សិង្ហបុរីឃើញ​ពី​កំណើន​ចំណូល​ពន្ធ​ដល់ជាង ៦០ ប៊ីលាន​ដុល្លារ​ ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០២៣-២៤
ប្រាក់ចំណូលពន្ធរបស់សិង្ហបុរីសម្រាប់ឆ្នាំសារពើពន្ធ ២០២៣-២០២៤ បាន​កើន​ឡើង​ដល់​ ៨០,៣ ប៊ីលាន​ដុល្លារ​សិង្ហបុរី​ (៦១,៦ ប៊ីលាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​) ​ដោយ​កើន​ឡើង​ ១៧ ភាគរយ​ ធៀប​នឹង​ឆ្នាំសារពើពន្ធ​មុន​។ នេះ​បើ​តាម​ការ​ចុះ​ផ្សាយ​របស់​កាសែត​ Malay Mail។
អាជ្ញាធរចំណូលក្នុងស្រុករបស់សិង្ហបុរី (IRAS) ​បាន​​ឱ្យ​ដឹង​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ពុធ​ថា​ កំណើននេះឆ្លុះបញ្ចាំងពី «កំណើនសេដ្ឋកិច្ចដ៏រឹងមាំ និងកំណើនប្រាក់ឈ្នួលក្នុងប្រទេសសិង្ហបុរីនៅ​ឆ្នាំ ២០២២»។​
ប្រាក់ចំណូលពន្ធ​សរុបដែលប្រមូលបាន ស្មើ​នឹង​ ៧៧,៦ ភាគរយ​ ​នៃប្រាក់ចំណូលប្រតិបត្តិការរបស់រដ្ឋាភិបាល និង ១១,៩ ភាគរយ​ នៃ​ផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប (GDP) របស់ប្រទេសសិង្ហបុរី។
IRAS បាននិយាយថា៖ «ពន្ធដែលប្រមូលបាន ត្រូវបានប្រើដើម្បីផ្តល់មូលនិធិដល់សេវាកម្មសំខាន់ៗសម្រាប់សហគមន៍របស់យើង ធ្វើឱ្យសេដ្ឋកិច្ចរបស់យើងប្រសើរឡើង លើកកម្ពស់បរិយាកាសរស់នៅរបស់យើង ក៏ដូចជាគាំទ្រកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍សង្គមដើម្បីកែលម្អជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាជនសិង្ហបុរី»។
បើ​តាម​អាជ្ញាធរ​ដដែល​ ពន្ធលើប្រាក់ចំណូលសាជីវកម្ម រួម​ចំណែក​ច្រើន​ជាង​គេ (២៩ ប៊ីលាន​ដុល្លារ​សិង្ហបុរី ឬ ៣៦,១ ភាគរយ) ដោយសារ​តែ​​​តែប្រាក់ចំណូលសាជីវកម្មរឹងមាំ។ ពន្ធលើប្រាក់ចំណូលបុគ្គល បានកើនឡើងចំនួន ២ ប៊ីលានដុល្លារសិង្ហបុរី ​ដល់ ១៧,៥ ប៊ី​លានដុល្លារសិង្ហបុរី។
បន្ទាប់​មក ពន្ធលើទំនិញ និងសេវាកម្ម (GST) ​​មាន​ចំនួន​ប្រមាណ​ ១៦,៦ ប៊ីលាន​ដុល្លារ​សិង្ហបុរី​ ជំរុញ​​ដោយការចំណាយ​របស់អ្នកប្រើប្រាស់កាន់តែខ្ពស់ និងការដំឡើងអត្រា GST ។ ពន្ធលើអចលនទ្រព្យវិញ មានចំនួន ៥,៩ ប៊ីលាន​ដុល្លារ​សិង្ហបុរី ឬ៧,៤ ភាគរយ នៃ​ពន្ធ​ប្រមូលបាន​សរុប​។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ​ ពន្ធប្រថាប់ត្រាបានថយចុះពី ០,១ ប៊ីលាន​ដុល្លារ​សិង្ហបុរី​ មក​ត្រឹម ៥,៨ ប៊ីលាន​ដុល្លារ​សិង្ហបុរី​ ដែល​វា​ឆ្លុះ​​បញ្ចាំងពីបរិមាណទាប​នៃ​ប្រតិបត្តិការអចលនទ្រព្យ​។