កសិផល កសិឧស្សាហកម្ម ជាង ៨០ ម៉ឺនតោន ត្រូវបាននាំចេញ តាមច្រកទ្វារអន្តរជាតិអូរយ៉ាដាវ
ប្រជាកសិករនៅតាមបណ្តាខេត្តផ្សេងៗសម្រុកយកកសិផល និងឧស្សាហកម្ម មកតាមច្រកទ្វារអន្តរជាតិអូយ៉ាដាវ ខេត្តរតនគិរី ចេញទៅក្រៅប្រទេស បានជាង ៨០ ម៉ឺនតោន ក្នុងរយៈពេលជិតពីរខែ ដើមឆ្នាំ២០២៤ នេះ។
លោក ស៉ីម លីន ប្រធានច្រកទ្វារអន្តរជាតិអូរយ៉ាដាវ បានឱ្យដឹងថា ត្រឹមតែពីរខែប៉ុណ្ណោះ ច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិអូរយ៉ាដាវ (កម្ពុជា) – លេថាញ់ (វៀតណាម) បាននាំកសិផល និងកសិកឧស្សាហកម្មចេញ សរុបប្រមាណជាង ៨០ ម៉ឺនតោន ក្នុងនោះ ទំនិញនាំចេញសរុបជាផ្លូវការមានចំនួន ១២៦ ៧៦៧ តោន។ កសិផល និងកសិឧស្សាហកម្មនាំចេញជាផ្លូវការនេះមានដូចជា ផ្លែស្វាយ គ្រាប់ស្វាយចន្ទី ម្សៅដំឡូងមី កៅស៊ូក្រែប និងផ្លែកចេកដំបូងលឿង ដែលទំនិញទាំងអស់នេះសុទ្ធតែជាទំនិញរបស់ក្រុមហ៊ុនដែលត្រូវបង់ពន្ធ។
ចំណែកកសិផលដែលនាំចេញក្រៅផ្លូវការរយៈពេល ២ខែ មានចំនួនសរុប ៦៧៣ ៧៤០ តោន។ ទំនិញនាំចេញក្រៅផ្លូវការនេះគឺជារបស់បងប្អូនប្រជាកសិករដែលផលិតបាន ហើយមិនត្រូវការបង់ពន្ធអាករនោះទេ មានដូចជា ដំឡូងមីស្រស់ ដំឡូងមីក្រៀម គ្រាប់ស្វាយចន្ទី និងសណ្ដែកសៀងជាដើម។ សរុបទាំងទំនិញផ្លូវការ និងទំនិញក្រៅផ្លូវការ មានចំនួន ៨០០ ៥០៧ តោន។
លោក ស៊ីម លីន បញ្ជាក់ថា បើប្រៀបធៀបទៅនឹងរយៈពេលដូចគ្នា ឆ្នាំ២០២៤ ច្រកទ្វារព្រំដែនអូរយ៉ាដាវបាននាំទំនិញចេញគ្រប់ប្រភេទទៅក្រៅប្រទេសច្រើនជាងឆ្នាំ២០២៣ កន្លងទៅ។
លោក ស៉ីម លីន បានឱ្យដឹងទៀតថា រយៈពេល ២ខែ ដើមឆ្នាំ២០២៤ សម្រាប់ច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិអូរយ៉ាដាវ បច្ចុប្បន្នកំពុងមមាញឹកការនាំកសិផលចេញ និងចូល និងមានទំនាក់ទំនងល្អក្នុងការសហការត្រួតពិនិត្យទប់ស្កាត់ជាមួយភាគីវៀតណាម ក្នុងការបង្ក្រាបបទល្មើសឆ្លងដែនគ្រប់ប្រភេទមានភាពល្អប្រសើរ។ ចំពោះការសម្របសម្រួលក្នុងការធ្វើដំណើរភ្ញៀវជាតិ និងអន្តរជាតិចេញចូលរវាងភាគីទាំងពីរ កម្ពុជា និងវៀតណាម តាមច្រកទ្វារនេះ ក៏មានភាពរលូន៕