ធនាគារទូទាត់ប្រាក់យ៉ន់ត្រូវបានដាក់ឱ្យដំណើការនៅកម្ពុជា
ជាការបោះជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកការពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុរវាងកម្ពុជា និងចិន ធនាគារទូទាត់ប្រាក់យ៉ន់(RMB Clearing Bank)​ ត្រូវបានដាក់ឱ្យដំណើការជាផ្លូវការនៅកម្ពុជានៅព្រឹកថ្ងៃទី ២២ ខែវិច្ឆិកា ដែលការណ៍នឹងរួមចំណែកដើម្បីជំរុញពាណិជ្ជកម្ម ការវិនិយោគ និងទេសចរណ៍រវាងប្រជាជាតិទាំងពីរ។
​លោក Lin Jingzhen នាយកប្រតិបត្តិ និងជាអនុប្រធានប្រតិបត្តិនៃធនាគារចិនបានមានប្រសាសន៍ថា កាលពីខែធ្នូ ឆ្នាំ 2023 ក្រោមការណែនាំ និងការគាំទ្រពីធនាគារកណ្តាលនៃប្រទេសទាំងពីរ ធនាគារចិនត្រូវបានតែងតាំងជាធនាគារទូទាត់នៅកម្ពុជា។
លោកបានមានប្រសាសន៍ថា​ជាមួយនឹងការអនុវត្តកិច្ចព្រមព្រៀងRCEP និងកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរីចិន-កម្ពុជា កិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ច នានា​ បានធ្វើឱ្យមានការការកើនឡើងខ្លាំងនៃយតម្រូវការសម្រាប់ការសម្របសម្រួលការទូទាត់​ជាប្រាក់យ៉ន់។
លោកថា៖«ធនាគារ​ចិននឹងប្រើប្រាស់តួនាទីរបស់ធនាគារទូទាត់ប្រាក់យ៉ន់នេះឱ្យសកម្ម ដើម្បីផ្តល់ឱ្យអ្នកចូលរួមទីផ្សារនូវជម្រើសរូបិយប័ណ្ណទូទាត់ចម្រុះ បង្កើតបណ្តាញទូទាត់ឆ្លងប្រទេសដ៏ងាយស្រួល និងមានសុវត្ថិភាព កាត់បន្ថយការចំណាយលើការផ្លាស់ប្តូររូបិយប័ណ្ណ បង្កើនប្រសិទ្ធភាពប្រតិបត្តិការ និងលើកកម្ពស់ការសម្របសម្រួលពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគឈានទៅដល់​កម្រិត​ថ្មី​មួយទៀត»​។
​លោក Lin បានមានប្រសាសន៍ថា ចាប់តាំងពីការបង្កើតធនាគារចិនសាខាភ្នំពេញក្នុងឆ្នាំ ២០១០ ខ្លួនបានផ្តល់ប្រាក់កម្ចីជាង ២ ពាន់លានដុល្លារចាក់បញ្ចូលក្នុងទីផ្សារកម្ពុជា។
លោកស្រី Zhong Jie ទីប្រឹក្សា​ស្ថានទូត​ចិន​ប្រចាំ​នៅ​កម្ពុជា បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា ប្រទេស​ចិន​នៅ​តែ​ជា​ដៃគូ​ពាណិជ្ជកម្ម​ធំ​ជាង​គេ​របស់​កម្ពុជា​រយៈពេល ១២ ឆ្នាំ​ជាប់​គ្នា។ យោងតាមស្ថិតិរបស់ចិន ពាណិជ្ជកម្មទ្វេភាគីពីខែមករា និងខែតុលាឆ្នាំនេះឈានដល់ ១៤,៤ ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើង ១៩% ធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន។
លោកស្រី​បន្ត​ថា ការ​នាំ​ចូល​របស់​ប្រទេស​ចិន​ពី​ប្រទេស​កម្ពុជា​បាន​កើន​ឡើង ២០% ពី​មួយ​ឆ្នាំ​ទៅ​មួយ​ឆ្នាំ។ ស្ថិតិ​កម្ពុជា​ក៏​បង្ហាញ​ដែរ​ថា ចិន​ជា​ប្រភព​វិនិយោគ​បរទេស​ធំ​បំផុត​របស់​កម្ពុជា​អស់​រយៈពេល​ជា​ច្រើន​ឆ្នាំ​មក​ហើយ។ ចាប់ពីខែមករាដល់ខែតុលាឆ្នាំនេះ សហគ្រាសចិនបានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងវិនិយោគនៅកម្ពុជាដែលមានតម្លៃជិត៣ពាន់លានដុល្លាររួចទៅហើយ។
​លោកស្រីថា៖«ការបង្កើតនូវធនាគារទូទាត់ប្រាក់យ៉ន់នេះ នឹងជួយសម្រួលដល់ការប្រើប្រាស់ប្រាក់យ៉ន់សម្រាប់សហគ្រាស និងស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុនៃប្រទេសទាំងពីរសម្រាប់ប្រតិបត្តិការឆ្លងព្រំដែន។ វា​នឹង​ជួយ​ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ចិន​មក​កម្ពុជា​កាន់​តែ​ច្រើន ហើយ​ដើរ​តួនាទី​ជា​វិជ្ជមាន​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​នៃ​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ»។
​លោក រ័ត្ន សុវណ្ណនរៈ ទេសាភិបាលរងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ការបង្កើតធនាគារទូទាត់ប្រាក់យ៉ន់នៅកម្ពុជានេះ ​កើតចេញពីគំនិតផ្តួចផ្តើមដោយថ្នាក់ដឹកនាំធនាគារកណ្តាលទាំងពីរ គឺធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងធនាគារប្រជាជននៃ ប្រទេសចិនបន្ទាប់ពីបានចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នានៅទីក្រុងប៉េកាំងកាលពីខែវិច្ឆិកាឆ្នាំមុន។
លោកបានថ្លែងថា៖«ការបើកដំណើរការធនាគារទូទាត់ប្រាក់ RMB នៅកម្ពុជា គឺជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់មួយទៀតនៅក្នុងទំនាក់ទំនងទ្វេភាគីរបស់យើង ដូចដែលបានបង្ហាញដោយទំនាក់ទំនងជាប្រវត្តិសាស្ត្រដ៏យូរអង្វែងរបស់យើង។ ដូច​យើង​ដឹង​ហើយ​ថា ទំនាក់ទំនង​មិត្តភាព​រវាង​ចិន​និង​កម្ពុជា​មាន​ឫសគល់​យ៉ាង​ជ្រៅ​រាប់​សតវត្សរ៍។ ការតភ្ជាប់ដ៏យូរអង្វែងនេះបានវិវត្តទៅជាភាពជាដៃគូនាពេលបច្ចុប្បន្ន ដែលត្រូវបានកត់សម្គាល់ដោយការដោះដូរពាណិជ្ជកម្មដ៏រឹងមាំ ការវិនិយោគ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យផ្សេងៗជាដើម»៕