ប្រាក់បញ្ញើក្នុងធនាគារ កើនឡើងដល់ជិត ៤៨ ប៊ីលានដុល្លារ
ប្រាក់បញ្ញើអតិថិជនក្នុងវិស័យធនាគា និងហិរញ្ញវត្ថុ មានចំនួន ៤៧,៩ ប៊ីលានដុល្លារ នៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៣ ដែលមានការកើនឡើងចំនួន ១៣,១% បើធៀបនឹងឆ្នាំ ២០២២។ នេះបើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាចេញផ្សាយកាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
លោក រ័ត្ន សោភ័ណ ប្រធានសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជាបានឱ្យដឹងថា កត្តាមួយចំនួនបានធ្វើឱ្យកំណើនប្រាក់បញ្ញើមានការកើនឡើងជាងឥណទានជិត ៣ ដង នោះគឺទំនុកចិត្តរបស់សាធារណជននៅក្នុងវិស័យធនាគារ និងភាពងាយស្រួលក្នុងការធ្វើប្រតិបត្តិការ នៅពេលដែលអតិថិជនដាក់ប្រាក់នៅធនាគារ ជាពិសេសសម្រាប់សេវា និងផលិតផលដែលធនាគារមាន វាមានភាពទូលំទូលាយជាងមុន ជាពិសេសលើវិស័យឌីជីថល។
លោក រ័ត្ន សោភ័ណបញ្ជាក់ថា៖ «ប្រព័ន្ធបាគងបានដើរតួសំខាន់ ដើម្បីសម្រួលក្នុងការទូទាត់ ទាំងក្នុងធនាគារ និងឆ្លងធនាគារ អ្នកដែលមានគណនីក្នុងធនាគារជិត ២០ លានគណនី រីឯការទូទាត់បានកើនឡើង ២ លានប្រតិបត្តិការនៅឆ្នាំ ២០២៣»។
លោក រ័ត្ន សោភ័ណ បញ្ជាក់ថា ការដាក់ប្រាក់បញ្ញើសន្សំក្នុងធនាគារ ក៏ជាការចូលរួមចំណែកក្នុងសេដ្ឋកិច្ចជាតិតាមរយៈការបង្កើនការប្រើប្រាស់សាច់ប្រាក់ ខណៈអ្នកសន្សំក៏មានសន្តិភាពផ្លូវចិត្ត និងទទួលបានការប្រាក់ផងដែរ៕