មួយថ្ងៃផលិតបាន ៧៥០០ ប៉ារ៉ែល កម្ពុជានឹងលក់ផលប្រេងទាំងអស់ ទៅទីផ្សារអន្តរជាតិ
ក្រោយការប្រកាសទទួលបានដំណក់ប្រេងជាលើកដំបូង កម្ពុជានឹងលក់ផលប្រេងទាំងអស់ទៅទីផ្សារអន្តរជាតិ។
ឯកឧត្តមជៀប សួរ អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានប្រេងកាតកម្ពុជាបានថ្លែងប្រាប់កម្ពុជាថ្មីនៅរសៀលនេះថា បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាអត់មានរោងចក្រចម្រាញ់ប្រេងនៅឡើយទេ ដូច្នេះប្រេងដែលបូមបានជាប្រេងឆៅ នឹងនាំចេញទៅលក់នៅទីផ្សារបរទេស។
ឯកឧត្តមបន្តថា លទ្ធភាពការបូមបាននៅដំណាក់កាលដំបូងបានប្រហែល ៧៥០០ បារ៉ែលក្នុងមួយថ្ងៃ ហើយរយៈពេល ០៩ ឆ្នាំ រំពឹងអាចផលិតបាន ៣៥ លានប៉ារ៉ែល។
តាមអគ្គនាយកប្រេងកាតមិនរំពឹងថា តម្លៃប្រេងនៅកម្ពុជាអាចនឹងធ្លាក់ចុះនោះទេ ដោយការចម្រាញ់ប្រេងឆៅត្រូវដឹកទៅប្រទេសផ្សេង តែចំណូលដែលបានពីការលក់ប្រេងនេះ នឹងបង្ហូរចូលថវិកាជាតិជួយដល់ការអភិវឌ្ឍវិស័យផ្សេងៗ។
ប្រមុខរដ្ឋាភិបាលសម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ក៏បានសាទរដែលកម្ពុជាបានទទួលដំណក់ប្រេងលើកដំបូងដែលជាការទន្ទឹងរង់ចាំយ៉ាងយូរ។ សម្តេចតេជោថ្លែងថា ផលចំណូលបានពីប្រេងនេះជាពរជ័យសម្រាប់យកមកអភិវឌ្ឍជាតិ មិនមែនជាបណ្តាសារដូចការលើកឡើងរបស់ជនអគតិមួយចំនួននោះទេ។
នៅឆ្នាំ ២០០២ រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានចុះកិច្ចព្រមព្រៀងជាមួយក្រុមហ៊ុន Chevron របស់អាមេរិក ដើម្បីបើកផ្លូវឲ្យដំណើរការសាងសង់និងអភិវឌ្ឍអណ្តូងប្រេងអាចចាប់ផ្តើមបាន។តាមផែនការ ផលិតកម្មប្រេងដំបូងគ្រោងចាប់ផ្តើមនៅអំឡុងខែធ្នូឆ្នាំ២០១២។ ប៉ុន្តែដោយការពិនិត្យលក្ខណៈបែងចែកផលសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គតភាពច្បាប់ពាក់ព័ន្ធនិងផែនការអភិវឌ្ឍនិងអាជីវកម្មស្នើ ការចរចារកិច្ចព្រមព្រៀងប្រេងកាតក៏ត្រូវបានប្រព្រឹត្តិទៅយ៉ាងស្វិតស្វាញរវាងភាគីទាំងពីរ (រាជរដ្ឋាភិបាលនិងក្រុមហ៊ុន)។
ដោយកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល និងការចូលរួមយ៉ាងសកម្មពីក្រុមហ៊ុន Kris Energy ដែលជាប្រតិបត្តិករនៃគម្រោងនេះ បានសម្រេចបាននូវការបញ្ចប់ដោយជោគជ័យជាស្ថាពរនូវការសាងសង់ ការបំពាក់គ្រឿងសម្ភារៈនិងបរិក្ខានៃបណ្តាហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធចាំបាច់នានា និងការបូមបានដំណក់ប្រេងលើកដំបូងនៅថ្ងៃ ២៩ ធ្នូ ឆ្នាំ២០២០៕