្ដីជូនដំណឹង​ទៅ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​យក​ចំណី​ផ្លូវ​ធ្វើជា​អាជីវកម្ម​លក់ដូរ​នៅ​លើ​ផ្លូវ ៣៤៨ ឲ្យ​រុះរើ​ចេញ​ជា​បន្ទាន់ ដោយ​ទុក​រយៈពេល​មួយ​សប្ដាហ៍។
ជាក់ស្ដែង​នៅ​លើ​ផ្លូវ​លេខ ៣៤៨ កែង​ផ្លូវ ១៦៣ និង​ផ្លូវ​លេខ ៣៤៨ កែង​ផ្លូវ ១៧៣ ស្ថិត​ក្នុង​ភូមិ ៧ សង្កាត់​ទួល​ស្វាយព្រៃ​ទី ១ ខណ្ឌ​បឹង​កេងកង រាជធានី​ភ្នំពេញ ត្រូវ​បាន​អាជីវករ​លក់ដូរ​យក​ចិញ្ចើម​ដាក់​លក់​ទំនិញ ធ្វើ​ឲ្យ​មាន​ការ​កកស្ទះ​ជា​ខ្លាំង ទើប​អាជ្ញាធរ​ចេញ​សេចក្ដីជូនដំណឹង​ឲ្យ​រុះរើ​ចេញ​ជា​បន្តបន្ទាប់។
បើ​តាម លោក លី ពូ ចៅសង្កាត់​ទួល​ស្វាយព្រៃ​ទី ១ បាន​ប្រាប់​កម្ពុជា​ថ្មី ឲ្យ​ដឹង​ថា ចំពោះ​បញ្ហា​នេះ​ដែរ អាជីវករ​ប្រមាណ​ជាង ៥០ នាក់ ដែល​លក់ដូរ​ចល័ត ភាគច្រើន​ជា​អ្នក​លក់​បន្លែ ត្រី​សាច់ ជាដើម ដោយ​ អាជីវករ​ទាំងអស់​នោះ​បាន​តវ៉ា​មិន​យល់ព្រម​សហការ​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ​នោះ​ឡើយ។ ចំពោះ​ការ​លក់ដូរ​នេះ អាជ្ញាធរ​បាន​ឲ្យ​ក្រុម​អាជីវករ​ទាំងនោះ​ចូល​ទៅ​លក់​នៅ​ខាងក្នុង​វិញ ដោយសារតែ​កាលពី​ជំនាន់​កូវីដ​-១៩ គឺ​មិន​ឲ្យ​មាន​ការ​ប្រមូលផ្ដុំ ទើប​ឲ្យ​ពួកគាត់​មក​លក់​នៅ​ខាងក្រៅ។
លោក​បាន​បន្ត​ថា ដោយសារតែ​មាន​ការ​យោគយល់​ក៏​ចេះតែ​ឲ្យ​លក់​ចាប់​តាំងពី​នោះ​មកដល់​បច្ចុប្បន្ន​នេះ។ ដោយឡែក​ពេល​ថ្មីៗ នេះ ខាង​រដ្ឋបាល​ខណ្ឌ ក៏បាន​ចេញ​សេចក្ដីជូនដំណឹង​ទៅកាន់​អាជីវករ​រួច​ហើយ​ដែរ គឺ​ទុក​រយៈពេល​មួយ​សប្ដាហ៍ បើ​សិន​ជា​មាន​នរណា​មិន​អនុវត្ត នឹង​ត្រូវ​ចាត់វិធានការ​រដ្ឋបាល​ជាក់​ជា​ពុំខាន។
ដោយឡែក​អាជីវករ​ឈ្មោះ​ហៅ​ក្រៅ អ៊ី មឿន បាន​លើក​ឡើង​ថា ចំនួន​តូប​នៅ​ខាងក្នុង​ផ្សារ​គឺ​មាន​ចំនួន​ច្រើន ហើយ​ម្យ៉ាងវិញទៀត​អាជីវករ​ភាគច្រើន​លក់ដូរ​គឺ​នៅ​ដើម​ផ្សារ និង​ចុង​ផ្សារ​តែប៉ុណ្ណោះ។ ចំណែក​នៅ​ចំណុចកណ្ដាល នៃ​ផ្សារ គឺ​សល់​តូប​ជាច្រើន​នៅ​ទំនេរ ដូច្នេះ​ហើយ​ទើប​អាជ្ញាធរ​សម្រេច​ឲ្យ​អាជីវករ​ដែល​លក់ដូរ​នៅ​លើ​ដង​ផ្លូវ​សាធារណៈ​ចូល​ទៅ​លក់​នៅ​ខាងក្នុង​វិញ ដើម្បី​បញ្ចៀស​ការ​កកស្ទះ និង​លក់​គ្មាន​សណ្ដាប់ធ្នាប់​នៅ​លើ​ផ្លូវ​សាធារណៈ។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន ក៏បាន​សំណូមពរ​ដល់​អាជីវករ​ទាំងអស់ សូម​ចូលរួម​សហការ​ជាមួយ​នឹង​អាជ្ញាធរ ដោយ​ចូល​ទៅ​លក់​ក្នុង​ផ្សារ​ទាំងអស់​គ្នា ចូលរួម​កាត់បន្ថយ​ការ​កកស្ទះ​ចរាចរណ៍ និង​សណ្ដាប់ធ្នាប់​សាធារណៈ៕