ការ​នាំចេញ​របស់ថៃ​ កើន​ដល់ជាង​ ២៧ ប៊ីលាន​ដុល្លារ​ ខ្ពស់​​បំផុត​ក្នុងរយៈពេល​ ១៩ ខែ​
ប្រធានការិយាល័យគោលនយោបាយ និងយុទ្ធសាស្ត្រពាណិជ្ជកម្មថៃ​ (TPSO) លោក Poonpong Naiyanapakorn ​បាន​ឱ្យដឹងថា ការនាំចេញរបស់ប្រទេសប្រចាំ​ខែតុលា បាន​ឈានដល់ ២៧,២២ ប៊ីលាន​ដុល្លារ​ ដោយ​កើន​ឡើង​ ១៤,៦ ភាគរយ​ និង​ខ្ពស់​បំផុត​ក្នុង​រយៈពេល​ ១៩ ខែ​។ ​
ការនាំចូល​ប្រចាំ​ខែ​ដូចគ្នា មានចំនួន ២៨,០២ ប៊ីលាន​ដុល្លារ​ ដោយ​កើន​ឡើង​ ១៥,៩ ភាគរយ​ ​និង​បង្កើត​បាន​ជា​ឱនភាពពាណិជ្ជកម្ម​ប្រមាណ​ ៧៩៤,៤ លាន​ដុល្លារ​។​
លោក​ Poonpong បាន​គូស​បញ្ជាក់ថា​ កត្តាជំរុញកំណើនសំខាន់ៗ រួមមានការនាំចេញដែលទាក់ទងនឹងបច្ចេកវិទ្យា ជាពិសេសកុំព្យូទ័រ ឧបករណ៍ពាក់ព័ន្ធ​ និងគ្រឿងបន្លាស់ ដែលស្ទុះ​ឡើង​ដោយសារ​តែ​ការ​រីក​ចម្រើន​ផ្នែក​បច្ចេកវិទ្យា​​ឌីជីថល។ កត្តាវិជ្ជមាន​ផ្សេង​ៗ​ទៀត​ ​រួមមាន​កំណើន​តម្រូវការសកលសម្រាប់ផលិតផលកសិកម្ម និងម្ហូបអាហារ និងការ​ថយចុះ​នៃ​អតិផរណា​ក្នុងទីផ្សារនាំ​ចូល​ផលិតផល​ថៃ​សំខាន់ៗ។
បើ​គិត​ពី​​រយៈពេល ១០ ដើម​ឆ្នាំ​នេះ​ ការនាំចេញរបស់ថៃមានតម្លៃ​ប្រមាណ​ ២៥០,៤ ប៊ីលាន​ដុល្លារ​ កើន​ឡើង​ ៤,៩ ភាគរយ​ ខណៈ​ការ​នាំចូល​មាន​ប្រមាណ​ ២៥៧,១៥ ប៊ីលាន​ដុល្លារ​ ដោយ​កើន​ឡើង ៦,៦ ភាគរយ​ និង​បង្កើត​បាន​ជា​ឱនភាព​ពាណិជ្ជកម្ម​ ៦,៧៥ ប៊ីលាន​ដុល្លារ​។​
ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ការនាំចេញរបស់ថៃនៅតែប្រឈមមុខនឹងបញ្ហាប្រឈមជាច្រើន ដូចជាភាពមិនច្បាស់លាស់ជុំវិញគោលនយោបាយពាណិជ្ជកម្មរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកនាពេលអនាគត ការប្រែប្រួលអត្រាប្តូរប្រាក់ ជម្លោះភូមិសាស្ត្រនយោបាយដែលកំពុងបន្ត និង​ការកែប្រែគោលនយោបាយនាំចេញអង្កររបស់​ឥណ្ឌា ដែលអាចប៉ះពាល់ដល់ការនាំចេញអង្កររបស់ថៃ ជាដើម​។
គេ​មើល​ឃើញ​ថា​ សេដ្ឋកិច្ចដែល​ដើរ​អូស​ជើង​របស់​ថៃ​ កំពុង​បន្ត​ប្រឈម​នឹង​វិបត្តិក្នុងស្រុក​ផ្សេង​ៗ​ ជាពិសេស​បំណុលគ្រួសារ​ខ្ពស់​ និង​កម្សោយ​នៃ​តម្រូវការ​ ក៏ដូចជា​ផលិតកម្ម​។ យ៉ាង​ណា​មិញ​ វិស័យ​ទេសចរណ៍​ និង​ការ​នាំចេញ​ ​កំពុងដើរ​តួនាទី​សំខាន់​ក្នុងការ​ជំរុញ​កំណើន​៕