សហជីពអះអាងថា ការនាំចេញសម្លៀកបំពាក់ និងស្បែកជើង មានស្ថានភាពល្អប្រសើរ
លោក ហ្វា សាលី ប្រធានសម្ព័ន្ធសហជីពជាតិ បានលើកឡើនៅថ្ងៃទី ០៦ ខែមករា ឆ្នាំ ២០២៥ នេះថា ដំណើរការនៃការនាំចេញរបស់វិស័យឧស្សាហកម្មកាត់ដេរ សម្លៀកបំពាក់​ ស្បែកជេីង​ និងសម្ភារធ្វេីដំណេីរ​ទៅកាន់ទីផ្សារអឺរ៉ុប​ EU នៅតែមានស្ថានភាពល្អប្រសើរ បើទោះបីជាមានការកាត់បន្ថយប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធ EBA ចំនួន ២០% តាំងពីឆ្នាំ២០១៨ ក៏ដោយ។
លោក ហ្វា សាលី បានបញ្ជាក់ថា ក្រៅពី EBA ដែលជាប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធរបស់អឺរ៉ុប ការនាំចេញវិស័យកាត់ដេរ ជាពិសេសកាបូប ក៏ទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីប្រព័ន្ធអនុគ្រោះពន្ធ GSP ពីសហរដ្ឋអាមេរិក​ដែរ។ ហើយបើផ្អែកលើស្ថានភាពនយោបាយ សិទ្ធិមនុស្ស សិទ្ធិការងារនៅកម្ពុជា និងទំនាក់ទំនងរវាងកម្ពុជា និងសហរដ្ឋអាមេរិកក្រោមការដឹកនាំអាណត្តិទី២ របស់លោក ដូណាល់​ ត្រាំ គឺក្នុងនាមជាសហជីពយេីងសង្ឃឹមជឿជាក់ថា កម្ពុជាមានលក្ខខណ្ឌគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការទទួលបានGSP បន្តទៀតដោយមិនប្រកាន់លេីភូមិសាស្ត្រនយោបាយ​ និងប្រាកដជាយល់អំពីកម្ពុជា​ ដែលជាប្រទេសឯករាជ្យ​ ប្រជាធិបតេយ្យ​ និងសង្ឃឹមថាអាណត្តិនេះ​ នឹងមានការវិនិយោគក្រុមហ៊ុនអាម៉េរិកលេីទឹកដីកម្ពុជា​។
ហេីយក៏សង្ឃឹមថា​ អ្នកនយោបាយបក្សប្រឆាំង​ ឬសហជីពបម្រេីបរទេស​ គួរជួយអំពាវនាវ​ដល់អាម៉េរិកក្នុងការវិនិយោគនៅកម្ពុជា​ ជៀសវាងដេីរបាតុកម្មឲ្យគេកាត់ផ្តាច់EBA ឬGSP ពីកម្ពុជា​ ដេីម្បីតែមហិតារបស់ខ្លួន​ ភ្លេចពលរដ្ឋ​ និងកម្មករដែលកំពុងធ្វេីការយ៉ាងសប្បាយរីករាយ​ នឹងប្រាក់ឈ្នួលថ្មី​ ២០៨ ដុល្លារ។
យោងតាមក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ការនាំចេញសម្លៀកបំពាក់ ស្បែកជើង និងផលិតផលធ្វើ​ដំណើរ​របស់កម្ពុជាទៅទីផ្សារអន្តរ​ជាតិ​ដែលភាគច្រើនទៅទីផ្សារអឺរ៉ុប និងសហរដ្ឋអាមេរិក សម្រេច​បាននូវ​ទំហំទឹក​ប្រាក់ជាង ១២ ពាន់លាន​ដុល្លារ​ នៅក្នុងរយៈពេល ១១ ខែ ឆ្នាំ ២០២៤ បានកើនឡើងពី ២១-២៥ ភាគរយ ធៀប​នឹងរយៈពេលដូចគ្នានៅឆ្នាំ ២០២៣។
ក្នុងនោះការនាំចេញសម្លៀកបំពាក់សម្រេចបានទឹកប្រាក់ចំនួន ៨,៩៤ ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើង ២៥,៨៤ ភាគរយ, សម្ភារៈធ្វើដំណើរបាន ១,៧៨ ពាន់លានដុល្លារ កើន ២១,៥ ភាគរយ និងស្បែកជើង ១,៥០ ពាន់លាន​ដុល្លារ កើន ២៤,៣០​ ភាគរយ។
កម្ពុជានាំចេញមុខទំនិញសំខាន់ៗរួមមាន សម្លៀកបំពាក់ សម្ភារៈធ្វើដំណើរ ស្បែកជើង គ្រឿង​អេឡិក​ត្រូនិក បន្ទះសូឡា សំបកកង់រថយន្ត និងផលិតផលកសិកម្មមួយចំនួនទៀត។
នៅក្នុងរយៈពេល ១១ ខែ ឆ្នាំ ២០២៤ ការដោះដូរទំនិញអន្តរជាតិរបស់កម្ពុជា សម្រេចបាន​នូវទំ​ហំ​ទឹកប្រាក់ចំនួន ៥០,៤៥ ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើង ១៥,៩៥ ភាគរយ ក្នុងនោះការ​នាំចេញ​សម្រេចបានទឹកប្រាក់ចំនួន ២៤,៣៤ ពាន់លានដុល្លារ កើន ១៤,៣៦ ភាគរយ និងការ​នាំចូល​មានទំហំទឹកប្រាក់ ២៦,១០ ពាន់លានដុល្លារ កើន ១៧,៤៨ ភាគរយ៕