កម្ពុជាកំពុងសិក្សាបង្កើតផ្សារបោះដុំមួយទៀត ជំរុញផលិតផលខ្មែរទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ
សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា មានប្រសាសន៍នៅក្នុងកម្មវិធីទិវាមច្ឆជាតិ ០១ កក្កដា ឆ្នាំ ២០២៤ថា កម្ពុជាកំពុងសិក្សាបង្កើតផ្សារបោះដុំថ្មីមួយទៀត នៅរាជធានីភ្នំពេញ​ដើម្បី​ជំរុញ​​ការនាំចេញផលិតផលខ្មែរទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ។
អ្នកឧកញ៉ា លឹម ហេង ប្រធានស្តីទីសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា បានលើកឡើងថា ​ប្រសិន​បើ​កម្ពុជា​​​​​​​​មាន​ផ្សារបោះដុំបន្ថែមទៀតវាជារឿងល្អ សម្រាប់អ្នកវិនិយោគក្នុងស្រុក និងបរទេសដែល​ អាច​​​​ភ្ជាប់​​​ទំនាក់ទំនងជាមួយផ្សារក្នុងការនាំចេញទៅទីផ្សារអន្តរជាតិ។
អ្នកឧកញ៉ា លឹម ហេង បានបង្ហើបថា ផ្សារបោះដុំផលិតផលខ្មែរដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​កំពុង​សិក្សា​​​នេះ ទំនងមានទំហំប្រហាក់ប្រហែលនឹងមជ្ឈមណ្ឌល​ពាណិជ្ជកម្ម​អាស៊ាន​-អន្តរជាតិ​ ឬផ្សារ​ដើម​​គរថ្មី ស្ថិត នៅ​​បឹង​តា​​មោក ក្នុងសង្កាត់​គោក​រកា​ ខណ្ឌ​ព្រែកព្នៅ​ លើផ្ទៃដី ២០ហិក​តា​​ ដែល​ត្រូវ​​​បាន​សម្ពោធ​ដាក់ឱ្យដំណើរការហើយកាលពីថ្ងៃទី ២៧ ខែមេសា ឆ្នាំ ២០២៤នេះ។
អ្នកឧកញ៉ា លឹម ហេង យល់ឃើញថា បច្ចុប្បន្នកសិផលកម្ពុជា មានថ្លៃដើមខ្ពស់ដោយសារ​មិន​មាន​​និរន្តរភាព បើយើងមាននិរន្តភាពក្នុងការផ្គត់ផ្គង់ទីផ្សារ នោះយើងអាចផលិតបានថ្លៃ​ដើម​ទាប​​ហើយ ហើយថា បើមានផ្សារបោះដុំនេះ នឹងមានសហគ្រាសធុន តូច មធ្យម ដែលនឹងត្រូវ​ចាប់​ផ្ដើម​​ផលិតកម្មវេចខ្ចប់ ដែលភាគច្រើនគឺជាផលិតផលកសិកម្ម ដែលកែច្នៃរួច​ហើយ។
លោក លឹម ហេង៖ «ទីផ្សារបោះដុំយើងអាចនឹងមានអង្ករ កៅស៊ូ ស្វាយចន្ទី ដំណាប់​ស្វាយ និងឧស្សាហកម្មកែច្នៃមួយចំនួនទៀត ដែលអាចមានដល់រថយន្តផងដែរ»។
រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានដាក់ចេញគោលនយោបាយជាបន្តបន្ទាប់ ក្នុងការជួយរកទីផ្សារ និង​ធា​នា​​​​​តម្លៃ​ឱ្យ​​កសិករឱ្យបានកាន់តែច្រើន។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បង្ហាញថា នៅឆ្នាំ២០២៣ កម្ពុជាបាននាំចេញផលិតផលកសិកម្មបានជិត ៩ លាន​តោនទៅ​កាន់គោល​ដៅ​ចំនួន​៧៨ប្រទេស គិតជាទឹកប្រាក់ជិត ៥ ពាន់លានដុល្លារ៕