កម្ចីមិនដំណើរការថៃ​ ហក់ឡើងខ្ពស់បំផុតក្នុងរយៈពេល​ ៣ ឆ្នាំ ​​ដោយសារ​បញ្ហា​សេដ្ឋកិច្ច​
ប្រាក់កម្ចីមិនដំណើរការរបស់ធនាគារថៃនៅត្រីមាសមុន បានកើនឡើងដល់កម្រិតខ្ពស់បំផុតក្នុងរយៈពេល៣​ឆ្នាំ ​នៅ​ពេល​ដែលក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្ម និង​បុគ្គលឯកជន​ ជួបបញ្ហាលំបាក​​​ក្នុង​ការ​សងបំណុល ទោះបីជាធនាគារកណ្ដាល​ថៃបានប្រកាសពីវឌ្ឍនភាពនៃ​​កិច្ចពិភាក្សាជាមួយក្រសួងហិរញ្ញវត្ថុ លើវិធានការបន្ធូរបន្ថយក៏ដោយ។ នេះ​បើតាម​ការ​ចុះ​ផ្សាយ​របស់​សារព័ត៌មាន​​ Bloomberg។
ជំនួយការទេសាភិបាល​ធនាគារកណ្ដាល​ថៃ​ លោក​​ស្រី​ Suwannee Jatsadasak បានប្រាប់សន្និសីទសារព័ត៌មានកាលពីថ្ងៃអង្គារថា ​នៅត្រីមាស​ទី​៣ កម្ចីមិនដំណើរការ​របស់​ធនាគារពាណិជ្ជថៃ​ មាន​ចំនួន​ ២,៩ ភាគរយ​ នៃ​កម្ចី​សរុ​ប ពោល​គឺ​​កើនឡើង​ពី​ ២,៨៤ ភាគរយ​ ​ក្នុង​​ត្រីមាស​ទី​២​ ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​កើន​ឡើង​បំផុត​​រាប់​តាំង​ពី​ត្រីមាស​ទី​៣​ នៃ​ឆ្នាំ​ ២០២១។
កន្លង​មក​ លោក​ស្រី​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ផែតងតាន ស៊ីណាវ៉ាត្រា​ ​បាន​សន្យាថានឹងកាត់បន្ថយកម្រិតបំណុលគ្រួសារខ្ពស់ដែល​ធ្វើឱ្យ​កម្ចី​មិនដំណើរ​ការ​កាន់​តែ​អាក្រក់​ទៅ​ៗ​ ​និង​បង្ក​ការ​ស្ទាក់ស្ទើរ​ពី​ធនាគារ​​ក្នុង​ការ​ផ្ដល់​ឥណទានបន្ថែមទៀតដល់​អ្នក​ខ្ចី​សម្រាប់​ទិញ​ឡាន​ ឬ​ផ្ទះ​ជាដើម​។ ​កាល​ពី​សប្ដាហ៍​មុន​ រដ្ឋាភិបាល​ថៃ​បានពិភាក្សាអំពីផែនការរៀបចំរចនាសម្ព័ន្ធឡើងវិញក្នុងតម្លៃ​ ១,៣ ទ្រីលាន​បាត​ លើ​កម្ចីទិញផ្ទះ រថយន្ត និងកម្ចី​ផ្ទាល់ខ្លួន​ ដោយ​អាច​រួម​បញ្ជូល​ទាំង​រយៈពេលសងត្រឡប់យូរជាងមុន​ និងការព្យួរការប្រាក់​ជាដើម​។​
លោកស្រី Suwannee មាន​ថ្លែង​ថា៖ «​យើងនៅតែត្រូវតាមដានយ៉ាងដិតដល់នូវលទ្ធភាពទូទាត់បំណុលរបស់អាជីវកម្មខ្នាតតូច និងមធ្យម និងម្ចាស់ផ្ទះដែលមានប្រាក់ចំណូលតិច​ ​ហើយ​ការខ្ចីប្រាក់ច្រើន​។ អាជីវកម្មមួយចំនួនក៏កំពុងប្រឈមមុខនឹងបញ្ហារចនាសម្ព័ន្ធ និងការប្រកួតប្រជែងទាបផងដែរ»។
គួរ​គូស​បញ្ជាក់ថា​ សេដ្ឋកិច្ច​ថៃ​ ដែល​ជា​ប្រទេស​មាន​សេដ្ឋកិច្ចធំទី២​នៅ​អាស៊ីអាគ្នេយ៍​ កំពុង​ប្រឈមមុខ​នឹង​កម្រិតខ្ពស់នៃបំណុលគ្រួសារ ដែលជាបន្ទុក​ធ្វើឱ្យមនុស្សស្ទាក់ស្ទើរក្នុងការចំណាយ វិនិយោគលើអាជីវកម្មថ្មី ឬជួលបុគ្គលិកបន្ថែម។ នោះបានធ្វើឱ្យ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ថៃ​ដើរ​អូស​ជើង​ បើ​ធៀប​នឹង​ប្រទេស​ផ្សេង​ៗ​ទៀត​ក្នុង​តំបន់​៕ ​