សេដ្ឋកិច្ច​សិង្ហបុរី​ កើន​ឡើង​ ២,៩ ភាគរយ​ នៅ​ត្រីមាស​ទី​២ ដោយ​ស្មើ​នឹង​​ការ​រំពឹង​ទុក​ ​
ទិន្នន័យរបស់រដ្ឋាភិបាលសិង្ហបុរី បានបង្ហាញកាលពីថ្ងៃអង្គារថា សេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេស​បានកើនឡើង ២,៩ ភាគរយ​ ​ក្នុងត្រីមាសទី​២​ ចន្លោះ​ពី​ខែមេសា-​មិថុនា បើ​ធៀបនឹងរយៈ​ពេល​ដូច​គ្នា​កាល​ពី​ឆ្នាំមុន ដោយ​ស្មើ​នឹង​ការ​រំពឹង​ទុក​ជា​មុន​។ នេះ​បើ​តាម​ការ​ចុះ​ផ្សាយ​របស់​ទីភ្នាក់ងារ​សារព័ត៌មាន​រ៉យទ័រ​។ ​
ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម​សិង្ហបុរី​ បាន​ឱ្យ​ដឹង​ផង​ដែរ​ថា​ ​ខ្លួនបានកែសម្រួលអត្រា​ការព្យាករ​កំណើនផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប (GDP) ដែល​ប្រើ​សម្រាប់​វាស់​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ ​សម្រាប់ឆ្នាំ ២០២៤ ចន្លោះ​ពី​ ២-៣ ភាគរយ​ ពី​ ១-៣ ភាគរយ​ ក្នុង​ការ​ព្យាករ​កាល​ពី​លើក​មុន​។ ​
កំណើននៅក្នុងត្រីមាសទី២ ត្រូវបានជំរុញជាចម្បងដោយពាណិជ្ជកម្មលក់ដុំ ហិរញ្ញវត្ថុ និងធានារ៉ាប់រង និងវិស័យព័ត៌មាន និងទំនាក់ទំនង។ យ៉ាងណាមិញ​ វិស័យផលិតកម្មបានធ្លាក់ចុះ ១ ​ក្នុងត្រីមាសដដែល​ ដោយសារតែការធ្លាក់ចុះ​ក្នុង​ផលិតកម្មជីវវេជ្ជសាស្ត្រ។
ទោះ​យ៉ាង​ណា​ក៏​ដោយ​ ក្រសួងពាណិជ្ជកម្មបាន​និយាយ​ថា៖ «ទស្សនវិស័យតម្រូវការខាងក្រៅរបស់សិង្ហបុរី ​រំពឹងថានឹងមានភាពធន់ពេញ​មួយ​ឆ្នាំ​​ទោះបីជា​​ហានិភ័យ​នៅតែមានដោយសារ​តែ​កំណើ​ន​នៃ​ភាព​តាន​តឹងពី​​ជម្លោះភូមិសាស្ត្រនយោបាយ និងពាណិជ្ជកម្ម ឬ​ទោះ​បី​លក្ខខណ្ឌហិរញ្ញវត្ថុសកលមានភាពតឹងរ៉ឹងយូរជាង​ការ​រំពឹងទុក ក៏​ដោយ​។
ផ្ទុយ​ទៅ​នឹង​ហានិភ័យ​នៃ​ការ​ធ្លាក់​ចុះ​ ក្រសួងដដែល​បាននិយាយផង​ដែរ​ថា៖ «វិស័យផលិតកម្មរបស់ប្រទេសសិង្ហបុរី ​រំពឹងថានឹងមានការងើបឡើងវិញបន្តិចម្តងៗនៅក្នុងឆមាសទី២​នៃឆ្នាំនេះ​»។
កាលពីខែមុន អាជ្ញាធររូបិយវត្ថុសិង្ហបុរី (MAS) ដែលជាធនាគារកណ្តាលរបស់​ប្រទេស​ បាននិយាយថា ខ្លួនរំពឹងថាសេដ្ឋកិច្ចនឹងមានភាពរឹងមាំក្នុងរយៈពេល​ប៉ុន្មាន​ខែ​ចុង​ក្រោយ​នៃឆ្នាំ​ ២០២៤ ​ជិត​អត្រា​ដែល​បាន​ព្យាករ​ ២-៣ ភាគរយ​។ ​
គួរ​រំឭក​ថា​ កាល​ពី​ឆ្នាំ​ ២០២៣ ​GDP របស់​សិង្ហបុរី​ បានកើនឡើងតែ​ ១,១ ភាគរយ​ ប៉ុណ្ណោះ​ ដោយ​​ទាប​ជាង​អត្រា​ ៣,៨ ភាគរយ​ ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០២២៕