កសិករចិញ្ចឹម​ត្រី​អណ្តែង​និង​កង្កែប​ អាចរក​ចំណូល​​បាន ២៥​ម៉ឺ​ន​រៀល​ ទៅ​​៣០​ម៉ឺនរៀល​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ
នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី​២០ ខែ​ធ្នូ ឆ្នាំ​២០២០ ឯ​ក​ឧ​ត្ត​ម​រដ្ឋមន្ត្រី វេ​ង សា​ខុន រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ក​សិ​ក​ម្មរុក្ខាប្រ​មាញ់​និង​នេសាទ និង​អភិបាលខេត្ត​កែប ព្រមទាំង​សហការី​បាន​បន្ត​ដំណើរ​មក​ខេត្ត​កែប ​ចុះ​ពិនិត្យ​ការ​ចិញ្ចឹម​ត្រី​អ​ណ្តែង និង​កង្កែប​របស់​ក​សិក​រ ឈ្មោះ​សែត សា​រ៉េ​ន នៅ​ភូមិ​ដំណាក់​ចង្អើរ សង្កាត់​ជ្រៃ​ធំ ក្រុងកែប ខេត្ត​កែប​។
ទាក់ទិន​នឹង​ការ​ចិញ្ចឹម​លោ​ក​ពូ សែត សា​រ៉េ​ន បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ទើប​ចាប់​ចូលរួម​ក្នុង​ចលនាជំ​រុញ​ផលិតកម្ម​ស្បៀង​តា​មរយ​:​ការ​ចិញ្ចឹម​ត្រី​អ​ណ្តែង និង​កង្កែប​ក្នុង​វគ្គ​ទី​១​។ បច្ចុប្បន្នចាប់ផ្តើម ប្រមូល​ផល​ជា​ប​ណ្តើរៗ លក់​បាន​តម្លៃ​ត្រី​អ​ណ្តែង ១២០០០៛/​គ​.​ក្រ និង​កង្កែប ១៥០០០៛/​គ​.​ក្រ។ ចាប់​លក់​ទៅ​ដោយ​ថ្ងៃ ថ្ងៃ​ខ្លះ​រកចំ​ណូលបាន ២៥​ទៅ​៣០​ម៉ឺន​រៀល​ក្នុង​មួយថ្ងៃ ទាំង​ត្រី​អ​ណ្តែង និង​កង្កែប​។ ក្រៅ​ពីនេះ​លោកពូ​អាច​រក​ចំណូលបាន​ពី​ផល​ស្រូវ ដូង និង​មាន់ ដែល​អាច​ទ្រទ្រង់​ជីវភាព​បាន​យ៉ាង​ល្អ​ប្រ​​សើរ​។
ចេញ​ពីផ្ទះ​លោកពូ សែត សា​រ៉េ​ន ឯក​ឧត្តម​រដ្ឋមន្ត្រី និង​លោក​អភិបាលខេត្ត​កែប បាន​អញ្ជើញ​មក​សួរ​សុខទុក្ខ​សមាជិក​សហ​គន៍​មក​សិ​ក​ម្ម​ទំនប់​អង្គ​ភោគផល​។ ​ប​ច្ចុ​​ប្ប​ន្ន​ សហ​គមន៍មាន​សមាជិក៤៨​គ្រួសារ ប្រកប​របរ​សំខាន់ៗ​មាន​ធ្វើ​ស្រូវ ដាំ​បន្លែ ដំឡូងជ្វា​ចិញ្ចឹម​ត្រី​អ​ណ្តែង ត្រី​ប្រា និង​ចិញ្ចឹម​មាន់ គ្រាន់​ជា​ប្រភព​ចំណូល​សម្រាប់​ទ្រទ្រង់​ជីវភាព​គ្រួសារ​។
បន្ទាប់មក ឯក​ឧត្តម​រដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួងកសិកម្ម បាន​អញ្ជើញ​មក​ពិនិត្យ​សកម្មភាព​ដាំ​បន្លែ​របស់​កសិករ សែម វ​ល័​ក្ខ នៅ​ភូមិ​កំពង់ត្រឡាច សង្កាត់​ជ្រៃ​ធំ ក្រុងកែប​ ដោយ​គាត់​បាន​ដាំ​បន្លែ​ស្ពៃ ក្រញាញ់ ត្រ​ឡាច ត្រ​ស​ក់ទ្រើង ស្លឹកគ្រៃ និង​ល្ហុង ទុក​គ្រាន់​ផ្គត់ផ្គង់​ជីវភាព​គ្រួសារ​។
ជា​មួយ​នេះ ឯក​ឧត្តម​រដ្ឋមន្ត្រី បាន​ចូលរួម​សាទរ​ចំពោះ​សមិទ្ធផល​ដែល​លោកពូ សែត សា​រ៉េ​ន សមា​ជិក​សហគមន៍ និង​ប្អូន សែម វ​ល័​ក្ខ ទទួល​បាន​នា​ថ្ងៃនេះ​។ ទោះជា​យ៉ាងណា ឯក​ឧត្តម​រដ្ឋមន្ត្រី​បាន​លើកទឹកចិត្ត​ឲ្យ​ពួកគាត់​បន្ត​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ប​ន្ថែមទៀត ដើម្បី​លើកកម្ពស់​ក​ម្រិតជី​វភាព​ឲ្យ​កាន់តែ​ល្អ​ប្រសើរ​ឡើង​។
ក្នុង​ឱកាស​នោះ ឯក​ឧត្តម រដ្ឋមន្ត្រី​បាន​ជំរុញ​ដល់​ខាង​មន្ទីរ​កសិកម្ម រុក្ខា​ប្រមាញ់ និង​នេសាទ​ខេត្ត ត្រូវ​ចុះ​មក​ជួយ​លើ​ការងារ បច្ចេកទេស​ដាំ​ដុះ និង​ចិញ្ចឹម​ត្រី កង្កែប និង​សត្វ​ប​ន្ថែមទៀត​ធ្វើ​យ៉ា​ងណា​ជំ​រុញ​ផលិតភាព​ផលិតកម្ម​របស់​កសិក​រ​ឲ្យ​កាន់តែ​ល្អ​ប្រសើរ​ថែមទៀត​៕