ចិនឈរលេខ១លើពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីជាមួយកម្ពុជា កើនដល់ ១១ពាន់លានដុល្លារ
ប្រទេស​ចិន នៅតែរក្សាបានកំណើនពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីខ្ពស់ជាងគេជាមួយកម្ពុជា ដោយសម្រេចបាន ១១,៦៨៦ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ក្នុងឆ្នាំ ២០២២ កើនឡើងជាង ៤ភាគរយ បើធៀបឆ្នាំ ២០២១ ដោយចំនួន​ទឹកប្រាក់​ដែល​ចិន​នាំ​ទំនិញ​មក​កម្ពុជា​បាន​គ្របដណ្តប់​ដល់​ជិត ៩០ ភាគរយ​នៃ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​សរុប​។ នេះ​បើ​យោងតាម​ទិន្នន័យ​របស់​អគ្គនាយក​ដ្ឋា​ន​គយ និង​រដ្ឋាករ​កម្ពុជា​។​
​អគ្គនាយកដ្ឋាន​គយ និង​រដ្ឋាករ​កម្ពុជា​ប​ង្ហា​ញ​ថា ទំហំ​ទឹកប្រាក់​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​ប្រទេស​ទាំង ២ គឺ​ស្មើនឹង ២២,២៩ ភាគរយ​នៃ​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​សរុប​របស់​កម្ពុជា​ក្នុង​ឆ្នាំ ២០២២ ដែលមាន​ចំនួន​ជាង ៥២ ៤២៤ លាន​ដុល្លារ​។​
​បើតាមអគ្គនាយកដ្ឋាន​គយ ការនាំ​ទំនិញ​ពី​ប្រទេស​ចិន​មក​កម្ពុជា មាន​ទឹកប្រាក់​ជាង ១០,៤៤៥ ពាន់​លាន​ដុល្លារ កើន ៧,៩ ភាគរយ ពី​ចំនួន ៩,៦៨៤ ពាន់​លាន​ដុល្លារ ដែល​ឈរ​លេខ​ ១ ក្នុងនាម​ជា​ប្រទេស​នាំ​ទំនិញ​មក​កម្ពុជា​ច្រើនជាងគេ ស្មើនឹង​ចំណែក​ទីផ្សារ ៣៤,៩ ភាគរយ​។ ចំណែក​ទំនិញ​ដែល​កម្ពុជា​នាំទៅ​ប្រទេស​ចិន មាន ១ ២៤០,៦៣​ លាន​ដុល្លារ ធ្លាក់ចុះ ១៧,៩ ភាគរយ​ពី​ចំនួន ១,៥១០​ ពាន់​លាន​ដុល្លារ និង​ស្មើ ៥,៥​ ភាគរយ​នៃ​ទីផ្សារ​នាំចេញ​សរុប​របស់​កម្ពុជា​។ ជញ្ជីងពាណិជ្ជកម្ម​កម្ពុ​ជា​ ជាមួយ​ប្រទេស​ចិន ក្នុង​ឆ្នាំ ២០២២ គឺ​កម្ពុ​ជាមាន​ឱនភាព​ប្រមាណ ៩ ២០៤,៩០៣​ លាន​ដុល្លារ​។​
ការរក្សាបាន​នូវ​កំណើន​ទំហំ​ពាណិជ្ជកម្ម​ទ្វេភាគី​នេះ អាចនិយាយបានថា ​មកពី​កត្តា​សំខាន់​ដូច​​ជា ទំនាក់ទំនង​ដ៏ល្អប្រសើរ​​​រវាង​រដ្ឋា​ភិ​បាល​ប្រទេស​ទាំង ២, ការចូល​ជា​ធរមាន​ព្រម​គ្នា​នៃ​កិច្ចព្រមព្រៀង​ពាណិជ្ជកម្ម​សេរី​ទ្វេភាគី​កម្ពុជា​-​ចិន ​(CCFTA) និង​កិច្ចព្រមព្រៀង​ភាពជា​ដៃគូ​សេដ្ឋកិច្ច​គ្រប់​ជ្រុងជ្រោយ​តំបន់ (RCEP)​នា​ដើមឆ្នាំ​ ២០២២​៕