ម្នាក់​ក្នុង​ចំណោម​ក្មេង​៣នាក់​នៅ​ឡាវ មាន​បញ្ហាក្រិន
នៅប្រទេសឡាវ កុមារម្នាក់​ក្នុងចំណោម​៣​នាក់ដែលមានអាយុក្រោម​៥​ឆ្នាំ កំពុង​ទទួល​រង​នូវ​បញ្ហា​ក្រិន​កម្ពស់ ដោយសារកង្វះអាហារូបត្ថម្ភរ៉ាំរ៉ៃ។
(រូបថត៖ អង្គការ UNICEF)
យោង​តាម​ការ​ចុះ​ផ្សាយ​របស់​សារព័ត៌មាន SCMP កាល​ពី​ថ្ងៃ​ចន្ទ​ទី​២៤​ខែ​មីនា​ បញ្ហា​​ក្រិន​ ឬ​ការ​លូតលាស់​មិន​ល្អ នៅ​តែ​បន្ត​កើត​មាន​​នៅ​ឡាវ ​បើ​ទោះ​បី​​ជា​ប្រទេស​​អាស៊ាន​មួយ​នេះមាន​ការ​ផលិត​អង្ករ​គ្រប់គ្រាន់​​យ៉ាង​ណា​ក៏​ដោយ។ ខណៈពេលដែលអង្ករគឺជាអាហារសំខាន់នៅក្នុងរបបអាហាររបស់ឡាវ វាផ្តល់ជាចម្បងនូវកាបូនអ៊ីដ្រាត ប៉ុន្តែ​ខ្វះ​ប្រូតេអ៊ីន វីតាមីន និងសារធាតុរ៉ែ​សំខាន់ៗ ដែលចាំបាច់ខ្លាំង​សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍកុមារ។ អាស្រ័យហេតុនេះ កុមារជាច្រើនជួបប្រទះ​បញ្ហាកង្វះសារធាតុចិញ្ចឹម ដែល​បង្ក​ជា​បញ្ហា​ក្រិន​នៅ​ក្នុង​​ការ​លូតលាស់។
អត្រា​ក្រិនក្នុងប្រទេសឡាវ ហាក់​មាន​ភាព​ប្រសើរ​តិចតួចក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ។ កាល​ពី​ឆ្នាំ​២០១១ អត្រា​ក្រិន​នៅ​​ឡាវ មាន​រហូត​ដល់ ៤៤% តែ​ធ្លាក់​ចុះ​មកនៅត្រឹម ៣៣% ក្នុងឆ្នាំ​២០១៧​វិញ ហើយ​​បាន​រក្សា​ភាព​ថេរ​បែប​នេះ​ចាប់តាំងពីពេលនោះមក។ ភាព​ក្រិន​ច្រើន​តែកើត​ឡើង​លើ​កុមារមកពី​គ្រួសារក្រីក្រ ជនជាតិភាគតិច និង​អ្នកដែលរស់នៅក្នុង​ខេត្តភាគខាងជើង​ប្រទេស។ ជាឧទាហរណ៍ អត្រាក្រិនមានប្រហែល ១៧% នៅក្នុងទីក្រុងវៀងចន្ទន៍ ប៉ុន្តែកើនឡើងដល់ ៤៦% នៅក្នុងខេត្ត Xiengkhouang។
កត្តាដែលរួមចំណែកដល់អត្រា​ក្រិនខ្ពស់​បែប​នេះ រួមមាន៖
• របបអាហារមានកម្រិត៖ ទោះបីជាមានផលិតកម្មស្រូវគ្រប់គ្រាន់ក៏ដោយ ក៏គ្រួសារជាច្រើនមិនអាចមានលទ្ធភាព ឬទទួលបានអាហារ​​សម្បូរសារធាតុចិញ្ចឹមច្រើនប្រភេទ ដែលនាំឲ្យ​របបអាហារខ្វះសារធាតុចិញ្ចឹមសំខាន់ៗ។
• ឧបសគ្គផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច៖ តម្លៃអាហារខ្ពស់ ដែលរងឥទ្ធិពលដោយកត្តា​ជា​ច្រើន​ដូចជាការធ្លាក់ថ្លៃអត្រាប្តូរប្រាក់បានធ្វើ​ឲ្យ​​ក្រុម​គ្រួសារ​ឡាវ​មានការលំបាកក្នុងការទិញអាហារចម្រុះ និង​​មាន​ជីវជាតិ។
• កត្តាអប់រំ៖ កុមារដែលមានម្តាយមិនបានសិក្សាមានអត្រាក្រិន ៤៥% បើធៀបនឹង ១៧% ក្នុងចំណោមអ្នកដែល​មាន​ម្តាយមានការអប់រំខ្ពស់។
យោង​តាម​ការ​អង្គការ​យូនីសេហ្វ និង​ធនាគារ​ពិភពលោក ការដោះស្រាយ​បញ្ហា​ក្រិន​នៅ​ក្នុង​ចំណោម​កុមារ​​​​ឡាវ ​ទាមទារ​​វិធីសាស្ត្រ​ចម្រុះ ​ដែល​លើសពី​ការធានា​សន្តិសុខ​ស្បៀង។ យុទ្ធសាស្រ្តគួរតែផ្តោតលើការកែលម្អ ភាពចម្រុះនៃរបបអាហារ ការលើកកម្ពស់​ការអប់រំមាតា និងការអនុវត្តកម្មវិធីអាហារូបត្ថម្ភ ដើម្បីគាំទ្រដល់ប្រជាជនដែលងាយរងគ្រោះ។ តាមរយៈ​ការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​មូលដ្ឋាន​ទាំងនេះ ឡាវ​អាច​ធ្វើ​ការ​ឆ្ពោះ​ទៅ​រក​ការ​កាត់​បន្ថយ​អត្រា​ក្រិន និង​លើក​កម្ពស់​ការលូតលាស់ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ដែល​មាន​សុខភាព​ល្អ​សម្រាប់​​កុមារ​​របស់​ខ្លួន៕