គម្រោង​មូលនិធិ​វិនិយោគ​រួម​សាធារណៈ​ ប្រកាស​បើក​ដំណើរការ​​លើកដំបូងនៅ​កម្ពុជា
និយ័តករ​មូលបត្រ​កម្ពុជា បាន​ផ្តល់​អាជ្ញាប័ណ្ណ​សម្រាប់​គម្រោង​មូលនិធិ​វិនិយោគ​រួម​សាធារណៈ​លើក​ដំបូង​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា។
លោក ស៊ូ សុជាតិ ប្រតិភូ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ទទួល​បន្ទុក​ជា​អគ្គនាយក​នៃ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​មូលប័ត្រ​កម្ពុជា​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា និយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា​ដែលជាអាជ្ញាធរគ្រប់គ្រង ត្រួតពិនិត្យ និង​អភិវឌ្ឍ​ទីផ្សារ​មូលបត្រ​នៅកម្ពុជា បាន​ផ្តល់​អាជ្ញាបណ្ណ​សម្រាប់​​​​គម្រោង​មូលនិធិ​វិនិយោគ​រួម​​ដំបូងគេ​​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ដោយ​សម្លឹង​ឃើញ​ពី​សក្តានុពល​នៃ​ទីផ្សារ​គម្រោង​វិនិយោគ​រួម​នេះចំពោះ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ។
លោក​ថា នេះ​ជា​ការ​បើក​ទីផ្សារ​ដំបូង​សម្រាប់​គម្រោង​មូលនិធិ​វិនិយោគ​រួមសាធារណៈ ដែល​ត្រូវ​បាន​ផ្តល់​អាជ្ញាបណ្ណ​ដោយ​និយតករ​មូលបត្រ​កម្ពុជា ក្នុង​ការ​កៀរគរ​ប្រមូល​មូលនិធិ​វិនិយោគ​ពី​សាធារណជនសម្រាប់​បម្រើ​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា។​
លោក Gan Ben Lee នាយក​ប្រតិបត្តិ​ក្រុមហ៊ុន បេនចាវ៉ាន អ៊ែសេត មេនេចម៉ិន ដែល​ជា​ក្រុមហ៊ុន​ទទួល​បាន​អាជ្ញាប័ណ្ណ​ពី​និយ័តករ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ក្នុង​ដំណើរការ​មូលនិធិ​វិនិយោគ​រួម​សាធារណៈ​បាន​បញ្ជាក់​ថា ក្រុមហ៊ុន​បាន​ដាក់​ផែនការ​ក្នុងការ​កៀរគរ​ទុន​វិនិយោគ​ឲ្យ​បាន ២០០ លាន​ដុល្លារ​ពី​សាធារណជន​លើ​មូលនិធិ​វិនិយោគ​រួម​នេះ។
លោកថា ក្នុង​នាម​ជា​មូលនិធិ​លក់​រាយ​ដំបូង​គេ ដែល​ទទួល​បាន​អាជ្ញាបណ្ណ​ពី​និយ័តករ​មូលបត្រ​កម្ពុជា នឹង​ផ្តល់​ឲ្យ​វិនិយោគិន​កម្ពុជា​អាច​ធ្វើ​ពិពិធកម្ម​ការ​វិនិយោគ​បន្ថែម​លើ​ការ​វិនិយោគ​លើ​ប្រាក់​បញ្ញើ​ធនាគារ ដែល​ផ្តល់​ផល​ចំណេញ​តិច​តួច​។
មូលនិធី​វិនិយោគ​រួមនេះសាធារណជន ​អាច​ចាប់ផ្ដើម​ទុន​​វិនិយោគ​សាច់ប្រាក់​អប្បបរមា​ពី ៥០០ ដុល្លារ។ លោក Gan Ben Lee អះអាង​ថា តាមរយៈ​គម្រោង​វិនិយោគ​នេះ ប្រជាជនកម្ពុជា​នឹង​លែងត្រូវការធ្វើដំណើរ​ទៅកាន់មជ្ឍមណ្ឌល​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៅ​បរទេស ដើម្បី​ទទួល​បាន​ឱកាស​វិនិយោគ​នៅ​ក្រៅប្រទេស​ទៀត​ឡើយ។
យ៉ាងណាមិញ បើ​តាម​លោក ស៊ូ សុជាតិ គម្រោង​វិនិយោគ​រួម​នេះ​មិន​ធានា​ថា​អ្នក​ដាក់​ទុន​វិនិយោគ​ត្រូវ​តែ​ទទួល​បាន​ប្រាក់​ចំណេញ​នោះ​ទេ។ យ៉ាងណាលោក​ជឿជាក់​ថា ដោយសារ​មូលនិធី​​​វិនិយោគ​រួម​នេះវិនិយោគ​តាម​ផ្សារ​ហ៊ុន​ធំៗដូចជា​នៅទីក្រុង​តូក្យូ អីចឹង​ឱកាស​ចំណេញ​បាន​ខ្ពស់​បើ​ប្រៀបធៀប​គម្រោង​វិនិយោគ​ដទៃ​ទៀត។
លោក​បន្ត​ថា និយ័តករ​កម្ពុជាក៏​នឹង​ពិនិត្យ​តាមដាន​លើ​ប្រតិត្តិការ​វិនិយោគ​នេះ ដើម្បី​ធានា​បាន​ប្រសិទ្ធភាព​ការ​វិនិយោគ​ចំ​គោលដៅ​ដែលបម្រើ​ផល​ចំណេញ​ដល់​សាធារណជន។
ជាមួយគ្នានេះ​ដែរ បើតាមលោក ស៊ូ សុជាតិ ក្រុមហ៊ុន​​បានប្រកាស​នឹង​បែងចែក​ទុន​វិនិយោគ​ចំនួន ១០% ដែល​ប្រមូល​បាន​​ពី​សាធារណជន​​វិនិយោគ​នៅ​ក្នុង​ផ្សារ​មូលបត្រ​កម្ពុជា ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​ការ​វិយោគ​នៅ​ក្នុង​ស្រុក៕