ភាពជាអ្នកដឹកនាំមានតុល្យភាពយេនឌ័រនៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចពិតជាមានសារសំខាន់រួមចំណែកកសាងសង្គមជាតិ
លោក​ស្រី កែវ ចរិយា រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​សេដ្ឋកិច្ច បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា នៅ​ក្នុង​ទីផ្សារ​របស់​កម្ពុជា ត្រូវ​បាន​គេ​ទទួល​ស្គាល់​ថា​ភាព​ជា​អ្នក​ដឹក​នាំ​ដែល​មាន​តុល្យភាព​យេនឌ័រ និង​កាលានុវត្តភាព​សមភាព​សមធម៌​នៅ​ក្នុង​វិស័យហិរញ្ញវត្ថុពិត​ជា​មាន​សារសំខាន់​ដែល​ធានា​បាន​នូវ​ភាព​រុងរឿង​ យូរ​អង្វែង សម្រាប់​ទាំង​អស់​គ្នា​ និង​រួម​ចំណែក​កសាង​សង្គម​ជាតិ។
នៅ​ក្នុង​កម្ម​វិធី «​បន្លឺសំឡេងកណ្តឹង ដើម្បីសមភាពយេនឌ័រ» នា​ថ្ងៃ​ទី​២៤ ខែ​មីនា នេះ លោក​ស្រី កែវ ចរិយា បាន​លើក​ឡើង​ថា កម្មវិធី​នេះ​មិន​ត្រឹម​តែ​ជា​ព្រឹត្តិការណ៍​ដ៏​សំខាន់​មួយ​ក្នុង​ដំណើរ​រួមគ្នា​ ឆ្ពោះ​ទៅ​រកបរិយាប័ន្ន និង​ការ​ពង្រឹង​សិទ្ធិ សមភាព​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​ជា​ការ​ក្រើនរំលឹក​​ដ៏​មាន​ឥទ្ធិពល​ថា​ សមភាព​យេនឌ័រ​មិន​មែន​ត្រឹម​តែ​ជា​កត្តា​ចាំបាច់​ខាង​សីលធម៌​នោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​ជា​តម្រូវ​ការ​ក្នុង​ការ​ចូល​រួម​នៃ ការ​អភិវឌ្ឍន៍​សេដ្ឋកិច្ច និង​សង្គម​ជាតិ​ទាំង​មូល។​ ជាក់ស្តែងប្រតិបត្តិ​ការណ៍​រវាង​ស្ត្រី​ និង​ក្មេង​ស្រី ជា​សមភាព​មួយ​ដែល​ក្នុង​នីតិកាល​ទី​៧ នេះ រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ បាន​ចាត់​ទុក​ជា​ថា ស្ត្រី​ជា​ឆ្អឹង​ខ្នង សេដ្ឋកិច្ច និង​សង្គម​ជាតិ​។
នៅ​ទូទាំង​សកលលោក ​គ្រប់គ្នា បាន​ទទួល​ស្គាល់​ពី​ការ​ផ្លាស់ប្ដូរការ​ចូល​រួម​របស់​ស្ត្រី​ក្នុង​ធុរកិច្ចហិរញ្ញវត្ថុ និង​ភាព​ជា​អ្នក​ដឹក​នាំ​ដែល​បាន​ជំរុញ​ឱ្យ​អង្គភាព និង​ស្ថាប័ន​ទាំង​អស់​​ដំណើរការ​យ៉ាង​ល្អ​ប្រសើរ​ ជំរុញ​នវានុវត្តន៍ និង​ជំរុញ​កំណើន​ប្រកប​ដោយ​និរន្តរភាព​។​​​
លោកស្រី ម៉ារ អមរា ប្រធាន​នាយក​ប្រតិបត្តិស្តីទី ​ធនាគារ អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី បាន​មាន​សាទរចំពោះ UN Women និង UN Global Compact ព្រមទាំងស្ថានទូតអូស្ត្រាលីប្រចាំនៅកម្ពុជា ក៏ដូចជា       និយ័តករពាក់ព័ន្ធ រួមមាន និយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា ផ្សារមូលបត្រកម្ពុជា ដែលបានជ្រើសរើសធនាគារ អេស៊ីលីដា​ សម្រាប់រៀបចំ       កម្មវិធី “បន្លឺសំឡេងកណ្តឹង​ ដើម្បីសមភាពយេនឌ័រ សម្រាប់ស្រ្តី និងយុវតីទាំងអស់៖ សិទ្ធិ សមភាព បង្កើនភាពអង់អាច” នេះឡើង។
