ឆ្នាំ២០១៩ ចំណូលថវិកាជាតិ អនុវត្តបាន ៣៤.៥៤៣.៩០៦,១ លានរៀល
កិច្ចប្រជុំពេញអង្គ គណៈរដ្ឋមន្ត្រី កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី២៣តុលា ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់សម្ដេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានអនុម័ត”សេចក្ដីព្រាងច្បាប់ ស្ដីពីការទូទាត់ថវិកាទូទៅរបស់រដ្ឋ សម្រាប់ការគ្រប់គ្រងឆ្នាំ២០១៩”។ នេះបើយោងតាម លោក ផៃ ស៊ីផាន អ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល។
ការអនុវត្តចំណូលថវិកាឆ្នាំ២០១៩ សម្រេចបាន ៖ ចំណូលថវិការដ្ឋ (ថវិកាថ្នាក់ជាតិ និងថវិកាថ្នាក់ក្រោមជាតិ) ឆ្នាំ២០១៩ អនុវត្តបានចំនួន ៣៤ ៥៤៣ ៩០៦,១ លាន រៀល ស្មើនឹង៣១,៤០% នៃ ផ.ស.ស. ខ្ពស់ជាងច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុ២៣,១%។ ក្នុងនោះ ចំណូលក្នុងប្រទេស អនុវត្តបានចំនួន ២៧ ៩១៦ ៥៥០,៨ លានរៀល ស្មើនឹង ២៥,៣៨% នៃ ផ.ស.ស ខ្ពស់ជាងច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុ៣០,៨% និងចំណូលមូលធនក្រៅប្រទេស អនុវត្តបានចំនួន ៥ ៤៧៥ ៦៧៣,៨ លានរៀល ស្មើនឹង ៤,៩៨% នៃ ផ.ស.ស ទាបជាងច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុ ១,៨%។
ការអនុវត្តចំណាយថវិកាឆ្នាំ២០១៩ ៖ ចំណាយថវិការដ្ឋ (ថវិកាថ្នាក់ជាតិ និងថវិកាថ្នាក់ក្រោមជាតិ)អនុវត្តបានចំនួន ២៨ ៦៧៦ ៦៣៩,៤ លានរៀល ស្មើនឹង ២៦,០៧% នៃ ផ.ស.ស ទាបជាងច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុ ១,៤%។ ក្នុងនោះ ចំណាយចរន្តថវិការដ្ឋ(ថវិកាថ្នាក់ជាតិ និងថវិកាថ្នាក់ក្រោមជាតិ) អនុវត្តបានចំនួន ១៨ ៧៦៩ ៤១៤,៥ លានរៀល ស្មើនឹង១៧,០៦% នៃ ផ.ស.ស ខ្ពស់ជាងច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុ១,៧%។
លទ្ធផល នៃការអនុវត្តថវិកាឆ្នាំ២០១៩ បានបង្ហាញឲ្យឃើញថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា សម្រេចបាននូវសូចនាករសំខាន់ៗ នៃម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច និង ក្របខណ្ឌហិរញ្ញវត្ថុសាធារណៈជាអាទិ៍ កំណើនសេដ្ឋកិច្ច សម្រេចបាន៧,១% ដូចការគ្រោងទុក។ ផ.ស.ស. សម្រាប់មនុស្សម្នាក់ៗ សម្រេចបាន ១.៧០០ ដុល្លារអាមេរិក អតិផរណាជាមធ្យមប្រចាំឆ្នាំ២០១៩ មាន១,៨% ធៀបនឹងការគ្រោងទុក គឺក្នុងរង្វង់៣,១% អត្រាប្ដូរប្រាក់ជាមធ្យម ៤០៥៥ រៀល ក្នុង១ដុល្លារអាមេរិក ធៀបនឹងការគ្រោង ៤,០៣៧រៀល។ ចំពោះក្របខណ្ឌហិរញ្ញវត្ថុសាធារណៈ កំណើនចំណូលចរន្តសរុបសម្រេចបាន៣,០១ពិន្ទុភាគរយនៃ ផ.ស.ស ធៀបនឹងគោលដៅ០,៥៧ពិន្ទុភាគរយ នៃ ផ.ស.ស.។ ដោយសារ លទ្ធផល នៃការប្រមូលចំណូលខ្ពស់ និងការអនុវត្តចំណាយថវិកាប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព រាជរដ្ឋាភិបាល មិនត្រឹមតែពុំបានប្រើប្រាស់ប្រាក់សន្សំក្នុងបញ្ជីរាជរដ្ឋាភិបាលដែលត្រូវបានគ្រោងក្នុងច្បាប់ ស្ដីពីហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ការគ្រប់គ្រងឆ្នាំ២០១៩ ចំនួន ៤០៥.០០០ លានរៀលប៉ុណ្ណោះទេ តែថែមទាំងសម្រេចបាននូវការអនុវត្តថវិកាក្នុងឆ្នាំសម្រាប់ការគ្រប់គ្រងឆ្នាំ២០១៩ ចំនួន ៣.៧៣៥.២៦៧,៤ លានរៀលទៀតត្រូវបានដាក់បង្កើនជាប្រាក់សន្សំបន្ថែមសម្រាប់រួមចំណែកគាំទ្រដល់ការអនុវត្តអាទិភាពគោល នយោបាយផ្សេងៗទៀតរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល៕