ក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ឡាវ​បញ្ឈប់ជើងហោះហើរ មកកម្ពុជា ​ក្រោយបើកដំណើរការរយៈពេលខ្លី
ក្រុម​ហ៊ុន​អាកាស​ចរណ៍​​ឡាវបានសម្រេចបញ្ឍប់ការហោះហើយត្រង់រវាងទីក្រុងវៀនច័ន្ទ-ភ្នំពេញ ចាប់ពីថ្ងៃទី ១៦ ​ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២៤ ​ក្រោយបើកដំណើរការតភ្ជាប់ឡើងវិញបានរយៈពេល​ជិត ៣ ខែ។ ​នេះបើតាមការ​ចុះផ្សាយរបស់សារព័ត៌មាន ​Laotian Times ​នៅថ្ងៃទី ១៤ ខែមិថុនានេះ។
យោងតាមប្រភពដដែលការផ្អាកជើងហោះហើរនេះដោយសារតែតម្រូវការហោះហើរទាបរវាងទីក្រុងទាំងពីរ ដែលមិនអាចទ្រទ្រង់​នឹង​ទីផ្សារអាកាសចរបាន។
លោក ស៊ីន ចាន់សេរីវុត្ថា រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យអាកាសចរស៊ីលបានប្រាប់កម្ពុជាថ្មីនៅរសៀលថ្ងៃទី ១៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២៤នេះថា ក្រុមហ៊ុនអាកាសចណ៍ឡាវ បានសម្រេចផ្អាកការហោះហើរមកម្ពុជា ដោយសារកត្តាទីផ្សារ ពោលគឺក្រុមហ៊ុនមានការខាតបង់។
ចាប់ពី​ទសវត្សរ៍​ឆ្នាំ​ ១៩៨០ ​ដល់​ពាក់​កណ្តាល​ទសវត្សរ៍​ឆ្នាំ ​២០០០ ធ្លាប់​មាន​ជើង​ហោះ​ហើរ​ត្រង់​លើផ្លូវ​ហោះ​ហើរ​រវាង​ទីក្រុង​វៀង​ច័ន្ទ​-​ភ្នំពេញ​-​វៀងចន្ទន៍។ កាលពីថ្ងៃទី ១៩ ខែមីនា ​ឆ្នាំ ២០២៤ ក្រុម​ហ៊ុន​អាកាស​ចរណ៍​​ឡាវ ក៏​បានភ្ជាប់​សេវា​ហោះហើរត្រង់មកប្រទេស​កម្ពុជា។
យ៉ាងណាមិញ មន្រ្តីអ្នកនាំពាក្យអាកាសចរស៊ីវិលមានសុទិដ្ឋិនិយម​ថា បើសិន​ស្ថានភាពល្អប្រសើរ ក្រុមហ៊ុននឹងត្រឡប់មកវិញ។
បើតាមរបាយការណ៍​របស់ក្រសួង​ទេសចរណ៍ ឆ្នាំ ២០២៣ កម្ពុជា​ទទួល​បាន​ភ្ញៀវទេសចរមកពីប្រទេសឡាវ សរុបជាង ៣៧ ម៉ឺននាក់ ដែល​ចំនួននេះគឺមានការកើនឡើងរហូត​ដល់ទៅ​៣០២%។
​ឆ្នាំ​២០២៣ ចំនួន​ទេសចរ​បរទេស​មក​ទស្សនា​ប្រទេស​កម្ពូជា​បាន​​កើនឡើង​ជិត ​១៤០ ​ភាគរយ ​បើ​ធៀប​នឹង​ឆ្នាំ​២០២២ ជាមួយចំនួន​ប្រមាណ ​៥,៤​លាន​នាក់។ ទេសចរ​មក​ពីតំបន់​​អាស៊ី​គ្រប​ដណ្តប់​​ជិត ​៧០ ​ភាគរយ​ នៃ​ភ្ញៀវទេសចរ​បរទេស​សរុប​។​ នេះ​បើ​យោងតាម​ក្រសួង​ទេសចរណ៍​៕