ADB បង្កើតកម្មវិធីផ្ដល់ប្រាក់កម្ចី $៥១ លាន ជួយផលិតកម្មកែច្នៃស្វាយចន្ទីកម្ពុជា
ធនាគារអភិវឌ្ឍអាស៊ី (ADB) និងក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានបង្កើតកម្មវិធី ASCEP ដែលស្ថិតនៅក្រោមនិយ័តករបរធនបាលកិច្ច ផ្ដល់នូវប្រាក់កម្ចីចំនួន ៥១ លានដុល្លារ ដែលមានអត្រាការប្រាក់ទាប ដើម្បីជួយដល់វិស័យកែច្នៃស្វាយចន្ទីកម្ពុជា។
គម្រោង ASCEP មានទំហំទឹកប្រាក់ ៥១ លានដុល្លារ សម្រាប់ផ្ដល់ជូនតែខេត្តគោលដៅចំនួន៦ រួមមាន ខេត្តកំពង់ធំ ត្បូងឃ្មុំ កំពង់ចាម សៀមរាប ព្រះវិហារ និងខេត្តឧត្ដរមានជ័យ។
លោក អួន ស៊ីឡុត ​ប្រធានសមាគមស្វាយចន្ទីកម្ពុជាប្រាប់កម្ពុជាថ្មីនៅថ្ងៃទី ១២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ ២០២៤ នេះថា កម្មវិធីនេះទើបតែចាប់ផ្ដើមដូច្នេះ ពួកលោកមិនទាន់អាចស្នើកម្ចីបានភ្លាមៗនោះទេ។
លោក អួន ស៊ីឡុត បានឱ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្ន កង្វះទុនបង្វិលជាបញ្ហាប្រឈមរបស់​សហគ្រាស​កែច្នៃក្នុងស្រុក ដោយសារ​តែ​លក្ខខណ្ឌធនាគារ​ច្រើន​​ពេក ខណៈស​ហគ្រាសមិន​អាចបំពេញបាន។
លោក អួន ស៊ីឡុតថ្លែងថា៖«យើងមិនបន្ទោសស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុទេ យើងក៏មានចំណែក​ទទួល​ខុស​​ត្រូវដែរ ដោយសារតែយើងមិនអាចរៀបចំ របាយការណ៍ហិរញ្ញវត្ថុឱ្យ​បានទាន់​ពេលវេលា ទៅ​តាម​ស្ដង់​ដារដែលគេចង់បាន អញ្ចឹងហើយធ្វើឱ្យសហគ្រាស​មិនអាចទទួល​បានប្រាក់កម្ចី​ទុន​បង្វិល»។
លោក អួន ស៊ីឡុត ប្រាប់ថា កន្លងមកធនាគារ SME ក៏បានជួយដែរ ប៉ុន្តែស្ថាប័នមួយនេះ មាន​ទឹក​ប្រាក់ ១០០ លានដុល្លារ ខណៈសហគ្រាសកែច្នៃខ្ចីបានប្រមាណតែ ៤ លានដុល្លារ រហូត​ដល់បច្ចុប្បន្ន ដោយសារតែលក្ខខណ្ឌកម្ចីពិបាក ខណៈពួកលកក៏មានកំហុសរៀប​ចំរបាយ​ការណ៍​​ហិរញ្ញវត្ថុ​មិនត្រូវតាមស្ដង់ដារ។ សហគ្រាសកែច្នៃក្នុងស្រុក មានតម្រូវការ​ទុនបង្វិលប្រមាណ ១០០ លាន​ដុល្លារ​ក្នុងមួយឆ្នាំ។
ទោះជាយ៉ាងណា លោក អួន ស៊ីឡុត បានបញ្ជាក់ថា កម្ចីដែលផ្ដល់ដោយកម្មវិធី ASCEP ក៏នៅមានអត្រាការ​ប្រាក់នៅខ្ពស់នៅឡើយចន្លោះពី ៥% ទៅ ៧%៕