ពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីកម្ពុជា-ចិន សម្រេចបានទឹកប្រាក់ជាង ១១ ប៊ីលានដុល្លារ នៅក្នុងរយៈពេល ៩ ខែ
យោងតាម​អគ្គនាយកដ្ឋាន​គយ និង​​​រដ្ឋាករ​កម្ពុជា ​(GDCE)​ បានឱ្យដឹងថា នៅក្នុងរយៈពេល ៩ ខែ ឆ្នាំ ២០២៤ ពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីកម្ពុជា-ចិន សម្រេចបានទំហំទឹកប្រាក់ជាង ១១,១៤ ប៊ីលានដុល្លារ កើនឡើង ២២,៥ ភាគរយ ដែលកើនពី ៨,៧៩ ប៊ីលានដុល្លារ នៅឆ្នាំ ២០២៣ ខណៈ​ឱនភាពពាណិជ្ជកម្ម​បានកើនឡើងដល់ ១៣ ភាគរយ ក្នុងទឹកប្រាក់ ៨,៥៨ ប៊ីលានដុល្លារ។
​ទិន្នន័យរបស់ GDCE បង្ហាញថា ចាប់ពីខែមករា-ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២៤ ការនាំចេញ-នាំចូលទំនិញ​រវាង​ប្រទេស​​​​​ទាំងពីរមានទឹកប្រាក់សរុប ១១,១៤ ប៊ីលានដុល្លារ កើនឡើង ២២,៥ ភាគរយ ក្នុង​នោះកម្ពុជានាំទំនិញទៅចិន មានតម្លៃ ១,២៧ ប៊ីលានដុល្លារ និង​ទំនិញចិននាំចូល​មកកម្ពុជា​តម្លៃ ៩,៨៦ ប៊ីលានដុល្លារ កើន ២២,៧ ភាគរយ។
ចំនួននេះបង្ហាញថា ឱនភាពពាណិជ្ជកម្មរវាងកម្ពុជា-ចិន បានកើនឡើងដល់ ១៣ ភាគរយ ដែលមានទឹកប្រាក់ ៨,៥៨ ប៊ីលានដុល្លារ។
លោក ឡោ វិចិត្រ អនុប្រធានសមាគមពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា-ចិន ប្រាប់កម្ពុជាថ្មី នៅថ្ងៃទី ១១ ខែតុលា ឆ្នាំ ២០២៤ នេះថា កម្ពុជាទិញទំនិញពីចិនមកច្រើនជាងនាំចេញ ក្នុងនោះកម្ពុជា​នាំចូលវត្ថុធាតុដើមក៏ច្រើន។
លោក ឡោ វិចិត្របញ្ជាក់ថា៖«បើយើងនិយាយទៅ ប្រទេសយើងដូចជាមជ្ឈមណ្ឌលបង្គុំ​ហើយនាំចេញទៅទីផ្សារអឺរ៉ុប និងអាមេរិក ប៉ុន្តែយើងខ្វះវត្ថុធាតុដើម យើងនាំចូលច្រើនហ្នឹង​មួយចំនួន​ជាផលិតផលសម្រេច មួយចំនួន ជាវត្ថុធាតុដើម»។
អ្នក​ជំនាញ​ផ្នែក​សេដ្ឋកិច្ច​នៅ​រាជ្យ​បណ្ឌិត្យសភា​កម្ពុជា លោកបណ្ឌិត ហុង វណ្ណៈ បានបញ្ជាក់ឱ្យដឹងថា ឱនភាពពាណិជ្ជកម្មរវាងកម្ពុជាចិនមិនទាន់កើនខ្ពស់ណាស់ណានោះទេ ដោយសារផលិតកម្មចិនមានច្រើននៅកម្ពុជា ដូចជារោងចក្រកាត់ដេរ រោងចក្រឧស្សាហកម្មផ្សេងៗទៀត។
លោកបណ្ឌិត ហុង វណ្ណៈ បន្តថា ទោះបីកម្ពុជាបានចុះកិច្ចព្រមព្រៀងទីផ្សារសេរីជាមួយប្រទេសចិនក៏ដោយ ក៏ឱនភាព​ពាណិជ្ជ​កម្ម នៅតែបន្តកើតមាន ដោយសារកម្ពុជាមានតម្រូវការធំពីប្រទេសចិន ដែលមានសម្ភារ​បរិក្ខាផ្សេងៗ។
លោកថា តម្រូវការ វត្ថុធាតុដើម សម្ភារ ពីប្រទេសចិនធូរថ្លៃជាងគេ បើប្រៀបធៀបជាមួយអាស៊ាន ហើយសម្ភារវត្ថុធាតុដើមសម្លៀកបំពាក់ក៏មានច្រើន។
ក្រៅពីនេះ កសិផលហូបចុក ផ្លែឈើ និងគ្រឿងទេស ក៏មានតម្លៃដែលអាចទទួលយកបាន ដែលឆ្លើយតបទៅនឹងជីវភាព​ប្រជាជនកម្ពុជា។
លោកបណ្ឌិត ហុង វណ្ណៈ បានបញ្ជាក់ថា កម្ពុជាក៏មានភព្វសំណាងដែរ ដែលមានកិច្ច​សហ​ប្រតិបត្តិការ​ជាមួយប្រទេសចិន ដែលកម្ពុជាអាចទាក់ទាញវិនិយោគិនចិន​មកវិនិយោគ និងនាំ​ផលិតផលពីកម្ពុជាត្រឡប់ទៅវិញ រីឯផលិតផលមកពីចិនក៏កម្ពុជា​នៅតែទទួលទិញ​យក​មកប្រើប្រាស់តាមតម្រូវការ៕