លោកបានថ្លែងថា៖« ក្នុងឱកាសដ៏វិសេសវិសាលនេះ យើងរួមគ្នាមិនត្រឹមតែលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែដើម្បីលើកកម្ពស់ដល់សិទ្ធិ និងបង្កើនភាពអង់អាចរបស់ស្ត្រី និងយុវតីនៅគ្រប់ទីកន្លែង។ ក្នុងនាមជាធនាគារពាណិជ្ជនាំមុខក្នុងវិស័យធនាគារ ធនាគារ អេស៊ីលីដា ចូលរួមក្នុងការប្រកួតប្រជែងលក្ខណៈចម្រុះ និងបរិយាបន្ន ដោយធានាថា សំឡេងរបស់ស្ត្រីត្រូវបានឮ និងឱ្យតម្លៃដល់កម្មករនិយោជិតគ្រប់ជាន់ថ្នាក់​របស់យើង។ ដូច្នេះ យើងរួមគ្នាបន្តលើកកម្ពស់សមភាពយេនឌ័រ និងបង្កើនភាពអង់អាចដល់ស្ត្រីនិងយុវតីគ្រប់រូប និងធានានូវផលប្រយោជន៍សម្រាប់សង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចឱ្យបានកាន់តែទូលំទូលាយ»។
លោកស្រី កែវ ចរិយា បានថ្លែងបន្ថែមទៀតថា មិនតែប៉ុណ្ណោះ ​​​សំឡេង​កណ្ដឹង​ដើម្បី​សមភាព​យេនឌ័រ​ បាន​សបញ្ជាក់​ពី​ការ​គាំ​ទ្រ និង​អំពាវនាវ ឱ្យ​មាន​ការ​យកចិត្ត​ទុកដាក់​ខ្ពស់​ក្នុង​ការ​លើក​កម្ពស់​វត្ត​មាន​របស់​ស្ត្រី​ក្នុង​ភាព​ជាអ្នក​ដឹក​នាំ​​ក្នុង​វិស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ សម្រាប់​គោលនយោបាយ​ដែល​លើក​កម្ពស់​កាលានុវត្តនភាព​ស្មើ​គ្នា និង​បរិយាកាស​រីកចម្រើន​សម្រាប់​មនុស្ស​គ្រប់គ្នា​ដោយ​មិន​ប្រកាន់​ភេទ​។
លោក​ស្រី ​សង្កត់​ធ្ងន់​ថា «តាម​រយៈ​គំនិត​ផ្ដួចផ្ដើម​ជា​លើក​ដំបូង​នៅ​កម្ពុជា​នេះ​ មិន​មែន​ត្រឹមតែ​ជា​និមិត្ត​សញ្ញា​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​ជា​ការ​ប្តេជ្ញាចិត្ត​ក្នុង​ការ​កសាង​ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី​ហិរញ្ញវត្ថុ​ដែល​ផ្តល់​តម្លៃ​គាំទ្រ​ដល់​ភាព​ជឿនលឿន​របស់​ស្រ្តី​លើ​វិស័យ​មូលប័ត្រ»។ ​
លោក​ស្រី បាន​អះអាង​ថា នៅ​ពេល​ដែល​ពិភព​លោក​កាន់​តែ​ជឿនលឿន​​ទៅ​មុខ យើង​​នឹង​បន្ត​ឆ្ពោះ​ទៅ​រក​បរិញ្ញាប័ណ្ឌ​ ដែល​ជួប​ប្រទះ​នឹង​ឧប​​សក្ក​ និង​បញ្ហា​ប្រឈម​ស្រប​ពេល​មាន​ឧប​សក្ក​ និង​បញ្ហា​ប្រឈម​ វត្តមាន​របស់​ស្ត្រី​ នឹង​ប្រែក្លាយ​ទៅ​ជា​កាលានុវត្តភាព ដែល​អាច​ជំរុញ​ឱ្យ​មនុស្ស​គ្រប់​គ្នា​រួម​ចំណែក​ដល់​វឌ្ឍនភាព​សេដ្ឋកិច្ច និង​សង្គម​។ លោក​ស្រី​សង្ឃឹម​ថា កម្ពុជា​នឹង​អាច​កសាង​សង្គម​ និង​ប្រទេស​មួយ​ដែល​មាន​សមភាព​យេនឌ័រ យ៉ាង​ពេញ​លេញ៕