រយៈពេល​១១ខែ កម្ពុជា​បាន​នាំ​ចេញ​គ្រាប់​ស្វាយចន្ទី​ក្នុង​ទំហំ​ទឹកប្រាក់​ជិត២ពាន់លាន ដុល្លារអាមេរិក
ការ​នាំ​ចេញ​គ្រាប់​ស្វាយចន្ទី​នៅ​១១ខែដំបូងឆ្នាំ២០២១នេះ សម្រេចបានការនាំចេញក្នុងទំហំទឹកប្រាក់ប្រមាណជិត២ពាន់លានដុល្លារអាមេរិកកើនឡើង​ដល់​ទៅ​ជាង៣០០%​ ​ឯណោះ​ បើ​ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដូច​គ្នា​កាលពី​ឆ្នាំ​មុន ​នេះ​បើ​យោង​តាម​របាយការណ៍​របស់​សមាគម​ស្វាយ​ចន្ទី​កម្ពុជា។
នៅ​ក្នុង​រយៈពេល ១១​ខែ​ដំបូង ឆ្នាំ​២០២១ ការ​នាំ​ចេញ​ស្វាយចន្ទី​ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​ក្រៅប្រទេស​សម្រេច​បាន​ក្នុង​បរិមាណ​ជាង ​៩២ ​ម៉ឺន​តោន ដែល​បាន​កើនឡើង​ដល់​ទៅ​ជាង ៣០០%​ឯណោះ​ បើ​ធៀប​នឹង​រយៈពេល​ដូច​គ្នា​កាលពី​ឆ្នាំ​មុន​។ ក្នុង​នោះ​ទឹក​ប្រាក់​ដែល​បាន​មក​ពី​ការ​នាំ​ចេញ​គ្រាប់ស្វាយចន្ទី​នៅ​ ១១​ ខែ​ដំបូង​ឆ្នាំ​នេះ មាន​ដល់​ទៅ​ជាង ​១​,៨០០​​លាន​ដុល្លារ​អា​មេ​រិ​ក។
លោក ស៊ុ​យ កុក​ធាន ដែល​ជា​អនុប្រធាន​និង​ជា​អ្នកនាំពាក្យ​នៃ​សមាគម​ស្វាយចន្ទី​កម្ពុជាបាន​រៀបរាប់​ប្រាប់​សារព័ត៌មាន​ថា ការ​កើនឡើង​ទាំងនេះ ​គឺ​ដោយសារ​តែ​នៅ​ពេល​នេះ​ការ​នាំ​ចេញ​ស្វាយចន្ទី​កម្ពុជា​នៅ​តែ​មាន​តម្រូវការ​ខ្លាំង​ពីបណ្ដា​ប្រទេស​ផ្សេង​ៗ​ជា​ពិសេស​ក្រៅ​ពី​ទីផ្សារ​ប្រទេស​វៀតណាមនិងចិន មាន​ប្រទេស​ឥណ្ឌា​ក៏​កំពុង​តែ​មាន​តម្រូវ ការ​ខ្លាំង​ណាស់​ដែរ ​។ កត្តា​ទាំង​នេះ​បាន​ធ្វើ​ឲ្យ​សន្ទុះ​ការ​នាំ​ចេញ​គ្រាប់​ស្វាយ​ចន្ទី​មាន​ការ​កើនឡើងខ្លាំង​​នៅ​ឆ្នាំ​២០២១​នេះ​។
អ្នក​នាំ​ពាក្យ​សមាគម​ន៍​ស្វាយចន្ទី​កម្ពុជា​បាន​រំពឹង​ទុក​ថា គ្រាប់​ស្វាយចន្ទី​នឹង​ក្លាយជា​ដំណាំ​កសិកម្ម​នាំ​ចេញ​លេខ១ នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​នៅ​ពេល​ខាង​មុខ​នេះ​ហើយ​ក៏​អាច​នឹង​នឹង​ក្លាយជា​ប្រទេស​លំដាប់​ទី​១​ក្នុង​ការ​នាំ​ចេញ​ស្វាយចន្ទី​បាន​ច្រើន​ជាង​ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​ពិភពលោក​ផង​ដែរដោយសារ​តែ​នៅ​រយៈ​៥ ទៅ​៦​ឆ្នាំ​ចុង​ក្រោយ​នេះ​ អត្រា​នៃ​ការ​ដាំ​ដុះ​ស្វាយចន្ទី​នៅ​តាម​បណ្ដា​ប្រទេស​ផ្សេង​ៗ​មានការ​ថយ​ចុះ​ ខណៈ​បច្ចុប្បន្ន​នៅ​កម្ពុជា​កំពុង​តែ​មាន​កំណើន​នៃ​ការ​ដាំ​ដុះ​ស្វាយចន្ទី​កាន់តែ​ច្រើន​ឡើង​ដើម្បី​ជា​កា​បំពេញ​តម្រូវ ការ​ទីផ្សារ​ក្រៅ​ប្រទេស​ដែល​កំពុង​កើនឡើង​៕