ផ្លូវរថភ្លើង​ចិន-ឡាវ ដឹកជញ្ជូន​ទំនិញ​​ជាង​ ១០ លាន​តោន រាប់​តាំង​ពី​ចាប់​ផ្ដើម​បើក​
ផ្លូវរថភ្លើង​ចិន-ឡាវ បានដឹក​ជញ្ជូន​ទំនិញ​នាំចូល និងនាំចេញបានជាង ១០ លាន តោន រាប់​ចាប់តាំងពីវាត្រូវបានដាក់ឱ្យដំណើរការក្នុងខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១។ នេះ​បើ​តាម​ការ​ចុះ​ផ្សាយ​របស់​សារព័ត៌មាន​ស៊ីនហួ កាល​ពី​ថ្ងៃ​អង្គារ​។
ទិន្នន័យ​គយ បានបង្ហាញថា​ ​ទំនិញទាំង​នោះ​មានតម្លៃប្រហែល ៤០,៧៧ ប៊ីលាន​យន់​ (ប្រហែល​ ៥,៧៤ ប៊ីលាន​ដុល្លារ​) ដោយ​គិត​ត្រឹម​ថ្ងៃ​ចន្ទ​ដើម​សប្ដាហ៍​នេះ​។
ទំនិញដឹកជញ្ជូនតាមផ្លូវរថភ្លើងដដែល​ បាន​កើន​ឡើង​ពី ៥០០ ប្រភេទ កាលពី​ពេល​ដំបូង ដល់ជាង ៣ ០០០ មុខ នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​ ​ដោយសារតែ​វិធានការជាបន្តបន្ទាប់ដែលអនុវត្តដោយគយ​ប្រចាំ​ទីក្រុង Kunming ​ខេត្ត​ យូណាន់ របស់​ចិន​។ ​
ក្នុងរយៈពេល៨ខែដំបូងនៃឆ្នាំ ២០២៤ ផ្លូវ​រថភ្លើង​ចិន​-ឡាវ បាន​ដឹក​ទំនិញ​​នាំចូល និងនាំចេញ ​ជាង ៣,៥៨ លាន​តោន​ ដោយ​កើន​ឡើង​ ២២,៨ ភាគរយ​ ធៀប​នឹង​រយៈ​ពេល​ដូច​គ្នា​កាល​ពី​ឆ្នាំ​មុន​។ ​
គួរ​​​បញ្ជាក់​ថា​ ផ្លូវ​រថភ្លើង​ដដែល​គឺ​ផ្នែក​នៃ​គម្រោង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​សំខាន់​ក្រោម​​សហប្រតិបត្តិការខ្សែក្រវ៉ាត់ និងផ្លូវរវាង​ចិន​ និង​ឡាវ ដោយ​វា​មាន​ប្រវែង​ ១ ០៣៥ គីឡូម៉ែត្រ​ ​តភ្ជាប់ទីក្រុង Kunming នៃ​ខេត្តយូណាន ភាគនិរតីនៃប្រទេសចិន ជាមួយនឹងរដ្ឋធានីវៀងច័ន្ទរបស់ប្រទេស​ឡាវ៕