​ផែភ្នំពេញរកចំណូលបានជាង១៤លានដុល្លារ​​ក្នុងរយៈពេល៥ខែកន្លងមកនេះ
ប្រាក់​ចំណូល​សរុប​របស់​កំពង់ផែ​ស្វយ័ត​ភ្នំពេញ (PPAP) ដែល​ជា​ក្រុមហ៊ុន​ចុះ​បញ្ជី​នៅ​ផ្សារ​មូលបត្រ​កម្ពុជា (CSX)បាន​កើន​ប្រមាណ ១០ ភាគរយ នៅ​ក្នុងរយៈពេល៥ខែដើមឆ្នាំ ២០២៤ ធៀប​នឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ ២០២៣។ នេះ​បើ​យោង​តាម​សេចក្តី​ប្រកាស​របស់ PPAP។
របាយការណ៍​មិន​បាន​ធ្វើ​សវនកម្ម ដែល PPAP ផ្ញើ​ទៅ​ផ្សារ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​កាល​ពី​ម្សិលមិញឱ្យ​ដឹង​ថា ក្នុងរយៈពេល៥ខែដើមឆ្នាំ ២០២១ កំពង់ផែ​ស្វយ័ត​ភ្នំពេញ រក​ចំណូល​សរុប​បានជាង១៤លានដុល្លារ កើន​ពី​ចំនួនជាង១៣លានដុល្លារ ឬ​ស្មើ​នឹង​កំណើន ១០ ភាគរយ​ធៀប​ទៅ​រយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ ២០២៣។
របាយការណ៍​ឱ្យ​ដឹង​ទៀត​ថា កំណើន ១០ ភាគរយ​នេះ គឺ​បាន​មក​ពី​ការ​រួម​ចំណែក​យ៉ាង​ច្រើន​ពី​ចំណូល​ពី​ប្រតិបត្តិការ​ផែ (Port Operation) ដែល​មាន​ចំនួន១១,៦លានដុល្លារ កើន​ឡើង ១១ភាគរយ​ពី​ចំនួន ១០,៩ លានដុល្លារ កាល​ពីរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំ ២០២៣។​ ចំណូល​ពី​អាជ្ញាធរ​ផែ (Port Authority) មាន​ចំនួនជាង ២ លានដុល្លារ កើនឡើង១២ភាគរយ ពី​ចំនួន ជាង ១,៨ លានដុល្លារ និងចំណូល​ពី​សេវាកម្ម​ផ្សេងៗ (Other Services) មាន​ចំនួន ៦៣៧ ៣៦៨ ដុល្លារ ធ្លាក់​ចុះ ១៤ ភាគរយ ពី​ចំនួន ៧៤០ ៩៩១ ដុល្លារ ​។
លោក ស៊ិន ចន្ធី ប្រធាន​សមាគម​ភ័ស្តុភារកម្ម​កម្ពុជា (CLA) បាន​ប្រាប់​កម្ពុជាថ្មីនៅថ្ងៃសុក្រនេះថា​​ ចាប់​តាំង​ពី​មាន​ការ​ផ្ទុះ​រាលដាល​ជំងឺ​កូវីដ ១៩ ថមថយ និងទោះបីជាការបន្តឡើងកំដៅនៃបញ្ហាភូមិសាស្រ្តនយោបាយ  ការ​ដឹក​ជញ្ជូន​លើ​គ្រប់​មធ្យោបាយមានសភាព​ដូច​មុន​បន្តិច ដោយសារតែស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចសកលនិងក្នុងតំបន់ហាក់ល្អប្រសើរ។ ការ​រក្សា​បាន​នូវ​ភាព​វិជ្ជមាន​ទោះ​ក្នុង​កម្រិត​ទាប ក៏​ជា​រឿង​ល្អ​ផង​ដែរ​នៅ​ក្នុង​ដំណាក់កាល​នេះ។
លោក​ថ្លែង​ថា៖​«យើងសង្កេតឃើញថាក្រោយពីបញ្ហាកូវិដ១៩ មក យើងនៅតែបន្តជួបប្រទះបញ្ហាប្រឈមមួយចំនូនពីខាងក្រៅពាក់ព័ន្ធនឹងរឿងសង្រ្គាមរុស៊្សីនិងអ៊ុយក្រែន ប៉ុន្តែស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចសកលនិងក្នុងតំបន់មានភាពល្អប្រសើរបន្តិចជាហេតុអំណោយផលខ្លះៗដល់​​វិស័យ​ដឹក​ជញ្ជូន​ទំនិញ។ ជាមួយគ្នានេះដែរ យើងក៏ឃើញថាការនាំចេញនិងនាំចូលរបស់យើងក៏មានកំណើនផងដែរ»។
ការនាំចេញ-នាំចូលទំនិញរបស់កម្ពុជាទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិក្នុងរយៈពេល៥ខែនេះសម្រេចបានទឹកប្រាក់ប្រមាណ ២១ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក មានការកើនឡើង ១៣% បើប្រៀបធៀបនឹងពេលដូចគ្នា កាលពីឆ្នាំមុន។ នេះបើយោងតាមទិន្នន័យផ្លូវការចេញផ្សាយដោយ អគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា។
អគ្គនាយកដ្ឋានគយ បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា កម្ពុជា សម្រេចបានការនាំចេញជាង ១០ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ដែលកើនឡើង ១៥% ធៀបទៅនឹងរយៈពេលដូចគ្នានៅឆ្នាំ ២០២៣ ​មានទឹកប្រាក់ ៨,៧លាពាន់លានដុល្លារអាមេរិក។
ការនាំចូលមកវិញ កម្ពុជា បាននាំចូលទំនិញប្រមាណ ១១ពាន់ ២រយលានដុល្លារអាមេរិក ដែលមានការកើនឡើង ប្រហែល ១១% ហើយវាបានធ្វើឲ្យ កម្ពុជា រងនូវឱនភាពពាណិជ្ជកម្មប្រមាណ ១ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក។ដៃគូពាណិជ្ជកម្មសំខាន់របស់កម្ពុជា រួមមាន ចិន សហរដ្ឋអាមេរិក វៀតណាម ថៃ ជប៉ុន ឥណ្ឌូនេស៊ី និងកាណាដា ខណៈទីផ្សារនាំចេញធំៗរួមមាន អាមេរិក ចិន វៀតណាម ជប៉ុន ថៃ និងកាណាដា៕