ថៃទទួល​បាន​ការគាំទ្រលើសលុប លើផែនការ កាស៊ីណូពីមតិសាធារណៈ
លទ្ធផល​នៃ​នីតិវិធីទទួលមតិសាធារណៈបាន​បង្ហាញថា​ ប្រជាជនថៃ​ច្រើន​លើសលប់មាន​ការគាំទ្រលើផែនការរបស់​រដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​ការ​ដាក់កាស៊ីណូឱ្យ​នៅស្របច្បាប់ ដើម្បីជំរុញវិស័យ​ទេសចរណ៍ ទោះ​បីមាន​ការជំទាស់។
ទីភ្នាក់ងារសារព័ត៌មាន​ Bloomberg បាន​រាយការណ៍ថា​ ប្រហែល ៨០ ភាគរយ​ នៃអ្នក​​ចូលរួម​ក្នុងការស្ទង់មតិ​សាធារណៈ បានយល់ស្រប​លើ​សេចក្តីព្រាងច្បាប់ ដែល​ត្រួសត្រាយផ្លូវ​ឱ្យកាស៊ីណូក្លាយជាអាជីវកម្មស្របច្បាប់នេះ ​ដោយ​​បើក​វា​​នៅខាងក្នុងកន្លែងកម្សាន្តធំៗ។
យោងតាមសេចក្តីថ្លែងការណ៍របស់រដ្ឋាភិបាលថៃ ​​ប្រជាជន​ជាង ៧០ ០០០ នាក់ ​បាន​ផ្ដល់មតិយោបល់ និងអនុសាសន៍របស់​ខ្លួន ក្នុងអំឡុងពេល​ដែល​ក្រសួង​ហិរញ្ញវត្ថុ​បើក​ការទទួល​មតិសាធារណៈចន្លោះពីថ្ងៃទី ២៨ កុម្ភៈ ដល់ថ្ងៃទី ១៤ មីនា។ ​​
គួរគូស​បញ្ជាក់ថា​ ប្រទេសថៃដែលពឹងផ្អែកខ្លាំង​លើវិស័យទេសចរណ៍ដើម្បីជំរុញ​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច មានគោលបំណងអនុម័តច្បាប់កាស៊ីណូដ៏ចម្រូងចម្រាស នៅឆ្នាំ ២០២៥ នេះ​ ដើម្បីទាក់ទាញការវិនិយោគពីបរទេសកាន់តែច្រើន និងបង្កើនប្រាក់ចំណូលពន្ធ ​ខណៈ​ដោះស្រាយកន្លែងលេងល្បែងស៊ីសង​ខុសច្បាប់ផងដែរ។
​ក្រុមអ្នកតវ៉ាប្រឆាំង​នឹង​សេចក្តី​ព្រាង​ច្បាប់​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​ការ​បង្កើត​កន្លែង​កម្សាន្ត​កាស៊ីណូ​ស្របច្បាប់ នៅ​មុខ​វិមាន​រដ្ឋាភិបាល​នៅ​ថ្ងៃ​ទី ១១ ខែ​មីនា។ រូបភាព៖ បាងកកប៉ុស្តិ៍
ប៉ុន្តែ​ផែនការនេះ ​បាន​រង​រិះគន់ដោយក្រុមអ្នក​ប្រឆាំង និងក្រុម​ប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការញៀនល្បែងស៊ីសង​ក្នុងចំណោមប្រជាជនថៃ ដោយនិយាយថា កាស៊ីណូនឹងផ្តល់ផលប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើនដល់អាជីវកម្មធំៗ និងក្រុមហ៊ុនបរទេស។
កាលពីពាក់កណ្ដាល​ខែមីនា កាសែតបាងកកប៉ុស្តិ៍បាន​ចុះផ្សាយថា​ ការអនុម័យ​របស់​រដ្ឋាភិបាលលើ​កន្លែង​កាស៊ីណូ-កម្សាន្ត អាចជាកត្តាជំរុញឱ្យមានការប្រឆាំង​ទ្រង់ទ្រាយធំ​ចំពោះរដ្ឋបាលដឹកនាំដោយគណបក្សភឿថៃ នាពេល​បច្ចុប្បន្ន​។
ក្រុមអ្នកប្រឆាំង​នឹង​ផែនការកាស៊ីណូ​ស្របច្បាប់ បាន​ច្រានចោល​ការណ៍ដែលថា​ កាស៊ីណូនឹង​បង្កើនប្រាក់ចំណូលទេសចរណ៍​។ ​ផ្ទុយទៅវិញ​ ពួកគេ​បាន​លើកឡើងថា វា​នឹង​ជំរុញ​ឱ្យ​មាន​​កំណើន​បទល្មើស/ឧក្រិដ្ឋកម្ម​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ល្បែង​ស៊ីសង​ ដែល​នឹង​ប៉ះពាល់ដល់​ទំនុកចិត្ត​ទេសចរបរទេស ដែល​ទៅលេង​ប្រទេសថៃដោយសារតែសម្បត្តិ​ធម្មជាតិ វប្បធម៌ និងសិល្បៈជាដើម​៕