ស្រុកវាលវែងនឹងមានសក្ដានុពលផ្នែកទេសចរណ៍ខ្លាំងក្នុងរយៈពេល៣ឆ្នាំទៀត
បន្ទាប់ពីរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់នូវផ្លូវជាតិលេខ ៥៥ ដែលមានប្រវែង១៨២គ.មកាលពីឆ្នាំ ២០២០ និងកំពុងសាងសង់ផ្លូវជាតិលេខ១០ដែលមានប្រវែង ១៩៣ គ.ម អ្នកជំនាញផ្នែកអចលនទ្រព្យបានសម្ដែងនូវសុទិដ្ឋិនិយមចំពោះវិស័យទេសចរណ៍នៅក្នុងស្រុកវាលវែង ខេត្តពោធិ៍សាត់។
លោក ច្រឹក សុខនីម ប្រធានសមាគមន៍អ្នកវាយតម្លៃ និងអចលនទ្រព្យកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា៖ «ស្រុកវាលវែងអាចនឹងក្លាយជាតំបន់ទេសចរណ៍ប្រកបដោយសក្ដានុពល ក្នុងរយៈពេល២ទៅ៣ឆ្នាំទៀត បន្ទាប់ពីផ្លូវជាតិសំខាន់ៗត្រូវបាន សាងសង់រួច។រមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍ធម្មជាតិជាច្រើនកន្លែងនឹងត្រូវបានអភិវឌ្ឍជាបន្តបន្ទាប់ដើម្បីទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរណ៍ជាតិ និងអន្តរជាតិ ជាមួយនឹងភាពងាយស្រួលក្នុងការធ្វើដំណើរទៅមកឆ្លងកាត់តាមស្រុកវាលវែង។»
លោក សុខនីម បានបន្តថា ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ខេត្តពោធិ៍សាត់បានស្គាល់នូវការរីកចម្រើនផ្នែកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសំខាន់ៗជាច្រើន ជាពិសេសផ្លូវជាតិលេខ៥៥ ដែលតភ្ជាប់ទីរួមខេត្តពោធិ៍សាត់ទៅស្រុកវាលវែង ដល់ថ្មដា ច្រកព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ និងផ្លូវជាតិលេខ១០ ដែលកំពុងសាងសង់ដោយតភ្ជាប់ពីស្រុកសំឡូត ខេត្តបាត់ដំបង ឆ្លងកាត់ស្រុកវាលវែង ហើយឆ្ពោះទៅខេត្តកោះកុង។
ឯកឧត្តម អឹុង គឹមលាង អភិបាលរងខេត្តពោធិ៍សាត់កាលពីពេលថ្មីៗនេះ បានធ្វើការអំពាវនាវដល់វិនិយោគិនជាតិ និងអន្តរជាតិមកបោះទុនវិនិយោគបន្ថែមទៀតលើតំបន់ទេសចរណ៍សំខាន់ៗជាច្រើនកន្លែងនៅខេត្តពោធិ៍សាត់។
ឯកឧត្តម អឹុង គឹមលាង មានប្រសាសន៍ថា៖ «ខេត្តពោធិ៍សាត់មានតំបន់ទេសចរណ៍ធម្មជាតិសរុបចំនួន៣៨កន្លែង ដែលក្នុងនោះយើងបានជ្រើសរើស១៨កន្លែងល្អជាងគេសម្រាប់ធ្វើការអភិវឌ្ឍន៍។ នៅឆ្នាំ២០២១នេះ យើងនឹងត្រៀមអភិវឌ្ឍន៍តំបន់ទេសចរណ៍នៅឃុំអូសោម ស្រុកវាលវែងមុនគេ ពីព្រោះនៅទីនោះមានសក្ដានុពលទេសចរណ៍ខ្លាំងជាងគេ។»