ក្រុមហ៊ុនជប៉ុនប្រមាណ ៥០០ កំពុងធ្វើអាជីវកម្មនៅកម្ពុជា
លោក ហ្វូគុហារ៉ា ខូជិ (FUKUHARA KOJI) ប្រធានសមាគមធុរកិច្ចជប៉ុនប្រចាំកម្ពុជា​បានឱ្យ​ដឹងថា ក្រុមហ៊ុន​ជប៉ុនសរុបប្រមាណ ៥០០ កំពុងធ្វើការវិនិយោគនៅកម្ពុជា ក្នុងនោះក្រុម​ហ៊ុន​ដែល​​ចូល​ជាសមាជិកសមាគម (JBAC) មានចំនួន ២៥០ ក្រុមហ៊ុន និងក្រុមហ៊ុនផ្សេងទៀត ដែលបាន​​​​ធ្វើការ​វិនិយោគ​​ក្នុង​វិស័យ​​​ផលិតកម្មប្រមាណ ២៣ ភាគរយ និងផ្នែកសាងសង់ប្រមាណ ២០ ភាគរយ។
ថ្លែងនៅក្នុងបទសម្ភាសន៍ជាមួយកម្ពុជាថ្មី លោក ហ្វូគុហារ៉ា ខូជិ បានលើកឡើងថា កម្ពុជាមាន​សក្ដា​​​​នុពលច្រើនក្នុងការវិនិយោគ ខណៈក្រុមហ៊ុននៅក្នុងសមាគមរបស់លោកកំពុងធ្វើសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​ប្រទេស​​​​ចិន វៀតណាមបូក១ និង​ថៃបូក១ ផងដែរ។
លោក ហ្វូគុហារ៉ា ខូជិ ប្រាប់ថា សមាគមរបស់លោកតែងតែបង្កើតបរិយាកាស ដូចជាការពិភាក្សា​ជាមួយ​រាជរដ្ឋាភិបាលដើម្បី​បង្កើតបរិយាកាសធុរកិច្ចឱ្យកាន់តែប្រសើរទាក់ទាញការវិនិយោគ។
លោក ហ្វូគុហារ៉ា ខូជិ បានឱ្យដឹងទៀតថា តម្លៃអគ្គិសនីនៅកម្ពុជា អាស្រ័យទៅតាមប្រភេទនៃ​ការ​ធ្វើ​​អាជីវកម្មរបស់ក្រុមហ៊ុន ប៉ុន្តែពាក់ព័ន្ធនឹងរោងចក្រផ្នែកឧស្សាហកម្ម អាចនិយាយបានថា ជា​តម្លៃ​មួយថ្លៃសម្រាប់ពួកគាត់។
លោក ហ្វូគុហារ៉ា ខូជិ បានបញ្ជាក់ថា សមាគមរបស់លោកកំពុងរកវិធីជំរុញ​ការវិនិយោគ​ពីជប៉ុន​មកកម្ពុជាបន្ថែមទៀត ខណៈវិស័យកសិកម្មគឺកម្ពុជានាំចេញផលលិតផល​មិនទាន់កែច្នៃ​ទៅកាន់​ប្រទេស​ថៃ និងវៀតណាម ដើម្បីកែច្នៃបន្ត និងនាំចេញទៅកាន់ពិភពលោក។
លោកថា ចំណុចនេះ មានសារសំខាន់ក្នុងការទាក់ទាញវិនិយោគិនជប៉ុនមកកម្ពុជា ក្នុងការ​កែច្នៃ​កសិផល​ទាំងនោះ ឱ្យទទួលបានតម្លៃបន្ថែម ដើម្បីនាំចេញទៅពិភពលោកផងដែរ។
យោងតាមអគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា (GDCE) នៅក្នុងឆមាសទី១ ឆ្នាំ ២០២៤ ពាណិជ្ជ​កម្ម​ទ្វេភាគី​កម្ពុជា-ជប៉ុនសម្រេចបានទឹកប្រាក់ជាង ៩៥០ លានដុល្លារ កើនឡើង ១០,៥%។
ការ​នាំ​ចេញ​របស់​កម្ពុជា សម្រេចបានទឹកប្រាក់ជាង ៦០០ លានដុល្លារកើនឡើង ១៥,៤%​។ ចំណែកឯការនាំចូលមកវិញ មានទំហំទឹកប្រាក់ជាង ៣២១ លាន​ដុល្លារ កើនឡើង ២ ភាគ​រយ។